Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Działania w Programie Dostępność Plus są realizowane za pośrednictwem konkursów i projektów przeprowadzanych w poszczególnych Krajowych Programach Operacyjnych w ramach Funduszy Europejskich.

Poniżej znajduje się lista naborów, które zostały już zakończone.

Nabór wniosków w konkursie Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie na niwelowanie barier w dostępie do edukacji na poziomie wyższym wśród podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, które nie realizowały projektów w ramach konkursów Uczelnia dostępna w POWER albo uczelni, które realizowały projekty w ramach konkursów Uczelnia dostępna POWER – ścieżka MINI.

Nabór wniosków trwał od 23 października 2023 r. do 18 stycznia 2024 r.

Szczegółowe informacje odnośnie konkursu pod linkiem.

Małe projekty w programie Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 także na dostępność

16 oraz 24 października 2023 r. zostały ogłoszone nabory w obszarach turystyki i współpracy instytucji i mieszkańców. EUWT TATRY, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska i Stowarzyszenie Region Beskidy ogłosiły nabory na małe projekty w priorytecie pn. Twórcze i atrakcyjne turystycznie pogranicze. Z kolei Samorządowy Kraj Preszowski oraz Samorządowy Kraj Żyliński ogłosiły konkursy na małe projekty w priorytecie Współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza. W projektach przyjmowanych do realizacji wsparciem mogły być objęte również osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny i opiekunowie, czy seniorzy.

  • odpowiadają na wyzwania i potrzeby społeczności lokalnej po obu stronach granicy,
  • umożliwiają współpracę polskich i słowackich podmiotów, np. samorządów lub organizacji pozarządowych, związanych w szczególności z edukacją, ekologią, kulturą, sztuką, sportem, aktywnym wypoczynkiem, tradycją, współpracą gospodarczą, turystyką, przyrodą, zarządzaniem kryzysowym, ratownictwem,
  • wspierają poznawanie i kultywowanie tradycji oraz zwiększanie atrakcyjności przygranicznych miejscowości dla ich mieszkańców i turystów z obu stron granicy, przykładowo przez budowę, rozbudowę, modernizację i doposażanie infrastruktury turystycznej, kulturowej i rekreacyjnej towarzyszącej transgranicznym szlakom turystycznym (np. szlaków pieszych, ścieżek rowerowych),
  • przyczyniają się do budowy wzajemnego zaufania, zacieśnienia kontaktów między społecznością lokalną z Polski i ze Słowacji oraz umacniania wspólnej tożsamości.

Fundusz Małych Projektów daje możliwość realizacji:

  • działań miękkich (m.in. organizacja wydarzeń kulturalnych, turystycznych, szkoleń, spotkań),
  • NIEWIELKICH INWESTYCJI W INFRASTRUKTURĘ O ZNACZENIU TRANSGRANICZNYM powiązanych z działaniami „miękkimi” w obszarze kultury i turystyki w ramach priorytetu 3
  • TWÓRCZE I ATRAKCYJNE TURYSTYCZNIE POGRANICZE (np. nowa / zmodernizowana infrastruktura turystyczna).

Kto mógł składać wnioski:

  • Instytucje z Polski i Słowacji posiadające osobowość prawną, których podstawowym celem działalności nie jest osiąganie zysku, np.:
  • jednostki samorządu terytorialnego wraz z podległymi im jednostkami organizacyjnymi oraz ich stowarzyszenia i związkiwłaściciele, zarządcy i operatorzy obiektów i obszarów stanowiących formy ochrony przyrody (np. parki narodowe, krajobrazowe)
  • właściciele, zarządcy i operatorzy obiektów i instytucji kultury (nie dotyczy osób fizycznych)
  • organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką celu szczegółowego
  • spółdzielnie socjalne
  • lokalne grupy działania
  • kościoły i inne związki wyznaniowe
  • organizacje/instytucje zajmujące się turystyką na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym

Finansowanie małych projektów:

  • Całkowita wartość małego projektu nie może przekroczyć 100.000,00 euro.
  • Maksymalna wartość dofinansowania z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego nie może przekroczyć 80% wartości kwalifikowalnej małego projektu i limitu 80.000,00 euro.
  • Minimalna wartość dofinansowania małego projektu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 10.000,00 euro.
  • Współfinansowanie krajowe (wkład własny) w wysokości minimum 20%.

Nabór ogłoszony przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, Stowarzyszenie Region Beskidy oraz Samorządowy Kraj Żyliński trwał do 12 stycznia 2024 r.

Natomiast nabory EUWT TATRY oraz Samorządowego Kraju Preszowskiego trwały do 19 stycznia 2024 r.

Wartość środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które są przeznaczone na dofinansowanie przedsięwzięć w każdym z naborów, wynosi 1 mln euro. 

Szczegóły na temat naborów oraz dokumenty dla wnioskodawców zostały zamieszczone na stronach zarządzających FMP:

Aktualizacja dokumentacji dla projektu „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podjęło decyzję o zwiększeniu alokacji przeznaczonej na dofinansowanie projektów w naborze nr FERS.03.01-IP.08-001/23 pt. Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego do kwoty 200 mln zł. Zwiększenie alokacji wynikało z większej puli podmiotów, które mogły ostatecznie aplikować o środki w projekcie. 

Wydłużeniu uległ także termin na składanie wniosków o dofinansowanie – do 22 lutego 2024 r. oraz orientacyjny termin zakończenia postępowania określony w rozdz. 6 pkt. 3 – na lipiec 2024 r.

W Regulaminie wyboru projektów w rozdziale 7. Procedura odwoławcza, pkt 6 dokonano doprecyzowania zapisów dotyczących możliwych skutków uwzględnienia protestów wniesionych przez wnioskodawców – zgodnie z treścią ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027. Wprowadzono zapis: „Uwzględnienie protestu skutkuje skierowaniem wniosku do kolejnego etapu oceny albo wyborem projektu do dofinansowania i aktualizacji informacji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy wdrożeniowej”. Dodanie zapisu o skierowaniu wniosku do kolejnego etapu oceny wynika z faktu, że protest może być wnoszony na różnych etapach oceny.

Zmieniony Regulamin zaczął obowiązywać od 28 grudnia 2023 r. Został on udostępniony na stronie naboru.

„Zabytek zadbany” to także zabytek dostępny!

Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił kolejną edycję konkursu „Zabytek zadbany”, realizowanego od 2011 r. W regulaminie wprowadzono kategorię ”Zabytek dostępny”. Była ona dedykowana pracom konserwatorskim przeprowadzonym z uwzględnieniem rozwiązań służących przystosowaniu zabytków dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Celem całego konkursu była promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów badań, konserwacji, adaptacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Konkurs miał charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami.

Nabór został zakończony w terminie do 14 lutego 2024 roku. Dokumenty musiały zostać nadane pocztą tradycyjną,  dlatego  o zachowaniu terminu decydowała data stempla pocztowego.

Oceny zgłoszeń dokonało jury konkursowe, które zostało powoływane przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin i dane kontaktowe do osób, od których można uzyskać więcej informacji zostały umieszczone na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

Potrzebujesz asystenta? Zgłoś się do programu!

Urząd miasta stołecznego Warszawy ogłosił rekrutację dla osób z niepełnosprawnościami do Programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" - edycja 2024. Osoby z niepełnosprawnością mogą złożyć wniosek o przydzielenie asystenta, który będzie im pomagał w realizacji potrzeb życia codziennego. Rekrutacja trwała od 16 lutego do 15 marca 2024 roku. Składała się z 2 obowiązkowych etapów:

  • Etap I – przygotowanie i przyjęcie dokumentów.
  • Etap II – rozmowa z pracownikiem Centrum Usług Społecznych, w szczególności dotycząca danych zawartych w informacji, która uzupełnia Kartę zgłoszenia do programu – część B. Dzięki rozmowie możliwe będzie uzupełnienie informacji o Twoich potrzebach.

Informacje dotyczące programu można uzyskać w Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”, ul. Skaryszewska 3, nr tel.: 22 277 49 86, 22 277 49 85 od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00 lub mailowo: projekt.asystent@um.warszawa.pl

Na udział w Programie Warszawa otrzymała 3 mln zł.

Link do informacji

Kolejna edycja konkursu „Lider Dostępności”

Już dziewiąty raz Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich ogłosiły konkurs „Lider Dostępności”, w którym nagradzane są rozwiązania wspierające dostępność w architekturze i urbanistyce. Do konkursu można było zgłosić przestrzeń lub obiekt w 8 kategoriach:

  1. Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii oceniane są takie miejsca, jak place, rynki, skwery, bulwary, parki, ogrody, ścieżki dydaktyczne, plaże, place zabaw, tereny rekreacyjne, tereny sportowe, przestrzenie komunikacyjne, transportowe.
  2. Mały obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o jednolitej funkcji i stosunkowo niedużej powierzchni, nie przekraczającej 10 000 m2, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej, budynki służące do obsługi bankowej, handlu, gastronomii, obsługi pasażerów.
  3. Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety.
  4. Obiekt biurowy/handlowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe).
  5. Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.
  6. Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku zabytkowego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
  7. Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
  8. GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

Ogłoszenie wyników odbędzie się pod koniec maja, a wręczenie nagród nastąpi na dorocznej gali w Pałacu Prezydenckim z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Link do informacji

 

Auto dla OzN - trzeci nabór wniosków o dofinansowanie

PFRON ogłosił trzeci nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego dostosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnością (OzN). W programie OzN mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu dostosowanego samochodu osobowego dla kierowcy albo zakupu dostosowanego samochodu osobowego dla pasażera.

Wysokość dofinansowania przewidziana w programie dla:

1. samochodów dostosowanych do ich prowadzenia przez osobę niepełnosprawną:

  • do kwoty 150.000,00 zł - 80%,
  • nadwyżka ponad kwotę 150.000,00 zł do kwoty 250.000,00 zł
  • 50%,nadwyżka ponad kwotę 250.000,00 zł do kwoty 300.000,00 zł
  • 30%,nadwyżka ponad kwotę 300.000,00 zł - 0%;

2. dla samochodów dostosowanych do podróży osoby z niepełnosprawnością jako pasażera:

  • do kwoty 130.000,00 zł - 85%,
  • nadwyżka ponad kwotę 130.000,00 zł do kwoty 200.000,00 zł
  • 50%,nadwyżka ponad kwotę 200.000,00 zł do kwoty 230.000,00 zł
  • 30%,nadwyżka ponad kwotę 230.000,00 zł - 0%.

Nabór ogłoszono w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Nabór trwał od 1 marca 2024 r. od godziny 10:00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23:59.

