Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

nowa technologia znakowania diamentów

Diamentowe nanotechnologie

Starożytni uznawali diamenty za łzy bogów lub okruchy gwiazd. Z chemicznego punktu widzenia to najczystsza, krystaliczna forma węgla. W jubilerstwie diament jest uznawany za najpiękniejszy kamień szlachetny. Najczęściej jest przezroczysty, ale występuje także w zabarwieniu. To zainspirowało wrocławski start-up Nanores Sp. z o.o. Sp. k. do wprowadzenia kilku innowacji na rynku diamentów.

– Pierwszy pomysł dotyczył zmiany właściwości świetlnych diamentów, czyli ich koloru (technologia NanoPatterning, przyp. red.). Diamenty w barwach fantazyjnych są kilkanaście razy droższe niż kamienie białe. Zrobiliśmy wstępne testy na powierzchniach 10 x 10 mikrometrów. Wyniki były bardzo obiecujące – opowiada o początkach projektu Paweł Modrzyński, założyciel spółki. Technologia jest bezinwazyjna, nie zmienia innych właściwości diamentów.

Do rynku jubilerskiego skierowana jest także metoda personalizacji (NanoIndividualization, przyp. red.). Na kamienie szlachetne można nanieść inskrypcje, symbole, zdjęcia czy hologramy w dowolnej skali. Dzięki temu jubiler może spełnić życzenia najbardziej wymagającego klienta. Taka usługa oczywiście podnosi wartość kamieni.

Świat diamentów pełen jest nadużyć. – Klienci coraz częściej zwracają uwagę na legalność pochodzenia kamieni, a koncerny chcą mieć większą kontrolę nad rynkiem. W tym może pomóc technologia NanoMarking służąca zabezpieczaniu. Sprawia, że kamienie są nie do podrobienia, i pozwala na ustalenie ich pochodzenia – dodaje Paweł Modrzyński.

Znakowane diamenty
Mikroskopy do badań diamentów mogą też działać jak mikroobrabiarki. Nanores chce dostarczać firmom wydobywczym kompletne systemy do znakowania diamentów: technologię i uproszczone urządzenie dostosowane do wykonywania zabezpieczeń.

Start-up oparty na tych pomysłach założył z Marcinem Wielebskim – kolegą z czasów studenckich (Politechnika Wrocławska). Sam Modrzyński zdobywał cenne doświadczenia i kontakty podczas 6 lat pracy w ośrodku naukowo-badawczym CERN w Genewie. Dziś te kontakty pomagają Nanores w rozmowach ze światowymi klientami.

Projekt: Opracowanie usług NanoPatterning, NanoMarking oraz NanoIndividualization wraz z technologią innowacyjnych źródeł jonów dla Focused Ion Beam
Wartość projektu: ok. 9,6 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 7,5 mln zł, Program Inteligentny Rozwój