Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dwóch mężczyzn przy sprzęcie w mobilnym laboratorium

Szybkość i elastyczność

W takich branżach jak petrochemia, energetyka czy telekomunikacja ciągłość pracy urządzeń jest niezbędna. Poważna awaria oznacza straty dla dostawcy, ale też brak płynności dostaw paliw, energii elektrycznej czy internetu. Calibron pozwala na przeprowadzenie inspekcji w miejscach, w których obecność człowieka jest niemożliwa lub wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

– Calibron, czyli mobilne laboratorium szybkiego reagowania, dojedzie na miejsce awarii. Nasi pracownicy ustalą przyczynę problemu, usuną usterkę i przeprowadzą powtórną certyfikację urządzeń. To efekt naszego 15-letniego doświadczenia w strategicznych sektorach gospodarki – tłumaczy Stanisław Głodowski, współwłaściciel GC Energy i pomysłodawca projektu.

Mobilny zestaw składa się z dwóch części. Pierwsza to centrum laboratoryjno-inspekcyjne w naczepie samochodu ciężarowego. Druga część zbudowana jest ze specjalistycznych modułów diagnostyczno-naprawczych. Są one używane w zależności od zakresu zleconego zadania. Samo laboratorium posiada na pokładzie najnowszą aparaturę pomiarowo-diagnostyczną, a także przestrzeń do prowadzenia narad i spotkań z klientami. Z kolei moduły wyposażone są w urządzenia i narzędzia dopasowane do konkretnych zadań: serwisu i naprawy zaworów, kalibracji aparatury kontrolno-pomiarowej czy prac remontowych. W zależności od konfiguracji logistycznych moduł może przyjechać razem z częścią laboratoryjną lub dojechać osobnym transportem.

Calibron z dronami
Calibron wyposażony jest w zaawansowane technicznie drony z kamerami o bardzo dużej rozdzielczości lub kamerami termowizyjnymi. Drony wykorzystywane są przy inspekcjach m.in.: farm wiatrowych i fotowoltaicznych, stanu izolatorów na słupach wysokiego napięcia, instalacji produkcyjnych, masztów i kominów.

– Dużą wagę przykładamy do przewidywania potencjalnych zagrożeń. Nasi pracownicy potrafią precyzyjnie określić trwałość poszczególnych urządzeń, elementów konstrukcyjnych i zalecić serwis lub wymianę, zanim dojdzie do awarii. Staramy się uświadamiać klientom, że zapobieganie jest korzystniejsze niż naprawa czy skutki niedyspozycji instalacji– dodaje Stanisław Głodowski.

Projekt: Wzrost międzynarodowej konkurencyjności spółki GC Energy poprzez utworzenie mobilnego i stacjonarnego laboratorium szybkiego reagowania dla przemysłu
Wartość: ok. 11,9 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 4,5 mln zł, Podkarpacki Program Regionalny