Link do informacji

Grant na dostępność w instytucjach kultury

Po koniec marca ruszył nabór wniosków w ramach projektu Projektowanie uniwersalne - dostępność w instytucjach kultury. Konkurs składał się z II etapów:

  • I etap - kilkumiesięczne szkolenie, którego rezultatem będzie autodiagnoza oraz strategia wdrożeniowa modelu dostępności dla instytucji. Instytucje, które z powodzeniem ukończyły etap I, mogły aplikować do etapu II.
  • II etap – wdrożenie wypracowanej strategii, na co przewidziano środki wysokości od 150 000 zł do 500 000 zł.

Przewidziano 4 zadania projektu:

  • Zadanie 1: Przedsięwzięcie szkoleniowo-grantowe
  • Zadanie 2: Program przygotowania do staży/praktyk/zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w instytucji kultury  
  • Zadanie 3: Budowa kompetencji w zakresie wdrażania dostępności 
  • Zadanie 4: Centrum Kompetencji 

Nabór został zakończony 15 kwietnia 2024 roku.

  Szczegóły projektu znajdują się w na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Projekt “Projektowanie Uniwersalne Kultury – Dostępność w Instytucjach Kultury” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 “Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III “Dostępność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Program wsparcia turystyki - Edycja 2024

Tegoroczna odsłona cyklicznego programu Ministra Sportu i Turystyki na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki pn.: Program wsparcia turystyki (2024).

Celem konkursu była poprawa jakości świadczonych usług turystycznych na rynku krajowym oraz kontynuacja wsparcia dla krajowej branży turystycznej, skupiającej się na czterech podstawowych obszarach tj.: wsparcie finansowe i niefinansowe, rozwój, cyfryzacja usług, komunikacja, promocja i doskonalenie kadr turystyki.

W konkursie wyodrębniono 4 priorytety merytoryczne:

  • Priorytet 1 - Działania na rzecz rozwoju i promocji turystyki regionalnej.
  • Priorytet 2 – Działania na rzecz popularyzacji, wsparcia i ułatwiania uprawiania turystyki aktywnej w kraju.
  • Priorytet 3 - Transformacja cyfrowa w turystyce krajowej i w dziedzinie badań oraz szkoleń na rzecz turystyki.
  • Priorytet 4 - Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa turystów podczas wypoczynku na terenie Polski, w tym w szczególności.

Przedmiotem realizowanych działań mogą być również takie, które propagują turystykę dostępną i służą jej rozwojowi. Zachęcamy do udziału w konkursie wszystkie uprawnione podmioty, czyli - zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe oraz jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 - 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, których jednym z celów lub zadań statutowych jest działalność w obszarze turystyki (w tym m.in. ekoturystyki, agroturystyki, przewodnictwa i pilotażu, rekreacji, wypoczynku, hotelarstwa) lub krajoznawstwa, prowadzące swoją działalność co najmniej przez okres 2 lat.

Oferty na wsparcie realizacji zadania publicznego w roku 2024 należało złożyć elektronicznie w systemie AMODIT w terminie do 2 kwietnia 2024 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu

aPSYstent

O projekcie

aPSYstent to projekt, który będzie realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dla osób niewidzących właściwie wyszkolony pies przewodnik jest cenniejszy niż tysiąc oznaczeń i udogodnień. W Polsce przygotowanych psów przewodników jest jednak bardzo mało między innymi dlatego że brakuje profesjonalnej kary trenerskiej. W projekcie przygotujemy trenerów, wypracujemy standardy tresury oraz stworzymy propozycje ram prawnych dla finansowania szkolenia i utrzymania psów w przyszłości.

Termin rozpoczęcia projektu

II kwartał 2019 roku

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Sprawdź szczegóły

Nabór partnerów do projektu „Dostępny samorząd 2.0”(projekt pozakonkursowy)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako lider projektu, ogłosił nabór kandydatów na partnerów do wspólnej realizacji projektu „Dostępny samorząd 2.0”. Projekt będzie realizowany w Działaniu 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Termin składania wniosków upłynął 16 sierpnia 2023 r.

Planowany okres realizacji Projektu wynosił 60 miesięcy (01.01.2024 – 31.12.2028). 

Szacowana wartość Projektu wynosiła 100,8 mln zł.

Celem partnerstwa było wspólne przygotowanie oraz realizacja Projektu mającego poprawić dostępność usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) oraz obiektów lub przestrzeni pozostających w dyspozycji JST dla osób ze szczególnymi potrzebami, wynikającą z:

  1. ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, Dz. U. z 2022 r., poz. 2240 ze zm.);
  2. Programu Dostępność Plus.

Partnerstwo zakładało współną realizację działań:

analityczno-koncepcyjnych - opracowanie Standardów Dostępności w Samorządzie; wypracowanie lokalnych strategii zapewniania dostępności – w modelu partycypacyjnym;

  1. szkoleniowo-doradczych, zarówno w wymiarze świadomościowym, jak również pozwalającym nabyć podstawową wiedzę z zakresu realizacji działań mających na celu zapewnienie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami;
  2. wdrożeniowych – w zakresie wdrożenia przez JST Standardów Dostępności w Samorządzie, aktualizacja Planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, aktualizacja wybranych procedur wewnętrznych wpływająca na poprawę dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami)
  3. inwestycyjnych (komponent grantowy).

W naborze planowany jest wybór:

  1. partnera dysponującego wykwalifikowaną kadrą posiadającą wiedzę i doświadczenie z zakresu wspierania podmiotów publicznych w kwestiach dotyczących zapewniania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
  2. w tym w szczególności w zakresie projektowania uniwersalnego i opracowywania standardów dostępności;partnera będącego regionalnym lub ponadregionalnym stowarzyszeniem JST.

Dalsze szczegóły dostępne pod adresem: link.

Szkolenia z dostępności dla przedsiębiorców i ich pracowników - Dostępność szansą na rozwój

Zachęcaliśmy do korzystania ze szkoleń organizowanych przez operatorów:

  • Projekt "Dostępny Design II";  operator DGA S.A., szkolenia w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim, nabór trwał do 30 września 2023 r.; szczegóły na stronie operatora
  • Projekt "Na plusie - dostępność szansą rozwoju przedsiębiorstw” – edycja druga; operator Certes Spółka z o.o., szkolenia w województwach: łódzkim, opolskim i śląskim, nabór trwał do 30 września 2023 r.; szczegóły na stronie operatora
  • Projekt "Dostęp do wiedzy kluczem do zwiększenia Dostępności II"; operator ODiTK, szkolenia w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i kujawsko-pomorskim, nabór trwał do 30 września 2023 r.; szczegóły na stronie operatora

"Akademia Dostępności"

Akademia Dostępności to projekt, w ramach którego uczestnicy procesów planowania przestrzennego i procesu inwestycyjno-budowlanego, posiadający dyplom ukończenia studiów II stopnia, m.in.: architekci, w tym architekci wnętrz i krajobrazu, inżynierowie budownictwa czy urbaniści, a także pracownicy administracji publicznej zajmujący się procesem inwestycyjno-budowalnym, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym mogli skorzystać ze specjalistycznych szkoleń w zakresie dostępności przestrzeni i budynków dla osób z niepełnosprawnościami, w tym projektowania uniwersalnego.

Do końca września 2023 roku minimum 3500 osób nabyło kompetencje w tym zakresie. Szkolenie składało się z 2 modułów realizowanych w formie zdalnej i stacjonarnej. Więcej informacji o programie i harmonogramie szkoleń jest dostępnych na stronie Akademii.

"Aktywny samorząd"

Do 31 sierpnia 2023 r. trwał nabór wniosków do programu „Aktywny samorząd”. To dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnościami m.in. zakupu wózka o napędzie elektrycznym, oprzyrządowania do posiadanego samochodu, uzyskania prawa jazdy, jak również sprzętu elektronicznego, czy oprogramowania.Co ważne - osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy mogły skorzystać z różnych form pomocy w zakresie złożenia wniosku: kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW, zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON.

Więcej szczegółów na stronie PFRON

Szkolenia z zakresu zarządzania i koordynowania dostępności cyfrowej w projektach dla pracowników administracji publicznej 

Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych zorganizowało szkolenia z zakresu zarządzania i koordynowania dostępności cyfrowej w projektach dla pracowników administracji publicznej. Szkolenie odbyło się w terminie od 12 czerwca do 13 lipca 2023 roku. Szkolenie odbyło się zdalnie, trwało 5 tygodni i obejmowało 10 spotkań w połowie realizowanych w formie wykładów i w połowie w formie ćwiczeń. W szkoleniach mógł wziąć udział pracownik administracji rządowej (zatrudniony poza obszarem IT lub w obszarze IT), który wykonuje zadania związane z zarządzaniem projektami lub zespołem projektowym, pracuje przy tych projektach lub planował realizować takie zadania w najbliższym czasie.

  1. Zaproszenie na szkolenie (PDF 492 KB)
  2. Regulamin naboru na szkolenie (PDF 169 KB)
  3. Zgłoszenie uczestnictwa w szkoleniu - formularz rekrutacyjny  (XLSX 65 KB)
  4. Oświadczenia (DOCX 248 KB)

Środki na dostępność w programach dotacyjnych MKiDN na rok 2024

Ogłoszono programy dotacyjne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024. Koszty kwalifikowane projektów obejmowały także działania zapewniające dostępność kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W ośmiu programach dotacyjnych Ministra uwzględniono w sposób szczególny kryterium dotyczące zapewniania dostępności kultury osobom ze szczególnymi potrzebami. Są to:

Nabór wniosków trwał do 30 listopada 2023 r. 

Wszelkie szczegóły dotyczące wszystkich naborów znajdują się na stronie MKiDN

Szkolenia Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach

Centrum wiedzy o dostępności transportu i mobilności działające przy Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie prowadzi swoją aktywność w partnerstwie z Instytutem Transportu Samochodowego.

Instytut Transportu Samochodowego w ramach działalności ww. centrum zaprosił:

  • osoby o szczególnych potrzebach dotyczących przemieszczaniu się, korzystające ze środków transportu indywidualnego,
  • osoby zainteresowane problematyką projektowania uniwersalnego,
  • studentów, wolontariuszy, konstruktorów, przedsiębiorców i producentów wyposażenia pojazdów,
  • przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych zajmujących się problematyką osób o szczególnych potrzebach

do udziału w bezpłatnych szkoleniach w następujących tematach:

  • szkolenie (warsztat) dla studentów i woluntariuszy dotyczące obsługi osób o szczególnych potrzebach w przemieszczaniu,
  • onsultacje kierowców o szczególnych potrzebach,
  • Wspieranie osób o szczególnych potrzebach (OSP) w przemieszczaniu się.

Więcej o szkoleniach możecie Państwo przeczytać na stronie Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności.

Konkurs dla przedsiębiorców na rozwiązania służące dostępności

Poniżej przesyłamy informację na temat konkursu „Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność”, który był pierwszym konkursem perspektywy 2021- 2027 ogłoszonym w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki poświęconym tworzeniu rozwiązań służących dostępności przez przedsiębiorców.

