Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Mężczyzna prowadzi badanie oprawy oświetleniowej w ciemni fotometrycznej

Dopasowujące się światło

LUG jest czołowym producentem profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych z 30-letnim doświadczeniem. Firma obsługuje inwestycje infrastrukturalne, przemysłowe i architektoniczne w ponad 70 krajach na całym świecie, zapewniając każdemu projektowi systemy oświetleniowe LED spełniające nawet najbardziej wyszukane wymagania techniczne i estetyczne. Obecnie, w ramach swojej strategii, LUG inwestuje m.in. w rozwój inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem.

Projekt pozwolił wypracować technologie, które dopiero będą się upowszechniać. Odpowiadają na współczesne wymagania w zakresie designu i efektywności energetycznej. – Jesteśmy beneficjentami funduszy unijnych od kiedy tylko stały się dostępne. Korzystamy z tych pieniędzy przede wszystkim po to, by tworzyć i wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Efektem tego projektu jest 26 zgłoszeń ochrony wzorów przemysłowych i cztery europejskie zgłoszenia patentowe. Nasza Dywizja R&D przygotowała do wdrożenia 46 prototypów nowych opraw oświetleniowych – mówi Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG S.A.

Firma mocno zainwestowała w prace badawczo-rozwojowe. Ich efektem miało być  stworzenie prototypu „smart zasilacza”.  – To był najważniejszy element tego projektu. Smart zasilacz nie tylko współpracuje z systemami zarządzania, ale także przekazuje informacje z oprawy oświetleniowej. Jest wyposażony w systemy autodiagnostyczne. W przyszłości będzie gromadzić i przekazywać informacje zbierane za pomocą sensorów montowanych w oprawie oświetleniowej – wyjaśnia Ryszard Wtorkowski. Oprawę wyposażoną w taki zasilacz można stosować w rozwiązaniach smart city, które dążą do zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej. Nad tymi rozwiązaniami pracuje BIOT Sp. z o.o., spółka zależna LUG.

Oszczędne ledy
Prawidłowo zaprojektowany system oświetleniowy LED pozwala na ograniczenie zużycia energii nawet o 70-80% w porównaniu do konwencjonalnych technologii oświetleniowych. To skuteczny sposób na poprawę efektywności energetycznej.

LUG należy do najbardziej ekspansywnych polskich firm rodzinnych. Rodzimy rynek, generujący ok. 40% przychów, wciąż jest ważny, ale stabilny rozwój zapewnia firmie jej aktywność międzynarodowa. Grupa posiada 5 zagranicznych spółek zależnych, a w 2018 r. otworzyła w Argentynie swój pierwszy zakład produkcyjny poza granicami Polski.

Projekt: Innowacyjny zestaw specjalistycznych opraw oświetleniowych do współpracy z inteligentnym systemem zarządzania – od badań do prototypów
Wartość: 6,15 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 2,55 mln zł, Lubuski Program Regionalny