Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

mężczyzna stoi przy maszynie w fabryce odkurzaczy

Patent na eksport

Znane w Polsce od wielu lat odkurzacze marki Zelmer z Rzeszowa to produkty przechodzące do legendy. Stanie się ona jednak wciąż żywa dzięki innowacyjnym rozwiązaniom miejscowych konstruktorów. Produkcja będzie kontynuowana – pod inną marką i w innej firmie. Ale nadal w Rzeszowie.

W 2000 r. były prezes Zelmera Bogusław Madera założył spółkę Masterprofi, która wyspecjalizowała się w produkcji odkurzaczy przemysłowych. Odbiorcami są głównie firmy sprzątające, a także hotele, biura, szkoły i szpitale. Około 60% produkcji sprzedawana jest odbiorcom zagranicznym. – Chcąc zdobywać zagraniczne rynki, trzeba prezentować światową jakość i nieustannie rozwijać swoje produkty – mówi Bogusław Madera. – Wypracowaliśmy własne rozwiązania, z których część opatentowaliśmy, np. innowacyjne sposoby filtrowania zanieczyszczeń i wyciszania hałasu. Mają one zastosowanie m.in. w odkurzaczach używanych na budowach do sprzątania gipsu, cementu i piasku. Zaliczane są do światowej czołówki.

Skuteczna filtracja
Spółka Masterprofi opatentowała technologię filtrowania zanieczyszczeń, która polega na połączeniu specjalnego odpylacza oraz samooczyszczających się multifiltrów składających się z filcowych rurek pokrytych teflonem. Dzięki temu skuteczność filtracji jest na poziomie niemal 100%, a czas użytkowania filtrów wydłuża się do 6 lat.

Firma zbudowała własne centrum badawczo-rozwojowe wyposażone w najnowszą aparaturę kontrolno-pomiarową. Oprócz ciągłego badania jakości konstruktorzy Masterprofi pracują nad prototypami nowych wyrobów, które po pomyślnym przejściu testów są wprowadzane do produkcji.

Projekt: Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Masterprofi Sp. z o.o.
Wartość: 8,3 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 4,1 mln zł, Program Inteligentny Rozwój