Na stronie konkursu znajdują się też m.in. filmy wyjaśniające cel i założenia konkursu.

Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność.

Cel działania

Celem działania było zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Przedmiotem każdego z modułów realizowanych w ramach projektu musiało być rozwiązanie problemów osób ze szczególnymi potrzebami istotnie przyczyniające się do zwiększenia dostępności, czyli zniesienie co najmniej jednej lub więcej barier występujących np. w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach lub zaspokojenie szczególnych potrzeb tych osób.

Kto mógł otrzymać dofinansowanie?

  • mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (realizator PARP)
  • duże przedsiębiorstwa (realizator NCBIR) prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Firmy duże (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) musiały zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie.

Projekt musiał wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

Terminy:

  • Ogłoszenie konkursu: 6 czerwca 2023
  • Start składania wniosków: 6 lipca 2023
  • Koniec przyjmowania wniosków: 30 października 2023
  • Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów wynosił 100 dni od zakończenia naboru.

Alokacja:

  •  dla MŚP : 222 mln zł,
  • dla dużych firm: 445 mln zł.

  Modułowość - wymagania w konkursie:

Projekt mógł składać się maksymalnie z siedmiu różnych modułów. Moduły mogły być realizowane:

  • jeden po drugim ( sposób linearny) - czyli realizacja danego modułu była kontynuacją innego modułu,
  • równolegle,niezależnie (nielinearny) - moduły realizowane były niezależnie.

Przedmiot każdego modułu realizowanego w ramach projektu musiał być zgodny z zakresem tematycznym naboru tj. zaspokajaniem potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Na co można było uzyskać środki?

Wsparcie mogło być udzielone na realizację projektów obejmujących:

  • prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (dalej: B+R),
  • wdrożenie wyników prac B+R,
  • rozbudowę infrastruktury badawczej,
  • transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa,
  • oraz internacjonalizację przedsiębiorstwa i podnoszenie kompetencji kadr.

Moduły obligatoryjne:

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musiał obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów: moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji.

Moduł B+R

Moduł B+R obejmował dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Wsparciu podlegać może kompleksowy proces badawczy lub jego wybrana część.

Moduł wdrożenie innowacji

Moduł obejmował dofinansowanie wdrożenia w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, posiadanych przez wnioskodawcę lub będących efektem realizacji modułu B+R. Wyniki prac B+R musiały prowadzić do powstania innowacji produktowej lub procesowej, co najmniej na poziomie krajowym. Wsparcie w tym module udzielane było w formie dotacji warunkowej, która częściowo podlega zwrotowi – szczegółowe warunki reguluje umowa o dofinansowanie.

Moduły fakultatywne

Projekt dodatkowo mógł obejmować maksymalnie pięć modułów fakultatywnych. Moduły te dotyczyły działań związanych z:

  • budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
  • promocją produktów na rynkach zagranicznych,
  • ochroną własności przemysłowej,
  • podnoszeniem kompetencji kadr,
  • zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.

Moduł kompetencje musiały obejmować działania wspierające realizację zadań w pozostałych zaplanowanych modułach, a przedmiot każdego modułu realizowanego w ramach projektu musiał być zgodny z zakresem tematycznym naboru tj. zaspokajaniem potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Dofinansowanie i inne warunki finansowe dot. projektu:

  • Maksymalny poziom dofinansowania to 80% wartości projektów,
  • Moduł B+R, jeśli pojawił się w projekcie, musiał mieć wartość co najmniej 20% całkowitych kosztów projektu,
  • Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych modułu B+R dla innych niż MŚP:1 mln PLN,
  • Maksymalna wartość  oraz poziom dofinansowania: uzależnione od wybranego rodzaju pomocy publicznej w ramach modułów.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo na stronach:

PARP: Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność

NCIBR Ścieżka SMART na rzecz dostępności

Ruszyła kolejna edycja naboru w konkursie „Lider dostępności priorytetowych branż”

Konkurs, organizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii miał na celu promowanie wysokiej jakości, nowoczesnych  produktów i usług opartych na idei projektowania uniwersalnego.  Produkty dostępne to m.in. urządzenia wspomagające osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Poprawiają komfort życia i pozwalają na możliwie jak największą samodzielność. 

Formularz zgłoszeniowy do konkursu można było składać do 30 września 2023 roku na adres: joanna.kowal@mrit.gov.pl. Więcej informacji o konkursie, w tym regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz karta oceny dostępne są na stronie MRiT lub pod numerem: 22 411 97 45.

Zakończył się nabór w Ogólnopolskim Konkursie „KULTURA WRAŻLIWA”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ogłosił Ogólnopolski Konkurs „KULTURA WRAŻLIWA”.

Jego celem jest promowanie działań na rzecz aktywizacji środowiska osób z niepełnosprawnościami i rehabilitacji społecznej poprzez teatroterapię. Konkurs ma też zachęcać do integracji środowiska pełnosprawnych twórców sztuki scenicznej i osób z niepełnosprawnościami, które działają w tym obszarze. Ma temu pomóc promowanie i nagradzanie twórczości artystycznej tworzonej z udziałem osób z niepełnosprawnościami.

Nabór wniosków w konkursie trwał od 7 sierpnia do 16 października 2023 roku.

Wysokość grantu, o który można było się ubiegać, nie mogła być niższa niż 50 tys. zł i wyższa niż 300 tys. zł.

Dofinasowanie mogły otrzymać projekty z zakresu kultury, obejmujące szeroko rozumianą działalność edukacyjną oraz artystyczną z udziałem osób z niepełnosprawnościami dotyczące wydarzeń artystycznych z następujących obszarów:

  • spektakl teatralny (w tym: dramatyczny, muzyczny, widowisko uliczne);
  • spektakl taneczny (w tym: baletowy);
  • spektakl eksperymentalny;
  • musical;
  • opera;
  • balet;
  • performance;
  • koncert (w tym: widowiska poetycko-muzyczne);
  • happening.

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie PFRON.

Nowe środki na dostępność w kulturze  w programie FEnIKS!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił nabór wniosków dla VII Priorytetu Kultura, Działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej w Programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENIKS). Kategorie projektów, jakie mogły otrzymać wsparcie to:

  • Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej),
  • Ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego.

Ważnym aspektem prowadzonych działań była eliminacja barier w dostępie do kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami.

  Wnioskodawcami mogły być:

  • państwowe instytucje kultury,
  • instytucje kultury współprowadzone przez administrację rządową,
  • instytucje kultury posiadające zbiory wchodzące w zakres Narodowego Zasobu Bibliotecznego,wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz.U.2021 poz. 1308),
  • publiczne szkoły artystyczne lub publiczne uczelnie artystyczne,
  • podmioty zarządzające obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub zarządzające obiektami posiadającymi tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego

oraz w przypadku projektów dotyczących obiektów znajdujących się w granicach wpisów obszarowych na listę UNESCO lub Pomników Historii Prezydenta RP na zasadzie wyjątku beneficjentami mogły być również:

  • jednostki samorządu terytorialnego na rzecz samorządowych instytucji kultury,
  • samorządowe instytucje kultury,
  • organizacje pozarządowe,
  • kościoły i związki wyznaniowe.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie Programu FEnIKS.

Nabór wniosków o wsparcie w ramach Programu "Przedsiębiorstwo Społeczne +”

14.06.2023 r. Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków o wsparcie w ramach Programu "Przedsiębiorstwo Społeczne +” na lata 2023-2025. Edycja 2023. Wniosek wraz z oświadczeniami można było składać w terminie od 14.06.2023 r. do 30.06.2023 r. do godz. 12:00, za pośrednictwem Generatora dostępnego na stronie internetowej. Departament Ekonomii Społecznej w MRiPS uruchomił również infolinię, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-11:00 pod numerem telefonu: +48 538-117-062. Adres poczty elektronicznej (e-mail) do kontaktu w sprawie naboru wniosków: ppluss@mrips.gov.pl.

I nabór wniosków w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”

Od 1 maja 2023 r. jednostki samorządu terytorialnego, kościoły lub inne związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe oraz wybrane podmioty lecznicze mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i usług świadczonych przez te podmioty. 

Wsparcie udzielane było w podziale na 4 moduły na: likwidację barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych, tworzenie dostępnych lub poprawa dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, likwidacja barier technicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz wyposażenie w  technologie wspomagające i urządzenia umożliwiające skorzystanie przez osoby z  niepełnosprawnością z usług świadczonych przez podmioty lecznicze. 

W ramach programu można było otrzymać do 80% dofinansowania. Na pierwszy nabór wniosków zaplanowano środki finansowe w wysokości 80 milionów zł.

Więcej informacji dostępnych na stronie PFRON. Pytania w sprawie programu można kierować na adres dpp@pfron.org.pl lub infolinię pod numerem 22 581 84 10 wew. 4.

 Otwarty konkurs ofert w programie resortowym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. 

Adresatami Programu są:

  1. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w orzeczeniu o niepełnosprawności konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji ( pkt  7 i 8 orzeczenia)
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
    1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
    3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Na realizację zadań w Programie Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył z Funduszu Solidarnościowego w 2024 r. kwotę 105 mln zł.

Oferty wraz z załącznikami należało składać do Ministra za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego w terminie do dnia 13 października 2023 r.

Więcej informacji na stronie niepelnosprawni.gov.pl.

 

Turystyka społeczna  - Nowy Program Ministerstwa Sportu i Turystki (MSiT)

W dniu 1 września 2023 r. MSiT ogłosiło „Program rozwoju turystyki społecznej sprzyjającej aktywności fizycznej społeczeństwa – upowszechnianie turystyki osób starszych, dzieci z domów dziecka oraz dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz szkolenia dla osób pracujących w turystyce z osobami ze szczególnymi potrzebami”. Jest on finansowany z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Program wpisuje się w założenia działania nr 26 Programu Dostępność Plus - Sport, turystyka i rekreacja bez barier.

Program przewiduje dofinansowanie m.in krajoznawczych wyjazdów turystycznych czy szkoleń kadr branży turystycznej co z pewnością poprawi możliwości korzystania przez osoby ze szczególnymi potrzebami z rekreacji i turystyki.

Poniżej znajdziecie Państwo skrót najistotniejszych wiadomości nt. programu oraz link do strony na której znajdują się wszystkie szczegółowe informacje na jego temat.    

Zadania na które można uzyskać dofinasowanie:

Zadanie 1 – „My też zwiedzamy”

Zadanie polega na tworzeniu alternatywnej, opartej na krajoznawstwie, formy spędzania wolnego czasu dla beneficjentów turystyki społecznej, w szczególności, osób starszych, dzieci z domów dziecka oraz dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Zadanie 2 – „Transfer wiedzy”

Zadanie polega na podnoszeniu jakości i kompetencji kadr zawodowych oraz społecznych w turystyce społecznej w zakresie poprawy świadczonych usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Zadanie 3 – Kampania społeczna

Zadanie polega na realizacji szeroko pojętej kampanii społecznej, służącej aktywizacji beneficjentów turystyki społecznej, w szczególności osób ze szczególnymi potrzebami i podnoszenie ich świadomości w zakresie aktywności turystycznej.

