Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kobieta ogląda barwne próbki w laboratorium

Bogata paleta możliwości

Firma Handlowa Barwa z Kielc przez długi czas zajmowała się sprzedażą farb i lakierów. Inwestycje w ludzi i nowoczesne urządzenia umożliwiły jej jednak wprowadzanie na rynek własnych rozwiązań dla m.in. przemysłu samochodowego, obronnego, kolejnictwa. Ważnym etapem w rozwoju firmy było utworzenie nowoczesnego laboratorium badawczego.

– Pomimo szerokiej gamy produktów lakierniczych dostępnych na rynku, klienci często wymagają ponadstandardowych właściwości farby. Jesteśmy w stanie to zrobić i przygotować produkt zgodny ze specyfikacją indywidualnych zamówień – mówi Jarosław Czajkowski, założyciel i właściciel firmy. – Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej mogliśmy unowocześnić nasze laboratorium. Mamy możliwość testowania produktów na europejskim poziomie, by jak najlepiej dobrać odpowiednią kolorystykę i właściwości lakieru.

Laboratorium prowadzi badania produktów lakierniczych w oparciu o polskie i międzynarodowe normy, a także własne procedury. Najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy pozwala na precyzyjne oznaczanie twardości i odporności powłok, m.in. na szorowanie, korozję, światło, a także tworzenie kompozycji kolorów na indywidualne zamówienie.

Tymczasowy kamuflaż
Kamuflaż tymczasowy można stosować np. w czasie śnieżnej zimy, kiedy pojazdy z kamuflażem całorocznym (zielony, brązowy i czarny) pokrywa się białą warstwą lakieru. Po zimie można ją zmyć i powrócić do podstawowych barw. Podobny zabieg można zastosować w wojskowym kamuflażu pustynnym.

Ważnym efektem projektu są innowacyjne technologie chronione patentami, np. łatwo usuwalne farby do kamuflażu tymczasowego. Zazwyczaj takie farby muszą być usuwane za pomocą specjalnych zmywaczy, które niekorzystnie wpływają na środowisko. Technologia opracowana w laboratorium umożliwia zmywanie farby tylko strumieniem gorącej wody z myjki ciśnieniowej. Jest to dużo łatwiejszy i przyjazny dla środowiska sposób.

Projekt: Zakup wyposażenia Laboratorium Badań Emisji Lotnych Związków Organicznych oraz Powłok Adhezyjnych szansą na podniesienie innowacyjności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstwa F.H. „Barwa”
Wartość: ok. 1 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 380 tys. zł, Świętokrzyski Program Regionalny