Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Na pomoc Bałtykowi

SB Oil walczy z wyciekami ropy naftowej na morzu

Na Morzu Bałtyckim zwiększa się ruch statków. Skoro jest ich więcej – rośnie też ryzyko wypadków i katastrof ekologicznych. Szczególnie groźne są rozlewy ropy lub produktów ropopochodnych. Akademia Morska w Szczecinie z zagranicznymi partnerami opracowała specjalny system likwidacji zanieczyszczeń za pomocą absorbentów.

Czytaj więcej i zobacz film

Ekologicznie i ekonomicznie

Linia do produkcji ekologicznych mieszanek dla zwierząt

Nic w przyrodzie nie powinno się marnować! To hasło do serca wzięła sobie podlaska firma Dary Natury, znana z produkcji ziół oraz herbat ziołowych i owocowych. Z ubocznych produktów zielarskich, które pozostają w procesie produkcji, stworzyła aromatyczne mieszanki ziołowe dla zwierząt hodowlanych.

Czytaj więcej i zobacz film

Popyt na polskie odmiany

Widok na Arboretum Wojsławice

'Księżna Łowicka' to odmiana kosaćca (łac. Iris) uznawana za zaginioną, w jej ratunku pomogły Fundusze Europejskie. Kwiat ten jest jedną z ponad tysiąca odmian roślin należących do dziedzictwa polskiego ogrodnictwa. Można je zobaczyć w Arboretum Wojsławice, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj więcej i zobacz film

Architektura smart

Seedia produkuje meble małej architektury, m.in. ławki

Czy można oczekiwać od ławki czegoś więcej niż tylko tego, by na niej usiąść? A od wiaty autobusowej – żeby chroniła przed złą pogodą i zawierała rozkład jazdy? Można. Przedsiębiorstwo Seedia produkuje meble małej architektury, infokioski, kosze, ławki oraz wiaty o funkcjonalnościach, o jakich do niedawna nikt nie słyszał.

Czytaj więcej i zobacz film

Gmina eko

Mężczyzna przy panelu urządzenia

Jarocin postawił na innowacyjną ekologię. Obsługująca gminę oczyszczalnia ścieków w Cielczy zamienia się w najnowocześniejszą w Europie stację odzysku surowców. Ze ścieków będzie można mieć m.in. nawóz i biogaz.

Czytaj więcej i zobacz film

Zielone ściany

Beata Dziedzic, współzałożycielka firmy 4Nature System – Wertykalni

Nie tylko pieniądze poprawiają wydajność pracownika. Okazuje się, że niemały wpływ na atmosferę w pracy mają rośliny. Biofilia – czyli włączanie do przestrzeni natury i organicznych materiałów – to dziś silny trend w projektowaniu miejsc do pracy. Biura skutecznie zazielenia firma 4Nature System – Wertykalni.

Czytaj więcej i zobacz film

Powrót do natury

Tomasz Knefel, pomysłodawca urządzenia i założyciel kieleckiego start-upu MultiExtractors

Choć ekstrakty roślinne stosowane w lekach, kosmetykach i żywności są lepiej przyswajalne, zastępuje się je syntetycznymi zamiennikami. Wszystko przez wysokie koszty pozyskania. Dla spragnionych naturalności jest jednak nadzieja. Technologia wstępnej ekstrakcji wymyślona i opatentowana przez MultiExtractors umożliwia bardziej efektywne i tańsze pozyskiwanie naturalnych wyciągów z roślin.

Czytaj więcej i zobacz film

Wschody i zachody w szklarni

lampy doświetlają uprawy szklarniowe

Zaczynali w garażu, podobnie jak legendarne amerykańskie firmy. Dziś ich lampy doświetlają uprawy szklarniowe w Polsce i za granicą. Plantalux z Konopnicy pod Lublinem to start-up oparty na pomyśle wykorzystania oświetlenia ledowego w szklarniach.

Czytaj więcej i zobacz film