Termin składania wniosków

do dnia 15 września 2023 roku;

Kto może aplikować

  • zarejestrowane w Polsce podmioty określone w art. 3 ust. 1 – 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571, z późn.zm.), które w celach lub zadaniach statutowych mają działalność w obszarze turystyki, krajoznawstwa lub rekreacji dzieci z domów dziecka, dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz działają co najmniej 1 rok;
  • dodatkowo w zadaniu nr 1 wnioskodawca przy realizacji obozu / wycieczki / wyjazdu turystycznego składa oświadczenie, że będzie korzystał z usług podwykonawcy, którym będzie organizator turystyki w rozumieniu art. 4 pkt 8. Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, spełniający warunki, o których mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy;

Wysokość wsparcia

  • minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 10 % kosztów realizacji zadania (dofinansowanie to max 90 % kosztów realizacji zadania);
  • udzielana kwota dofinasowania wynosi od 150 do 500 tys. zł
  • środki przeznaczone na finasowanie Programu w 2023 r. to 6 577 464,00 zł.

Więcej szczegółowych informacji znają Państwo na stronie internetowej MSiT.

Zachęcamy wszystkie zainteresowane podmioty do aplikowania !

Nabór wniosków w programie resortowym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Adresatami Programu są:

  1.      dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2.      osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
    1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
    3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Na realizację Programu minister rodziny i polityki społecznej przeznaczył 505 000 000,00 zł.

Poniżej terminy naboru wniosków w ramach Programu:

  1. Gmina/powiat składa wniosek (załącznik nr 1 do Programu) wraz z załącznikami do wniosku (załączniki nr 1a i 1b do Programu) do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego,  w terminie do dnia 15 września 2023 r.

    Generator jest aplikacją webową, dostępną wyłącznie dla zarejestrowanych w systemie użytkowników. Pytania i wątpliwości dotyczące obsługi generatora kierować należy za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce „pomoc” lub bezpośrednio na adres e-mail: administrator@bfs.mrips.gov.pl.
  2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu (załącznik nr 3 do Programu) i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu (załącznik nr 2 do Programu), w terminie do dnia 6 października 2023 r.
  3. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewod

Więcej  informacji na stronie niepelnosprawni.gov.pl

Konkurs „Dostępna przestrzeń publiczna”

15 lipca zakończył się pierwszy nabór wniosków w konkursie „Dostępna przestrzeń publiczna”. Jednym z priorytetów Programu jest dostosowanie placów zabaw do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Program zapewni dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom łatwiejszy dostęp do przestrzeni publicznej. Pozwala na poprawę dostępności działających już placów zabaw oraz na tworzenie nowych, bardziej przyjaznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Program ma charakter wieloletni. Całkowita kwota wydatków, jaka zostanie przeznaczona na ten cel w latach 2023-2027 wyniesie ok. 300 mln zł.

Lista rankingowa podmiotów, które otrzymają dofinansowanie dostępna będzie na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zakończył się nabór podmiotów do akcji „Pierwszy krok do windy - włącz dostępność”

Wszystkich mieszkańców lub zarządców budynków wielorodzinnych, bloków czy kamienic, którzy są zainteresowani budową, remontem czy zwiększeniem dostępności windy zachęcamy do zapoznania się akcją Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Fundacji Integracja pn. „Pierwszy krok do windy - włącz dostępność”. W ramach tej inicjatywy podmioty które przymierzają się do takiej inwestycji, chcą oszacować jej skalę, mogą otrzymać profesjonalne wsparcie przy przygotowaniu projektu koncepcyjnego budowy windy.  

Formularz zgłoszeniowy i lista niezbędnych dokumentów znajduje się na stronie:

Formularz zgłoszeniowy  (PDF 1 MB)

Zgłoszenia należało przesłać do 17 lipca 2023 r. na adres: windy@integracja.org

Szczegółowe informacje o inicjatywie dostępne są na stronie internetowej:

Informacje Fundacja Integracja

Informacje BGK

S-A-M! Zakończyła się druga tura naboru.

PFRON otworzył drugą turę naboru wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością („Program samochodowy”) od 1 sierpnia 2023 r. Druga tura rozpoczęła się 1 sierpnia, a zakończyła 31 sierpnia 2023 r. Wnioskodawca, który złożył wniosek w pierwszej turze i został on rozpatrzony negatywnie ma możliwość ponownego wnioskowania w kolejnych naborach. Wnioski należy składać elektronicznie za pośrednictwem platformy SOW. Więcej informacji dostępnych na stronie PFRON.

Otwarty nabór uzupełniający do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA)” trwał do 5 maja br. więc aktualnie nie ma naborów:  

Ogłaszamy otwarty nabór uzupełniający do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA)”. Zapraszamy podmioty publiczne do udziału w kolejnym naborze uzupełniającym do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA)”. Nabór dotyczy wyłącznie jednej usługi: audyt uproszczony. Kierujemy go do wszystkich podmiotów publicznych, które nie korzystały dotychczas z usług OWDA – zarówno w ramach pierwszej, jak i drugiej ścieżki wsparcia.

Zasady rekrutacji:
Rekrutację prowadzimy w formie elektronicznej od 20 kwietnia do 5 maja 2023 r. Dokumenty prosimy przesyłać na adres mailowy: owda@pfron.org.pl

8 maja br. zakończono też nabór do Programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością": 

Zakończenie pierwszej tury naboru wniosków o dofinansowanie w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością.

Dobiega końca rozpatrywanie wniosków złożonych do PFRON w pierwszej turze naboru w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Łączna wartość dofinasowań w tej turze naboru wyniesie 150 milionów złotych. Dzięki temu ponad 1000 osób będzie mogło podróżować własnym samochodem osobowym bez konieczności przesiadania się z wózka inwalidzkiego.PFRON zawarł już 658 umów na dofinasowanie zakupu dostosowanego samochodu osobowego. 

W związku z dużym zainteresowaniem programem, Rada Nadzorcza PFRON w dniu 30 marca 2023 r. podwoiła wartość środków przeznaczonych na realizację do 500 mln złotych w całym okresie obowiązywania programu. Dzięki temu dofinansowanie będzie mogła uzyskać większa liczba osób. Najbliższa tura naboru rozpocznie się 1 sierpnia 2023 roku. Do składania wniosków w najbliższym naborze zachęcamy również osoby, których wnioski nie otrzymały dofinasowania w pierwszej turze naboru.

"Program wyrównywania różnic między regionami III” w 2023 roku

PFRON zachęca samorządy do zgłaszania się do kolejnej edycji "Programu wyrównywania różnic między regionami III”. Wnioski i wystąpienia samorządów powiatowych dotyczące obszarów B, C, D, F i G programu przyjmowane są w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 marca 2023 roku.

Są to: 

  • obszar B – likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania 
  • obszar C –tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych 
  • obszar D – likwidacja barier transportowych 
  • obszar F – tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej
  • obszar G – skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Wnioski zarządców w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych dotyczące obszaru A (zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych) oraz samorządów gminnych i powiatowych oraz organizacji pozarządowych dotyczące obszaru E programu (obszar E – dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych) - przyjmowane są w trybie ciągłym.

Szczegóły na stronie PFRON

Wyniki naboru do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA)”

PFRON ogłosił wyniki piątego naboru do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA) – kompleksowe usługi w zakresie dostępności architektonicznej dla podmiotów publicznych”.Nabór ten prowadzony był w ramach pierwszej ścieżki wsparcia w OWDA. Miał on charakter celowany. Skierowany był wyłącznie do podmiotów realizujących następujące rodzaje usług: transport, mieszkalnictwo i bezpieczeństwo publiczne.

Szczegóły na stronie PFRON

Rekrutacja na szkolenia "Różni podróżni" dla pracowników sektora trasnportu zbiorowego

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Transportu Zbiorowego i Instytut Transportu Samochodowego zapraszają do udziału w szkoleniach  „Różni podróżni – obsługa bez barier”. Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji osób pracujących w sektorze transportu zbiorowego, a także dostarczenie im wiedzy oraz umiejętności w zakresie komunikacji i profesjonalnej obsługi różnorodnych podróżnych, którzy mogą potrzebować pomocy w podróży.

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły na stronie PFRON

Piąty nabór do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA)”

PFRON zaprasza podmioty publiczne do udziału w kolejnym etapie rekrutacji do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA)”. Piąty nabór rozpoczął się 3 listopada i potrwa do 9 grudnia 2022 roku. Będzie to ostatni nabór w ramach pierwszej ścieżki wsparcia w projekcie.Piąty nabór ma charakter celowany. Skierowany jest wyłącznie do podmiotów publicznych realizujących następujące usługi społeczne: transport, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo publiczne.

Szczegóły na stronie PFRON

"Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023

Program ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej tj. wsparcia  w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.O dofinansowanie w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego i powiatowego. Gmina/powiat składa wniosek na środki finansowe z Programu do właściwego wojewody w terminie do 10 listopada 2022 roku.

Szczegóły na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

"Opieka wytchnieniowa" - edycja 2023

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad  dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. O dofinansowanie wniosków w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego lub powiatowego. Wnioski można składać do 10 listopada 2022 roku.

Szczegóły na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Szkolenia z dostępności dla przedsiębiorców i ich pracowników - Dostępność szansą na rozwój (I edycja)

Szkolenia organizowane przez operatorów w 5 makroregionach:

  • Projekt "Dostępny Design";  operator DGA S.A., szkolenia w województwach: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, nabór trwa do 30 września 2022 r.; szczegóły na stronie operatora
  • Projekt "Na plusie - dostępność szansą rozwoju przedsiębiorstw; operator Certes Spółka z o.o., szkolenia w województwach: lódzkim, opolskim i śląskim, nabór trwa do 30 września 2022 r.; szczegóły na stronie operatora
  • Projekt "Dostępny przedsiębiorca"; operator UTILITIA Sp. z o.o., szkolenia w województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, nabór trwa do 30 września 2022 r.; szczegóły na stronie operatora 
  • Projekt "Dostęp do wiedzy kluczem do zwiększenia Dostępności"; operator ODiTK, szkolenia w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i kujawsko-pomorskim, nabór trwa do 30 września 2022 r.; szczegóły na stronie operatora
  • Projekt "Przepis na rozwój - Dostępność Szansą na Rozwój"; operator HRP Group Sp. z o.o., szkolenia w województwach: mazowieckim i lubelskim, nabór trwa do 31 października 2022 r.; szczegóły na stronie operatora

Nabór wniosku do projektu Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA)

PFRON uruchomił nabór wniosków w ramach projektu Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA). Ośrodek oferuje kompleksowe usługi w zakresie dostępności architektonicznej dla podmiotów publicznych. Wsparcie obejmuje doradztwo w zakresie projektowania dostępnych rozwiązań architektonicznych w istniejących i planowanych budynkach użyteczności publicznej a także audyt przestrzeni i budynków. Liderem projektu jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, a partnerami są: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz ARQiteka Biuro projektowe Marta Kulik.

