Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

System o zagrozeniach informuje sms-em

Inteligentne dachy

Magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, obiekty sportowe i widowiskowe – większość tych budynków ma płaskie dachy o wielkości  kilku, a nawet kilkudziesięciu boisk piłkarskich. W czuwaniu nad ich stanem od niedawna pomaga administratorom platforma Inteligentny Dach stworzona przez Sense Monitoring.

Zarządzanie budynkiem wielkopowierzchniowym dotyczy nie tylko jego wnętrza. Bezpieczeństwo użytkowników obiektu zależy od stanu dachu. O tym, jak o niego zadbać, pomyśleli inżynierowie Sense: Artiom Komardin i Przemysław Gałązka. Jakie były początki? – Dostaliśmy się do I edycji programu akceleracyjnego KPT ScaleUp prowadzonego przez Krakowski Park Technologiczny. Mieliśmy prototyp Inteligentnego Dachu – rozwiązanie sprawdzone laboratoryjnie oraz w jednym budynku. Brakowało nam produkcji seryjnej i wdrożeń. Program sprawił, że w ciągu 3 miesięcy dokonaliśmy ogromnego skoku – od prototypu do realizacji komercyjnych – mówi Artiom Komardin, współzałożyciel Sense Monitoring, z wykształcenia inżynier budownictwa.

Zagrożeniem dla dachów płaskich może być np. zalegający na dachu śnieg, spiętrzenia wody, przecieki powodujące nasiąkanie wełny mineralnej w warstwie izolacyjnej albo starzenie się elementów konstrukcyjnych. Firma Sense Monitoring sama montuje i utrzymuje system, na który składa się sieć czujników oraz aplikacja webowa. Administratorzy budynku nie muszą prowadzić ciągłej obserwacji dachu.

Przybywa dachów
Dynamicznie rośnie polski rynek magazynowy. Przez pierwsze dwa kwartały 2019 r. do użytku oddano ponad 1,1 mln m² i był to najwyższy wynik odnotowany w I półroczu w historii rynku. Całkowite zasoby magazynowe w Polsce osiągnęły już 16,9 mln m².

System zamontowano w kilku obiektach Poczty Polskiej. – O tym, co się dzieje z dachem, wiemy od razu. W razie zagrożenia, gdy nastąpi ugięcie konstrukcji stalowej, jesteśmy powiadamiani SMS-em – mówi Jarosław Frydrychowicz z Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego Poczty Polskiej w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, gdzie działa system. Wśród klientów Sense są też znane marki z branży przemysłu lekkiego oraz logistyki.

Sense, monitoring dachów
Program Inteligentny Rozwój