Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

kobieta trzyma długopis cyfrowy

Przeciw cyfrowemu wykluczeniu

Wypełniasz w banku papierowy formularz. Na ekranie komputera od razu pojawia się jego cyfrowa wersja z twoim podpisem. To nie czary, tylko system IC Pen! Podczas wypełniania dokumentu długopisem wszystkie dane są automatycznie zamieniane na wersję cyfrową. Nie wymaga to od użytkownika żadnych dodatkowych działań.

Z systemu korzysta dziś PKO BP, Enea czy Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). A wszystko zaczęło się na uczelni. – Klawiatura nie jest zbyt dobrym narzędziem do wprowadzania rozwiązań matematycznych do komputera. Zaczęliśmy myśleć o stworzeniu interfejsu, który w sposób intuicyjny pozwoliłby matematykom przekazywać dane do jego pamięci – mówi dr Rafał Witkowski, prezes zarządu IC Solutions Sp. z o.o.

Nad nowym rozwiązaniem pracował też dr Krzysztof Krzywdziński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu. Obu wynalazców łączy również wspólnie napisany doktorat. Od technik rozpoznawania mowy przeszli oni do rozpoznawania pisma. Tak powstał system IC Pen. – Takie urządzenie jak długopis cyfrowy już istniało, ale sami stworzyliśmy oprogramowanie, które w sposób niezauważalny pozwala przenosić do komputera pismo. Znaleźliśmy rozwiązanie, które nikogo nie wyklucza – może z niego korzystać każdy, bez względu na kompetencje. W dodatku odpowiada na potrzebę digitalizacji dokumentów – wyjaśnia dr Witkowski.

Więcej niż długopis
System IC Pen to nie tylko długopis cyfrowy. To także platforma, która może zbierać dane wprowadzane przez różne interfejsy – dokumenty wypełniane długopisem cyfrowym na papierze, stylusem na tablecie lub podpisane na urządzeniu Wacom.

Firmę założyli w 2009 r. Pod koniec 2013 r. zrealizowali pierwsze próby u wybranych klientów. Na początku 2014 r. uregulowali z uczelnią prawa do pomysłu i tak rozpoczęła się komercjalizacja projektu. – Rok później pozyskaliśmy dużego klienta – OBWE, która stosuje technologię podczas obserwacji wyborów na całym świecie. Teraz sięgnęliśmy po wsparcie z Go To Brand, by szerzej wyjść na rynki zagraniczne. Dzięki programowi pozyskaliśmy już dwóch klientów w Stanach Zjednoczonych – dodaje Przemysław Jesionowski, partner zarządzający IC Solutions Sp. z o.o.

IC Solutions Sp. z o.o.
Program Inteligentny Rozwój