Szczegóły dot. naboru wniosków dostępne są na stronach: 

Cyfrowe Kluby Seniora

Konkursy Ministra Cyfryzacji, dzięki którym podmioty działające na rzecz animacji i wsparcia osób starszych będą mogły zakupić nowoczesny sprzęt (laptop, tablet). Działanie kierowane jest do samorządów oraz organizacji pozarządowych i będzie wspierać walkę z wykluczeniem cyfrowym seniorów.

Nabór w obu konkursach trwa do 2 października 2022 roku. Na każdy z konkursów zaplanowano kwotę 6 mln zł (łącznie 12 mln).

Szczegóły na stronie MRiPS oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji.

Drugi nabór wniosków na prowadzenie Ośrodków Wsparcia i Testów (OWiT)

PFRON uruchomił drugi nabór wniosków dla organizacji pozarządowych na prowadzenie Ośrodków Wsparcia i Testów. Nabór skierowany jest do organizacji pozarządowych, które są zainteresowane prowadzeniem Ośrodka Wsparcia i Testów (OWiT). Celem funkcjonowania OWiT jest doradztwo osobom z niepełnosprawnościami, a także członkom ich rodzin w wyborze najbardziej optymalnych, dopasowanych do potrzeb technologii asystujących. Wśród nich znajdują się technologie dotyczące komunikowania się, dostępu do informacji, nauki, pracy, rozwijania hobby, zwiększania aktywności życiowej, samodzielności i zaradności osobistej oraz dbałości o zdrowie. Ośrodki udostępniają również technologie do domowego testowania bez dodatkowych opłat.

Nabór wniosków został otwarty 4 maja i trwał do 31 maja 2022 r.

Więcej informacji na stronie PFRON.

Nowy konkurs dla przedsiębiorców

Zakończona kolejna edycja konkursu „Lider dostępności priorytetowych branż”. Celem konkursu było promowanie wysokiej jakości, nowoczesnych produktów i usług, które są dostępne dla wszystkich użytkowników bez względu na wiek czy poziom sprawności. Konkurs jest szansą dla firm, które tworzą innowacyjne rozwiązania i chcą je wypromować.

Zgłoszenia można było przesyłać do 30 września 2022 roku.

Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Projekt „Kultura bez barier”

O projekcie

Projekt ma na celu wypracowanie i wdrożenie nowego modelu zapewniania dostępności oferty instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Model zostanie przygotowany przez lidera projektu - PFRON, przy wsparciu partnerów krajowych - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Kultury bez Barier oraz zagranicznego, niemieckiego Centrum Kompetencji w zakresie kreatywnego starzenia się i sztuki włączającej.

Model będzie zawierał usystematyzowany zestaw praktycznych rozwiązań obejmujących ujednolicone podejście metodologiczne, rekomendacje praktyczne konkretnych rozwiązań oraz metody działań służących monitorowaniu i ocenie stopnia realizacji działań instytucji w obszarze dostępności. Zostanie przetestowany poprzez wyłonienie w trybie konkursowym ok. 100 instytucji kultury. Dalej, po weryfikacji model zostanie przekazany do stosowania przez różne instytucje sektora kultury w Polsce

Projekt „Kultura bez barier” realizowany będzie w latach 2021-2023. Wartość projektu wynosi 25 119 600,00 zł (kwota dofinansowania).

Termin rozpoczęcia projektu: I kwartał 2021 r.

Program: Program Wiedza Edukacja Rozwój

Nabór do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej”

PFRON prowadzi nabór do projektu „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej”. Głównym celem projektu jest wsparcie podmiotów publicznych w zapewnieniu dostępności architektonicznej obiektów i ich bezpośredniego otoczenia dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Nabór skierowany jest przede wszystkim do podmiotów, które nie zgłosiły się w dotychczasowych rekrutacjach lub ich liczba w niektórych województwach jest niewystarczająca.Są to w szczególności podmioty prowadzące działalność w zakresie: transportu,mieszkalnictwa,bezpieczeństwa publicznego orazsportu i rekreacji. Dla podmiotów ubiegających się o doradztwo architektoniczne w obecnie przygotowywanych lub dopiero planowanych inwestycji.

Zgłoszenia można było przesyłać do 23 sierpnia 2022 r. na adres mailowy owda@pfron.org.pl.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie PFRON

Nabór osób z niepełnosprawnością wzroku do udziału w treningu orientacji przestrzennej i mobilności (TOPON)

PFRON ogłosił nabór dla osób z niepełnosprawności wzroku, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci - do treningu orientacji przestrzennej i mobilności. Trening realizowany będzie w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”. Zajęcia prowadzone będą przez trenerów w formie indywidualnych treningów. Treningi odbywać się będą w oparciu o wypracowany w projekcie Standard nauczania orientacji przestrzennej i mobilności osób z niepełnosprawnością wzroku. Instruktor prowadzić będzie zajęcia zgodnie z Indywidualnym Programem Nauczania Orientacji Przestrzennej i Mobilności (IPNOM).

Zgłoszenia może było nadsyłać do 12 czerwca br. na adres topon@pfron.org.pl.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie PFRON.

Nabór wniosków na granty dla parków narodowych i parków krajobrazowych

PFRON uruchomił nabór wniosków na granty pn. „Dostępne parki przyrodnicze” w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”. Celem naboru wniosków jest pilotażowe wdrożenie „Modelu dostępnego parku przyrodniczego”. O granty mogły ubiegać się parki narodowe, parki krajobrazowe, zespoły parków krajobrazowych oraz organy nadzorujące parki krajobrazowe. Minimalna wartość grantu to 350 tyś zł, a maksymalna - 520 tyś zł. Całkowita kwota przeznaczona na finansowanie przedsięwzięć grantowych to 5,2 mln zł.

Wnioski w ramach naboru przyjmowane były do 7 kwietnia 2022 r.

Wnioski należało składać za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie PFRON.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa.

Otwarty nabór na innowacje w obszarze włączenia społecznego

Województwo Małopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagielońskiego ogłosiło nabór ciągły na innowacje społeczne w obszarze włączenia społecznego.

Celem konkursu jest wsparcie innowacji społecznych, które przyczynią się do rozwiązania problemów osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub wykluczonych społecznie. Nabór ruszył 15 marca 2022 r. i potrwa do wyczerpania środków. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich zainteresowanych: osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, podmioty publiczne i prywatne, jak również partnerstwa z nich złożone a także grupy nieformalne. Beneficjenci mogą liczyć na 100% dofinansowanie kosztów testowania innowacji przy maksymalnej wartości grantu - 100 tys. zł.

Nabór na innowacje społeczne organizowany jest w ramach projektu „Inkubator Włączenia Społecznego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Działanie 4.1 Innowacje Społeczne.

Więcej o naborze

„Dostępny samorząd – granty”

21 lutego 2022 r. ruszył nabór wniosków o udzielenie grantu w ramach projektu „Dostępny samorząd - granty”, finansowanego ze środków Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020 Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Granty będą przeznaczone na poprawę dostępności do usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, poprzez wsparcie JST w spełnieniu wymogów dostępności określonych w ustawie o dostępności. Ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko urzędy gmin, powiatów i województw ale również ich jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, takie jak np. GOPS-y, PCPR-y, szkoły, przedszkola, żłobki, urzędy pracy, zarządy dróg, DPS-y czy ośrodki wsparcia.

Planowane jest udzielenie co najmniej: 520 małych grantów o wartości do 100 tys. zł każdy - z grantu można sfinansować 100% wartości przedsięwzięcia grantowego; 118 dużych grantów o wartości do 250 tys. zł każdy – na dostosowania architektoniczne o większej skali – grantobiorca będzie zobowiązany do sfinansowania z własnych środków kosztów przedsięwzięcia w wysokości odpowiadającej 20% kwoty grantu. O dofinansowanie mogą ubiegać się JST wszystkich szczebli, które najpóźniej w dniu złożenia wniosku wyznaczą koordynatora do spraw dostępności oraz opublikują raport o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jedna JST może złożyć tylko jeden wniosek o udzielenie grantu. Wydatki możliwe do sfinansowania w ramach grantu to wszystkie wydatki związane z poprawą dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz komunikacyjno-informacyjnej, zgodnie z ustawą o dostępności. Ponadto obowiązkowym elementem każdego grantu jest skorzystanie z usługi doradczej w zakresie dostępności. Wnioski o udzielenie grantu można składać elektronicznie za pośrednictwem generatora wniosków od 21 lutego 2022 roku do 22 kwietnia 2022 r.

22 kwietnia 2022 r. zakończył się nabór wniosków o udzielenie grantu.

W ramach naboru złożono 1247 wniosków na kwotę 168 723 378,18 zł, w tym:832 wnioski na mały grant, na kwotę 75 203 268,77 zł, co stanowi 144,62% dostępnej alokacji407 wniosków na duży grant, na kwotę 93 420 119,41 zł, co stanowi 316,68% dostępnej alokacji.Obecnie trwa proces weryfikacji warunków formalnych, zgodnie z Regulaminem naboru wniosków o udzielenie grantu. Kolejnym etapem będzie ocena prowadzona przez Komisję Oceny Wniosków.

Szczegółowe informacje o projekcie, w tym o naborze, dostępne są na stronie internetowej PFRON.

Konkurs grantowy projektu „Kultura bez barier”

Celem konkursu grantowego jest pilotażowe wdrożenie "Modelu zapewniania dostępności oferty instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami" poprzez przygotowanie przez instytucje kultury przedsięwzięć kulturalnych, które będą jak najszerzej dostępne, niezależnie od stopnia sprawności uczestników i odbiorców.

Maksymalna wysokość grantu wynosi 250 000,00 zł, a wkład własny nie jest wymaganyłączna kwota przewidziana na finansowanie projektów wynosi 20 mln złprojekty mogą być realizowane do 15 czerwca 2023 r.beneficjenci programu będą mogli także liczyć na wsparcie w trakcie realizacji projektów w ramach szkoleń warsztatowych, spotkań sieciujących i tutoringu.Wnioski można składać wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej PFRON. Tam również znajdują się szczegóły dotyczące konkursu, jego regulamin, a także Model zapewniania dostępności oferty instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Projekt „Kultura bez barier” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Nabór zakończony w dniu 26 kwietnia 2022 r.

Więcej informacji o projekcie.

