Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

mężczyzna naprawia sieć wysokiego napięcia

Awaria w ryzach

Czasy, gdy przerwy w dostawie prądu były częste i długotrwałe, na szczęście minęły. Jednak i dziś burze, wichury oraz inne zdarzenia losowe powodują, że w domach i na ulicach gaśnie światło, a usługi i produkcja muszą zostać wstrzymane. To generuje koszty! Możliwe jest ich zminimalizowanie. Trzeba tylko zastosować odpowiednią technologię.

Smart Grid to przykład takiego rozwiązania. Polega ono na wyposażeniu tradycyjnej sieci dystrybucji prądu w urządzenia i systemy, które automatycznie diagnozują i zwalczają problem w przypadku awarii.

Firma Energa-Operator montuje 1180 rozłączników napowietrznych i 1148 rozdzielnic. Te elementy, wraz ze sterującym systemem informatycznym, tworzą skomunikowaną całość gotową do zaradzenia awariom. System będzie sprawdzać sieć, by znaleźć dokładne miejsce awarii i nie wyłączać zasilania na dużym obszarze, a jedynie tam, gdzie jest to niezbędne. Dziś trzeba wysyłać monterów, którzy zlokalizują usterkę i usuną jej przyczynę. Takie rozwiązanie zabiera czas i wymaga odłączenia prądu na całym odcinku.

Szybka reakcja
Wdrażane w ramach Smart Grid rozwiązania pozwalają na szybkąautomatyczną rekonfigurację sieci w przypadku awarii – tym samym istotnie skracają czas przerwy w dostawach energii dla klienta.

– Wcześniej mieliśmy mniejsze projekty badawczo-rozwojowe, które pokazały, że warto wdrażać takie rozwiązania na terenie całego przedsiębiorstwa. Dzięki Smart Grid będziemy mogli powiązać wszystkie procesy: od wytwarzania, przez dystrybucję, do odbiorcy końcowego. To, co dziś jest robione w sposób tradycyjny, będzie można znacznie przyspieszyć – mówi Tomasz Korda, koordynator projektu.

Projekt: Przebudowa sieci do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzację sieci w celu aktywizacji odbiorców dla poprawy efektywności użytkowania energii oraz efektywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym dla poprawy bezpieczeństwa dostaw. Wdrożenie podstawowe w obszarze Energa-Operator SA
Wartość: ok. 240 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 166 mln zł, Program Infrastruktura i Środowisko