Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Inteligentne dachy

System o zagrożeniach informuje sms-em

Magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, obiekty sportowe i widowiskowe – większość tych budynków ma płaskie dachy o wielkości  kilku, a nawet kilkudziesięciu boisk piłkarskich. W czuwaniu nad ich stanem od niedawna pomaga administratorom platforma Inteligentny Dach stworzona przez Sense Monitoring.

Czytaj więcej i zobacz film

Nowe patenty

Mateusz Piotrzkowski, kierownik projektu w firmie Zortrax

Tej olsztyńskiej firmie technologicznej zaufali już tacy giganci jak Bosch czy NASA. Stworzyła bowiem kompleksowy system obejmujący wszystkie etapy drukowania przestrzennego. Teraz rozbudowała go o kolejny element – Zotrax Apoller, czyli urządzenie do wygładzania wydruków 3D w tzw. postprodukcji.

Czytaj więcej i zobacz film

Bogata paleta możliwości

Kobieta ogląda barwne próbki w laboratorium

Firma Handlowa Barwa z Kielc przez długi czas zajmowała się sprzedażą farb i lakierów. Inwestycje w ludzi i nowoczesne urządzenia umożliwiły jej jednak wprowadzanie na rynek własnych rozwiązań dla m.in. przemysłu samochodowego, obronnego, kolejnictwa. Ważnym etapem w rozwoju firmy było utworzenie nowoczesnego laboratorium badawczego.

Czytaj więcej i zobacz film

Dopasowujące się światło

Mężczyzna prowadzi badanie oprawy oświetleniowej w ciemni fotometrycznej

LUG jest czołowym producentem profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych z 30-letnim doświadczeniem. Firma obsługuje inwestycje infrastrukturalne, przemysłowe i architektoniczne w ponad 70 krajach na całym świecie, zapewniając każdemu projektowi systemy oświetleniowe LED spełniające nawet najbardziej wyszukane wymagania techniczne i estetyczne. Obecnie, w ramach swojej strategii, LUG inwestuje m.in. w rozwój inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem.

Czytaj więcej i zobacz film

Dobre opakowania

linia do produkcji folii

Mrożenie to najprostszy i naturalny sposób utrwalania żywności. Podczas magazynowania i transportu produktom należy zapewnić odpowiednie warunki. Istotną rolę odgrywają w tym opakowania. Ekspertem w tworzeniu opakowań foliowych jest firma FOL-POL z Kutna działająca w branży tworzyw sztucznych od 1994 r. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Jacek Borowski.

Czytaj więcej i zobacz film

Twórczy wybuch

hala produkcyjna

Wybuch kojarzymy z destrukcją. Tymczasem jest metoda pozwalająca wykorzystać energię eksplozji do wykonywania skomplikowanych połączeń. Sztukę tę opanował opolski Explomet.

Czytaj więcej i zobacz film

Szybkość i elastyczność

dwóch mężczyzn przy sprzęcie w mobilnym laboratorium

W takich branżach jak petrochemia, energetyka czy telekomunikacja ciągłość pracy urządzeń jest niezbędna. Poważna awaria oznacza straty dla dostawcy, ale też brak płynności dostaw paliw, energii elektrycznej czy internetu. Calibron pozwala na przeprowadzenie inspekcji w miejscach, w których obecność człowieka jest niemożliwa lub wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Czytaj więcej i zobacz film

Przeciw cyfrowemu wykluczeniu

kobieta trzyma długopis cyfrowy

Wypełniasz w banku papierowy formularz. Na ekranie komputera od razu pojawia się jego cyfrowa wersja z twoim podpisem. To nie czary, tylko system IC Pen! Podczas wypełniania dokumentu długopisem wszystkie dane są automatycznie zamieniane na wersję cyfrową. Nie wymaga to od użytkownika żadnych dodatkowych działań.

Czytaj więcej i zobacz film

Diamentowe nanotechnologie

nowa technologia znakowania diamentów

Starożytni uznawali diamenty za łzy bogów lub okruchy gwiazd. Z chemicznego punktu widzenia to najczystsza, krystaliczna forma węgla. W jubilerstwie diament jest uznawany za najpiękniejszy kamień szlachetny. Najczęściej jest przezroczysty, ale występuje także w zabarwieniu. To zainspirowało wrocławski start-up Nanores Sp. z o.o. Sp. k. do wprowadzenia kilku innowacji na rynku diamentów.

Czytaj więcej i zobacz film

Awaria w ryzach

mężczyzna naprawia sieć wysokiego napięcia

Czasy, gdy przerwy w dostawie prądu były częste i długotrwałe, na szczęście minęły. Jednak i dziś burze, wichury oraz inne zdarzenia losowe powodują, że w domach i na ulicach gaśnie światło, a usługi i produkcja muszą zostać wstrzymane. To generuje koszty! Możliwe jest ich zminimalizowanie. Trzeba tylko zastosować odpowiednią technologię.

Czytaj więcej i zobacz film

Zdrowie z drukarki

spersonalizowane implanty

Młody mężczyzna miał wypadek komunikacyjny. Doznał w nim poważnych obrażeń twarzoczaszki, nie ruszał żuchwą. Pacjentowi mógł pomóc tylko implant. Indywidualną protezę zaprojektował i wykonał zespół inżynierów firmy ChM. Wszystko odbyło się we współpracy z lekarzami ze Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku.

Czytaj więcej i zobacz film

Patent na eksport

mężczyzna stoi przy maszynie w fabryce odkurzaczy

Znane w Polsce od wielu lat odkurzacze marki Zelmer z Rzeszowa to produkty przechodzące do legendy. Stanie się ona jednak wciąż żywa dzięki innowacyjnym rozwiązaniom miejscowych konstruktorów. Produkcja będzie kontynuowana – pod inną marką i w innej firmie. Ale nadal w Rzeszowie.

Czytaj więcej i zobacz film

Jedyna taka podkowa

Podkowy Ti-Con są lżejsze i odporniejsze na ścieranie

Jaki jest koń, każdy widzi. Ale nie mniej ważne jest to, co kryje się pod końskim kopytem, czyli podkowa. Czy produkt z tysiącletnią historią może być innowacyjny? Firma Ti-CON udowadnia, że jak najbardziej.

Czytaj więcej i zobacz film