Projekt "Dostępność Plus dla Zdrowia" (projekt pozakonkursowy)

2 nabór wniosków

O projekcie

Projekt realizowany przez Ministerstwo Zdrowia i ma na celu dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami szpitali i placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w zakresie architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjnym i organizacyjnym. W praktyce oznacza to, że wybrane placówki będą mogły m.in. zainstalować nowe windy, kupić sprzęt do diagnostyki spełniający wymogi i potrzeby osób z niepełnosprawnościami, czy przeszkolić personel z zakresu potrzeb tej grupy pacjentów.W latach 2019-2020 r. przeprowadzone zostały już 2 otwarte nabory wniosków o granty dla szpitali i POZ. Maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego grantu wyniosła 720 tys. zł dla POZ, a 2 mln zł dla szpitala. Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podpisało umowy o powierzenie grantów z 19 szpitalami o wartości 35,8 mln zł oraz z 73 POZ na 39,3 mln zł. Pod koniec 2021 r. planowane jest uruchomienie kolejnych naborów dla 125 POZ i 48 szpitali. 

Projekt "Dostępność Plus dla Zdrowia" będzie realizowany do listopada 2023 r. Wartość projektu wynosi 282,42 mln zł (kwota dofinansowania).Termin rozpoczęcia II naboru wniosków 31 stycznia 2022 r. Nabór - do wyczerpania puli środków. 

O grant ubiegać mogą się placówki POZ – ok. 140 placówekwartość alokacji w naborze wynosi 73 mln zł. Maksymalna wartość grantu, o którą można było wnioskować to 720 tysięcy zł. Nie jest wymagany wkład własny.

28 marca 2022 r. rozpoczyna się nabór dla szpitali – potrwa do wyczerpania puli środków.  O granty mogą ubiegać się: szpitale I i II stopniaszpitale III stopnia – ogólnopolskie - szpitale onkologiczne, pulmonologiczne lub pediatryczne. Maksymalna wartość grantu dla szpitala wynosi 2 mln zł, zaś minimalna 500 tys. zł. Wartość alokacji w naborze wynosi 98 mln zł.

Szczegółowe informacje na stronie  Ministerstwa Zdrowia

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Nabór ekspertów

Nabór ekspertów do Zespołu Konsultacyjnego w ramach projektu "Kultura bez barier"Państwowy  Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ogłosił nabór na ekspertów do Zespołu Konsultacyjnego: „Świadczenie usługi eksperta w Zespole Konsultacyjnym w ramach projektu Kultura bez barier”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Wiedza Edukacja Rozwój).

Szczegóły ogłoszenia znajdują się na stronie PFRONu

Nabór zakończył się 24 stycznia 2022 r. godz. 12.00.

KONKURS Zostań uDOSTĘPniaczem!

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło Konkurs „Zostań uDOSTĘPniaczem!”, który skierowany był do nauczycieli i uczniów drugich i trzecich klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Tematem konkursu jest dostępność, czyli zapewnienie równego dostępu do produktów, usług i przestrzeni wszystkim osobom, w tym osobom z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej mobilności ruchowej lub percepcji. Nauczyciele, którzy zgłosili się do konkursu wezmą udział w szkoleniu online z tematyki dostępności oraz otrzymają pakiet dedykowanych materiałów, na podstawie których przeprowadzą lekcje dostępności w zgłoszonych szkołach. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie filmu o dostępności, na podstawie wiedzy zdobytej podczas zajęć.

Nagrodą w konkursie są pakiety „dostępnościowe” o wartości około 5000 zł, które będą przekazane zwycięskim szkołom. Aby wziąć udział w konkursie należało wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie udostepniacze.mfipr.gov.pl do 10 lutego 2022 r.

Prace konkursowe będą przyjmowane do 16 marca 2022 r. 

Dostępność w edukacji

Co oznacza dostępność w edukacji? Chcesz działać w tym obszarze? Poznaj szczegóły o konkursach, które wystartowały bądź startują w najbliższym czasie!  

Weź udział w konkursach i zadbaj o dostępność w edukacji! (PDF 873 KB)

Certyfikacja dostępności

5 października 2021 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej otworzyło nabór wniosków dla podmiotów zainteresowanych certyfikacją dostępności.Działanie służy realizacji art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Nabór podmiotów odbywał się na zasadach opisanych w ogłoszeniu.Termin nadsyłania wniosków upłynął 19 listopada 2021 r.

Ogłoszenie o naborze dostępne jest na stronie funduszy unijnych a także na stronie BIP MFiPR.

Wszelkie pytania związane z naborem prosimy kierować na adres email: certyfikacja.nabor@mfipr.gov.pl.  

Konkurs dla architektów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs dotyczący realizacji cyklu szkoleń w zakresie dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego. Ogłoszony konkurs ma wyłonić realizatora szkoleń dla grupy co najmniej 3 500 osób, w tym w szczególności dla architektów, inżynierów budownictwa, urbanistów oraz pracowników administracji publicznej.Szkolenia mają być podzielone na dwa moduły:pierwszy - dotyczący tematyki projektowania uniwersalnego oraz dostępności przestrzeni i budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami,drugi - dotyczący symulowania i doświadczania niepełnosprawności w terenie lub budynku w kontekście barier i trudności, z jakimi spotykają się osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 5 mln zł. 

Termin składania wniosków

Nabór w konkursie będzie prowadzony od 1 kwietnia do 5 maja 2021 r.

Program

Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu

Konkurs grantowy „Dostępność ponad barierami”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ogłosił konkurs w ramach I moduł programu, który jest dedykowany Turystyce i rekreacji. Wsparcie otrzymają lokalne inicjatywy, dzięki dofinansowaniu projektów grantowych, które służyć mają poprawie poziomu dostępności, w szczególności dostępności bazy i oferty turystyczno-rekreacyjnej dla osób o szczególnych potrzebach związanych z niepełnosprawnościami. Można sfinansować koszty dotyczące: poprawy poziomu dostępności bazy turystyczno-rekreacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami, poprzez działania związane z jej częściową lub całkowitą przebudową np. poprzez dostawę, zakup i montaż: podnośnika, platformy schodowej, transportera schodowego, windy wewnętrznej lub przyściennej, innych urządzeń do transportu pionowego, wykonanie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami, zakup i montaż pętli induktofonicznej, wsparcia inicjatyw sprzyjających włączeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami poprzez turystykę i rekreację, wsparcia działań sprzyjających tworzeniu warunków do rozwoju turystyki i rekreacji osób z niepełnosprawnościami w celu poprawy aktywnego wypoczynku, poprawy dostępności oferty turystyczno-rekreacyjnej, np. w zakresie tworzenia lub rozbudowy bazy informacyjnej o ofercie, przygotowania informatorów i folderów turystycznych

Termin rozpoczęcia naboru wniosków: od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku

Wartość grantu dla jednego Wnioskodawcy wynosi nie mniej niż 1 mln zł i nie więcej niż 2 mln zł. Maksymalny okres dofinansowania projektu grantowego ze środków PFRON wynosi 24 miesiące.

Konkurs Dostępność szansą na rozwój (II edycja) – oferta dla operatorów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w konkursie, którego celem jest aktywizacja przedsiębiorców w obszarze technologii asystujących i kompensacyjnych oraz uniwersalnego projektowania. Dofinansowanie można przeznaczyć na sfinansowanie działań szkoleniowych i doradczych w obszarze technologii asystujących i kompensacyjnych oraz uniwersalnego projektowania skierowanych do przedsiębiorców.

Termin rozpoczęcia naboru wniosków

Nabór trwa od 16 sierpnia 2021 r. do 24 sierpnia 2021 r.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu

Projekt “Przestrzeń Dostępnej Szkoły”

Operatorzy projektu Fundacja Fundusz Współpracy wraz z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego zapraszają organy prowadzące szkoły podstawowe do składania wniosków grantowych w ramach drugiego naboru w projekcie “Przestrzeń Dostępnej Szkoły”. Rekrutacja jest dwuetapowa - w pierwszym etapie przeprowadzony zostanie nabór wniosków wstępnych, w drugim ich finalnych wersji . Jeden organ prowadzący może otrzymać grant nawet do 1,3 mln zł na testowanie Modelu Dostępnej Szkoły w szkołach podstawowych prowadzonych przez ten organ, dla których złożony zostanie wniosek. Przedsięwzięcie może być realizowane w minimum dwóch i maksymalnie trzech szkołach podstawowych prowadzonych przez dany organ.

Grantodawca przewiduje 2 ścieżki składania wniosków o grant:

  • ścieżka A – dla organów prowadzących szkoły zlokalizowane w gminach poniżej 50 tys. mieszkańców
  •  ścieżka B – dla organów prowadzących szkoły zlokalizowane w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców

Otrzymane środki można będzie przeznaczyć m.in. na dostosowanie budynku, zakup materiałów edukacyjnych czy szkolenia kadry.

Wartość środków przeznaczonych na wszystkie granty w tym naborze to ponad 20 mln zł. 

Termin składania wniosków: od 17 maja do 25 maja 2021 r.

Program

Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu

Design dla przedsiębiorców (konkurs PARP w ramach działania 2.3: Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw; poddziałanie 2.3.5)

Celem konkursu „Design dla przedsiębiorców” jest dofinansowanie opracowania nowego lub ulepszonego projektu wzorniczego, którego efektem będzie wdrożenie na rynek innowacji produktowej oraz dofinansowanie niezbędniej do jej wdrożenia inwestycji. Innowacja produktowa ma zaspokoić specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi).

Dofinansowanie można przeznaczyć na:

  • usługi dotyczące profesjonalnego procesu wzorniczego (  w tym m.in. na usługi audytu wzorniczego i otoczenia rynkowego, usługi przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego, usługi prototypowania i testów, usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub ulepszonego produktu)
  • realizację inwestycji (w tym -  zakup środków trwałych służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu,  zakup patentów, licencji, know-how służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu)

Dofinansowanie mogą otrzymac MŚP, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski poza Polską Wschodnią (tj. województwami: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim).Najlepsze projekty mogą otrzymać ponad 1,1 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Termin rozpoczęcia naboru wniosków:  wnioski w konkursie można składać od 24 listopada 2020 r.

Program

Program Inteligentny Rozwój

Szczegóły konkursu na stronie PARP

Dostępność Plus dla zdrowia (projekt pozakonkursowy)

Dzięki pozyskanym grantom, wybrane  placówki POZ będą mogły zadbać o poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej oraz organizacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami. To te właśnie osoby korzystają zwłaszcza z usług zdrowotnych, stąd sprawą priorytetową jest podejmowanie działań, które ułatwią dostęp do tych usług tej grupie osób.Wsparcie otrzyma około 125 placówek POZ. Na ten cel przeznaczono 80 mln. zł.

