Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

spersonalizowane implanty

Zdrowie z drukarki

Młody mężczyzna miał wypadek komunikacyjny. Doznał w nim poważnych obrażeń twarzoczaszki, nie ruszał żuchwą. Pacjentowi mógł pomóc tylko implant. Indywidualną protezę zaprojektował i wykonał zespół inżynierów firmy ChM. Wszystko odbyło się we współpracy z lekarzami ze Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku.

Przeprowadzona w 2019 r. operacja z użyciem implantu stawu skroniowo-żuchwowego wydrukowanego w technologii 3D była pierwszą tego typu w północno-wschodniej Polsce. Po kilku tygodniach rekonwalescencji pacjent spełnił swoje marzenie: mógł ugryźć jabłko.

Firma z Lewickich jest pionierem wykorzystania druku 3D w traumatologii i ortopedii; spersonalizowane implanty i narzędzia chirurgiczne drukuje od wielu lat. Z innowacyjnych rozwiązań ChM korzystają lekarze z 35 krajów. – Innowacyjność stosowanych wyrobów i bezpieczeństwo pacjenta jest dla nas priorytetem, dlatego na tworzenie nowych produktów i udoskonalanie istniejących przeznaczamy ok. 9-10% naszych przychodów – mówi Andrzej Sobolewski, dyrektor ds. rozwoju ChM.

Już wkrótce zespół badawczo-rozwojowy ChM przeprowadzi się do nowego ośrodka. Przy jego budowie skorzystano z funduszy unijnych. – Naszą bezpośrednią konkurencją są duże koncerny medyczne. Ich możliwości finansowania własnych działów badawczo-rozwojowych są nieporównywalne, ale wierzymy, że także w Polsce możemy zapewnić specjalistom optymalne warunki do rozwoju innowacji produktowych i procesowych – podkreśla Andrzej Sobolewski.

Medycyna wśród pionierów
14 mld dolarów – taką wartość do 2024 r. ma osiągnąć globalny rynek materiałów i sprzętu do druku 3D (prognozy Global Market Insights). Medycyna – obok przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i elektronicznego – to jeden z motorów tego wzrostu.

Nowy obiekt to nie tylko ultranowoczesny sprzęt i aparatura badawcza, ale także możliwość współpracy wszystkich jednostek organizacyjnych firmy zaangażowanych w tworzenie i rozwój innowacji w jednym miejscu. Dzięki temu ChM będzie mógł jeszcze szybciej wdrażać oczekiwane przez pacjentów produkty.

Projekt: Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego ChM
Wartość: 24,2 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 7,8 mln zł, Program Inteligentny Rozwój