Termin rozpoczęcia projektu: III kwartał 2019 r.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu

Konkurs pt. „Centrum Wiedzy o Dostępności"

Konkurs pt. „Centrum Wiedzy o Dostępności”  prowadzony przez NCBiR dotyczący utworzenia i wsparcia funkcjonowania centrów wiedzy o dostępności przy uczelniach wyższych. Będą one wspierać stosowanie i upowszechnianie zasad projektowania uniwersalnego w obszarze kształcenia na poziomie wyższym.Celem głównym konkursu jest rozwijanie i propagowanie wiedzy o dostępności. Centra będą również nawiązywać współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni w celu wypracowania innowacyjnych produktów i standardów dla usług powszechnych w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego. Planowane jest utworzenie 5 centrów wiedzy o dostępności w obszarach:architektura, urbanistyka i budownictwo,transport i mobilność,cyfryzacja i komunikacja,design i przedmioty codziennego użytku,zdrowie. Konkurs wpisuje się w realizację Działania 31. Programu Dostępność Plus – Centra wiedzy projektowania uniwersalnego.

Termin składania wniosków:  od 20 sierpnia do 20 października 2020 r.

Program

Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu

Konkurs na pilotażowe uruchomienie ośrodka wsparcia dla podmiotów publicznych z zakresu dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni publicznych

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pełniące funkcję Instytucji Zarządzającej dla PO WER, ogłasza konkurs nr POWR.02.19.00-IZ.00-00-002/20 na pilotażowe uruchomienie ośrodka wsparcia dla podmiotów publicznych z zakresu dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni publicznych. Konkurs jest organizowany w ramach II Osi Priorytetowej PO WER, Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego. Celem działania Ośrodka jest wzrost dostępności obiektów i przestrzeni publicznych oraz wsparcie podmiotów publicznych w spełnieniu wymagań w zakresie dostępności architektonicznej.

Co zostanie dofinansowane?

Celem konkursu jest wybranie do dofinansowania projektu, w ramach którego zostanie pilotażowo uruchomiony ośrodek wsparcia dla podmiotów publicznych z zakresu dostępności architektonicznej budynków i przestrzeni publicznych.Celem działania ośrodka jest wzrost dostępności obiektów i przestrzeni publicznych oraz wsparcie podmiotów publicznych w spełnieniu wymagań ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. 2020 poz. 1062)  w zakresie dostępności architektonicznej. Projekt ma charakter pilotażowy. Wnioskodawca powinien zaproponować najlepszą autorską koncepcję działania ośrodka dla realizacji ww. celu.

Założeniem w konkursie jest dotarcie ze wsparciem do jak największej liczby podmiotów publicznych. Działania ośrodka powinny dotyczyć wsparcia dostępności konkretnych inwestycji i współpracy z podmiotami publicznymi, jako inwestorami.

Termin składania wniosków:  od 10.08.2020 do 12.10.2020 (wydłużenie terminu skladania wniosków)

Szczegóły konkursu

Bony na innowacje dla MŚP  (konkurs dwuetapowy PARP poddziałanie 2.3.2 – etap I usługowy oraz etap II inwestycyjny)

Celem I etapu konkursu jest sfinansowanie zakupu usług badawczo-rozwojowych opracowanych przez jednostki badawczo – naukowe. Dofinansowanie w ramach projektu można przeznaczyć na zakup od jednostki naukowej usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego, który przyczyni się do zwiększenia dostępności bądź zniesienia barier dla osób z niepełnosprawnościami.

W dalszym etapie możliwe jest  sfinansowanie wdrożenia pomysłu na innowację technologiczną opracowaną w I etapie konkursu Bony na innowacje dla MŚP.

Termin rozpoczęcia naboruWnioski można składać od 20 marca 2019 roku - dla etapu I oraz od 17 kwietnia 2019 - dla etapu II

Program

Program Inteligentny Rozwój

Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych

O konkursie

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił 19 czerwca br. konkurs grantowy, służący realizacji projektu pn.: „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych” (Działanie 2.8 PO WER). 

Celem konkursu grantowego jest ułatwienie integracji społeczno-zawodowej osób z potrzebami wsparcia w zakresie mobilności poprzez zapewnienie przez jednostki samorządu terytorialnego usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawę dostępności wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Kwota przeznaczona na konkurs grantowy wynosi 45 000 000 złotych. Maksymalna wartość grantu dla jednego wnioskodawcy wynosi 1 000 000 zł w przypadku wniosku dotyczącego wyłącznie uruchomienia usług transportowych door-to-door oraz 2 000 000 zł w przypadku wniosku dotyczącego uruchomienia usług transportowych door-to-door oraz wprowadzenia usprawnień/dostosowań architektonicznych w częściach wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Wnioskodawcami uprawnionymi do udziału w konkursie grantowym są następujące jednostki samorządu terytorialnego:

  • gminy
  • związki i porozumienia gmin
  • powiaty
  • związki i porozumienia powiatów

Nabór wniosków rozpoczęto 22 czerwca br. o godz. 8.00. Wnioski będzie można składać aż do 21 sierpnia 2020 r., do godz. 14:00.

Regulamin wraz z załącznikami dostępny jest na stronie ogłoszenia o konkursie grantowym na stronie organizatora.

Konkurs "Rzeczy są dla ludzi"

O konkursie

W ramach konkursu możliwe będzie sfinansowanie badań nad zastosowaniem uniwersalnego projektowania w różnych obszarach, na przykład w architekturze, cyfryzacji, edukacji, transporcie. Badania te w szczególności powinny służyć zaprojektowaniu konkretnych produktów dostosowanych do szczególnych potrzeb ich użytkowników na przykład: mebli, sprzętu AGD, elementów inteligentnych budynków. Mogą one także dotyczyć zastosowania nowych technologii (na przykład aplikacji komputerowych) służących między innymi do alternatywnej komunikacji, geolokalizacji dostępnych miejsc, tras czy środków transportu.

W konkursie zaproponowano aż 23 tematy zidentyfikowane jako takie, w których mogą być prowadzane badania wpierające rozwój dostępności w wielu dziedzinach.  Finansowane będą projekty, obejmujące:

  • badania przemysłowe
  • prace rozwojowe
  • prace przedwdrożeniowe

Warunkiem koniecznym jest, aby projekt obejmował przynajmniej prace rozwojowe. Alokacja na konkurs to 40 mln zł. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 200 tys. zł. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 3 mln zł. Za realizację konkursu odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Całość finansowana jest ze środków krajowych.

Szczegóły konkursu

Fundusze Europejskie dla dostępności

O konkursie

Nabór ofert na działania, które pomogą nam informować, promować i edukować na tematy związane z dostępnością. Do udziału w nim zapraszamy partnerów społeczno-gospodarczych.

Do składania ofert zapraszamy:partnerów gospodarczych i społecznychwłaściwe podmioty reprezentujące społeczeństwo obywatelskie, w tym organizacje pozarządowe oraz podmioty odpowiedzialne za promowanie włączenia społecznego, równouprawnienia płci i niedyskryminacji.

Uwaga! W konkursie nie mogą samodzielnie startować media. Mogą brać udział w naborze ofert wyłącznie na zasadzie współpracy z uprawnionymi podmiotami.

O jaką kwotę można wnioskować? Wsparcie pojedynczego projektu może wynieść do 50 000 zł brutto. Poza tym można liczyć na bezpłatne udostępnienie przez nas – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – naszych broszur, publikacji, roll-upów.Co sfinansujemy? Takie przedsięwzięcia o charakterze informacyjno-promocyjnym lub edukacyjnym, których tematyka i zakres będą powiązane z tematyką dostępności w kontekście Funduszy Europejskich. Przedsięwzięcia te mogą przybrać różne formy, np. konferencji, warsztatów, szkoleń, konkursów, branżowych spotkań. Wszystkie one mogą odbywać się również on-line.

Sprawdź szczegóły konkursu wraz z dokumentacją!

Dostępny Samorząd

Ogłoszony przez MSWiA konkurs dotyczy wsparcia szkoleniowo - doradczego JST w zakresie dostępności.Przedmiotem konkursu jest wyłonienie do dofinansowania projektów, których celem będzie wypracowanie rozwiązań ułatwiających zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach administracji publicznej oraz przeprowadzenie szkoleń z ich stosowania. Dodatkowym zadaniem będzie przegląd procedur związanych z obsługą klienta w urzędach administracji publicznej pod kątem zapewnienia dostępności oraz przeprowadzenie szkoleń dla koordynatorów dostępności w jednostkach administracji publicznej.W ramach konkursu nie jest wymagane wniesienie wkładu własnego. Maksymalną wartość kosztów ogółem projektu stanowi iloczyn liczby jednostek samorządu terytorialnego objętych wsparciem w ramach jednego projektu i kwoty 50 000 zł. Nabór wniosków rusza 11 maja 2020 roku (zmieniony został termin składania wniosków)

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu 

Dostępność - szansą na rozwój

Celem konkursu jest aktywizacja mikro, małych i średnich przedsiębiorców w obszarze technologii asystujących i kompensacyjnych, czyli takich, których uruchomienie lub zastosowanie umożliwi bądź ułatwi osobom ze szczególnymi potrzebami korzystanie z produktów lub usług na zasadzie równości z innymi. W ramach projektu przedsiębiorcy zostaną objęci wsparciem szkoleniowym i doradczym - w tym zasad uniwersalnego projektowania.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu

Uczelnia dostępna II

NCBiR ogłasza drugą edycję konkursu Uczelnia dostępna II na realizację działań mających na celu likwidację barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym. Konkurs pt. „Uczelnia dostępna II” o nr POWR.03.05.00-IP.08-00-DOS/20 ogłaszany jest w ramach Działania 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych. Wnioskodawcą projektu może być wyłącznie uczelnia, której nie przyznano dofinansowania w ramach pierwszej edycji konkursu.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Szczegóły konkursu

Badania na rynek - Dostępność Plus

Konkurs dedykowany jest dla MŚP, które chcą sfinansować wprowadzane na rynek innowacyjne produkty powstałe w oparciu o wyniki prac badawczo - rozwojowych. Nowe lub ulepszone produkty powinny istotnie przyczyniać się do zwiększenia ich dostępności dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. Innowacja produktowa musi mieć charakter co najmniej na poziomie kraju. Wartość projektu musi zamknąć się w kwocie od 1 000 000 zł do 50 000 000 euro. Nabór wniosków trwa od 25 marca do 12 maja 2020 roku (wydłużony termin składania wniosków)

Program

Program Inteligentny Rozwój

Szczegóły konkursu

Konkurs na innowacje społeczne ROPS Kraków

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie ogłasza nabór pomysłów na innowacje społeczne w ramach projektu „Inkubator Dostępności”.Konkurs skierowany jest do wszystkich, którzy mają pomysł na innowacyjne rozwiązanie zwiększające dostępność przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych o ograniczonej mobilności i percepcji. Dzięki wsparciu finansowemu i merytorycznemu zostaną dopracowane oraz przetestowane najlepsze rozwiązania. Na opracowanie i przetestowanie innowacji można otrzymać grant w wysokości do 100 tys. zł.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Sprawdź szczegóły

Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi 

O konkursie

Celem konkursu jest wybranie do dofinansowania jednego projektu, którego przedmiotem będzie pilotaż usług asystenckich (ASPE) dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych. Ponadto, celem konkursu jest włączenie kwalifikacji „asystowanie uczniowi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami” do ZSK, jak również przygotowanie 640 osób do świadczenia usług asystenckich w przedszkolach i szkołach.

Projekt realizowany będzie w formule grantowej. W ramach projektu beneficjent (Grantodawca) w otwartym naborze udzieli jednostkom samorządu terytorialnego lub innym osobom prawnym i fizycznym będącym organami prowadzącymi szkoły/przedszkola, które posiadają oddziały ogólnodostępne, granty na zatrudnienie minimum 640 osób, wykonujących zadania asystentów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Sprawdź szczegóły konkursu

Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" (edycja 2019-2020)

O konkursie

Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności, załatwieniu spraw urzędowych czy podejmowaniu aktywności społeczno-kulturalnej. Osoba z niepełnosprawnością będzie mogła korzystać z pomocy wybranego przez siebie asystenta codziennie (w godzinach 7 - 22).

Nowy program uruchomiony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej ma dać osobom niepełnosprawnym szansę na pełniejszą niezależność oraz większe zaangażowanie w życie społeczne.

O środki na realizację usług asystenta mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego (gminy i powiaty, w których istnieje potrzeba świadczenia usług asystenta).

Termin rozpoczęcia naboru w pierwszej edycji

Gmina/powiat składa wniosek/wnioski do właściwego wojewody – w terminie do dnia 22 października 2019 r. Program będzie realizowany od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

Program

Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" – edycja 2019-2020 

Sprawdź szczegóły konkursu

Konkurs "Projektowanie uniwersalne"

Konkurs skierowany jest do tych uczelni, które chcą wdrożyć do programu studiów zajęcia obejmujące projektowanie uniwersalne. Zajęcia te umożliwią studentom bliższe poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług.

Termin rozpoczęcia naboru 

od 31 października 2019 r.

Sprawdź szczegóły konkursu

w serwisie Programu Wiedza Edukacja Rozwój

Dostępność Plus w miastach  (zakończony I etap)

O konkursie

Konkurs skierowany był do 255 małych i średnich miast o najtrudniejszej sytuacji społecznej i gospodarczej. Dzięki pozyskanym środkom możliwe będzie zrealizowanie kompleksowych projektów rozwojowych,  które przyczynią się do poprawy funkcjonowania samego miasta, a co za tym idzie poprawy sytuacji jego mieszkańców.

W ramach projektów możliwe będzie zaplanowanie działań, które pomogą między innymi poprawić jakość powietrza, dostosować się do zmian klimatycznych, odpowiednio reagować na trendy demograficzne w tym potrzeby starzejącego się społeczeństwa, a także stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnić wydajność lokalnej administracji. Jednym z obligatoryjnych elementów projektu w obszarze społecznym będzie wdrażanie standardów dostępności zgodnie z założeniami Programu Dostępność Plus2018-2025.

Termin rozpoczęcia naboru

Przewidziano dwuetapową procedurę wyboru projektów.

Etap I : otwarty nabór zarysów projektów  i wybór ok. 50 miast - do 22 lipca 2019 do godz. 16:15

Etap II: wybór ok. 15 projektów do dofinansowania

Program

Program finansowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014-2021

Sprawdź szczegóły konkursu

„Szybka Ścieżka” Dostępność Plus (konkurs NCBiR 3/1.1.1/2019)

O konkursie

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz środków na wsparcie badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych projektów na rzecz dostępności - to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Konkurs dedykowany dla projektów zwiększających dostępność dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Program

Program Inteligentny Rozwój

Sprawdź szczegóły konkursu

Konkurs dla samorządów na poprawę dostępności usług publicznych

O konkursie

Jeszcze w tym roku planowane jest przyjęcie przez rząd Ustawy o dostępności. Ustawa przewiduje obowiązki dla podmiotów publicznych w zakresie zapewniania dostępności do informacji i usług - w szczególności dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Dlatego już teraz warto podjąć działania, które pozwolą dostosować się do jej wymogów.

Konkurs dla jednostek samorządu terytorialnego daje szansą na sfinansowanie opracowania i wrażenia nowych rozwiązań w zakresie poprawy funkcjonowania urzędów w obszarze dostępności usług publicznych. W konkursie chodzi o usprawnienie sposobu obsługi klientów oraz komunikacji pracowników urzędów z klientami ze szczególnymi potrzebami. Mowa tu między innymi o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź kulach, osobach niewidomych i słabo widzących, głuchych oraz słabo słyszących jak również osobach z niepełnosprawnościami intelektualnymi, czy osobach starszych. Dzięki projektowi można uzyskać szkolenia i wiedzę na temat tego jak zapewnić dostępność w urzędzie czy jednostce organizacyjnej samorządu.

Należy pamiętać, że projekt musi zostać zrealizowany z partnerem zagranicznym z jednego z krajów UE.

Program

Wiedza Edukacja Rozwój

Sprawdź szczegóły konkursu

Design dla przedsiębiorców - 1 edycja (konkurs PARP w ramach działania 2.3: Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw; poddziałanie 2.3.5)

O konkursie

Celem konkursu jest sfinansowanie profesjonalnego procesu projektowego (w tym zlecenie projektu wzorniczego), którego efektem będzie wprowadzenie na rynek nowego, ulepszonego produktu nakierowanego na zaspokojenie specyficznych potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

W efekcie mają powstać nowe lub znacząco ulepszone produkty – wyroby lub usługi, które przyczynią się do zwiększenia dostępności bądź zniesienia barier dla osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs przeznaczony dla MŚP spoza terytorium Polski Wschodniej (tj. województwami: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim).

Program

Program Inteligentny Rozwój

Konkurs na inkubację innowacji społecznych w temacie dostępności

O konkursie

Celem konkursu jest wsparcie procesu inkubacji nowych pomysłów, które pozwolą na szybsze, skuteczniejsze i bardziej wydajne rozwiązywanie problemów społecznych w Polsce, związanych z brakiem wystarczającej dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych o ograniczonej mobilności lub percepcji.

Planowane jest utworzenie 3 ogólnopolskich tzw. inkubatorów innowacji społecznych. Do zakresu obowiązków inkubatora będzie należało poszukiwanie najciekawszych inicjatyw, udzielenie niezbędnej pomocy, aby mogły się one rozwinąć w konkretne rozwiązania, a na końcu wdrożenie do praktyki tych przedsięwzięć, które w trakcie testowania sprawdzą się najlepiej.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Sprawdź szczegóły konkursu

Przestrzeń przyjaznej szkoły

O konkursie

Konkurs to pilotaż działania 9. 200 szkół bez barier Programu Dostępność Plus. 70 szkół otrzyma fundusze na przystosowanie się do wymogów dostępności na przykład: przeprowadzenie audytu dostępności w szkole, opracowanie indywidualnego planu poprawy dostępności oraz przeprowadzenie szkoleń w zakresie dostępności dla pracowników szkoły. Jednym z efektów konkursu będzie również opracowanie Modelu Dostępnej Szkoły.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Sprawdź szczegóły konkursu

Dostępna uczelnia

O konkursie

Dostępna uczelnia to konkurs, w którym 45 uczelni otrzyma wsparcie na usuwanie barier i pomoc studentom z niepełnosprawnościami. Działania w konkursie nie obejmują tylko inwestycji w przebudowę infrastruktury uczelni (windy, podjazdy, oznaczenia), ale również  zakup i wyposażenie sal dydaktycznych w specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie i pomoce dydaktyczne.

Program

Program Wiedza Edukacja Rozwój

Sprawdź szczegóły konkursu

Projekt "Samorząd bez barier"

O konkursie

MSWiA ogłasza nabór na partnera w ramach projektu "Samorząd bez barier". Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań o horyzontalnym charakterze dla poprawy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami do urzędów jednostek samorządu terytorialnego realizujących zadania publiczne. W ramach partnerstwa przewiduje się wspólną realizację Projektu, który składać się będzie z działań obejmujących w szczególności: podniesienie kompetencji pracowników samorządowych w zakresie stosowania rozwiązań ułatwiających zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwiększenie dostępności urzędów dla osób z niepełnosprawnościami poprzez dostosowanie procedur związanych z obsługą klienta, koordynację polityk publicznych na rzecz dostępności poprzez przeprowadzenie szkoleń dla koordynatorów dostępności.

Termin rozpoczęcia naboru

Wnioski można składać 21 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o naborze na stronie internetowej: administracja.mswia.gov.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program Wiedza Edukacja Rozwój (Działanie 2.18 „Wysokiej jakości usługi administracyjne” )

Sprawdź szczegóły konkursu

Program STABILNE ZATRUDNIENIE     

Konkurs organizowany przez PFRON pn. „Stażysta Plus” zostanie ogłoszony w ramach Modułu II „Staże zawodowe” programu „STABILNE ZATRUDNIENIE – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”.       Celem konkursu jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, poprzez realizację staży zawodowych w organach administracji rządowej. Organizacja staży powierzona zostanie wybranym w drodze konkursu organizacjom pozarządowym (adresatom Modułu II). Organizacje pozarządowe zobowiązane będą do przygotowania beneficjentów ostatecznych (osób niepełnosprawnych) do odbywania stażu w administracji rządowej, nawiązania współpracy z organami administracji rządowej, które zadeklarują chęć przyjęcia osób niepełnosprawnych na staże zawodowe oraz do sprawowania nadzoru nad odbywaniem stażu zawodowego przez beneficjentów ostatecznych.      

Sprawdź szczegóły konkursu     

Badania na rynek (2 konkurs PARP poddziałanie 3.2.1)

O konkursie

W ramach konkursu można pozyskać środki finansowe, które będą przeznaczane na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli wprowadzić na rynek nowe lub znacząco ulepszone produkty. Stworzone towary lub usługi powinny cechować się innowacyjnością i być nakierowane na zaspokojenie specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czyli powinny przyczyniać się do zniesienia barier i zwiększania dostępności.

Termin rozpoczęcia naboru

30 sierpnia 2019 r.

Program

Program Inteligentny Rozwój 

Sprawdź szczegóły konkursu

Nabory w Programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O konkursach

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór wniosków do programów MKiDN na rok 2020.Na liście naborów znajduje się także 9 programów, w których jeden z celów strategicznych dotyczy wsparcia dla zadań zapewniających dostępność do kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Program

Program MKiDN

Sprawdź szczegóły konkursów