Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0. Rusza nowa edycja programu – Podsumowanie seminarium FRL „Porozmawiajmy o rewitalizacji”

Regiony Rewitalizacji logo

 

Wsparcie doradcze i edukacyjne gmin, promocja dobrych praktyk rewitalizacyjnych, pomoc w realizacji gminnych programów rewitalizacji – to tylko niektóre z planowanych do realizacji zadań w ramach trzeciej odsłony projektu Regiony Rewitalizacji. Inauguracja programu odbyła się 9 stycznia 2024 r. podczas seminarium w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Forum Rozwoju Lokalnego pn. „Porozmawiajmy o rewitalizacji” otworzył wiceminister Jacek Protas. 

"Rewitalizacja to kompleksowe narzędzie do stymulowania rozwoju lokalnego i zmiany oblicza polskich miast, gmin zarówno w sferze społecznej, gospodarczej, jak i przestrzennej. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspiera funkcjonowanie i rozwój systemu rewitalizacji w Polsce. Dzięki środkom krajowym, a także Funduszom Europejskim i Norweskim miasteczka i duże miasta, z roku na rok stają się lepszym miejscem do życia dla swoich mieszkańców oraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów i turystów"

  - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas. 

Minister J.Protas - Otwarcie FRL  

Pomagamy gminom w przygotowaniu dobrego programu rewitalizacji

Seminarium było okazją do inauguracji kolejnej edycji inicjatywy wsparcia rewitalizacji w Polsce. Projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” ma na celu wzmocnienie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych poprzez wsparcie doradcze i szkoleniowe.

W ramach projektu przez następne cztery lata Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej współpracować z 16 zespołami ds. rewitalizacji w Urzędach Marszałkowskich ze wszystkich województw. Będziemy także wspierać działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które rozwijają kompetencje w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz jego znaczenia w procesie rewitalizacji. Budżet projektu wynosi 84  mln złotych w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

W ramach poprzedniej edycji projektu Regiony Rewitalizacji realizowanym w latach 2019-2022 w 16 województwach w 570 spotkaniach edukacyjnych udział wzięło ponad 11 tys. uczestników z gmin. Ponad 550 gmin skorzystało z indywidualnego wsparcia doradczego, opracowano ponad 30 podręczników i publikacji o rewitalizacji. Powstało 16 regionalnych serwisów o rewitalizacji oraz 16 modułów dotyczących rewitalizacji w ramach geoportali wojewódzkich. Budżet drugiej edycji projektu wyniósł ok. 10,8 mln zł z czego 9,7 mln zł stanowiła dotacja ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020. 

Miejsce rewitalizacji w programach regionalnych 

Podczas spotkania rozmawialiśmy także o finansowaniu działań rewitalizacyjnych. Przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności i gospodarki, ładu przestrzennego i zrównoważonego gospodarowania przestrzenią będą wspierane w perspektywie finansowej 2021-2027 między innymi w programach regionalnych. 

Gminne programy rewitalizacji przygotowane w oparciu o ustawę o rewitalizacji będą w tym przypadku pełnić rolę strategii terytorialnej (strategii IIT). W celu usprawnienia realizacji instrumentów terytorialnych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 (wersja z 24.08.2023)” (PDF 856 KB)

Rewitalizacja w praktyce 

Seminarium było również okazją do zaprezentowania dobrych praktyk. Doświadczeniami z działań rewitalizacyjnych podzielili się samorządowcy z Włocławka, Tomaszowa Mazowieckiego i Hrubieszowa – beneficjenci programu „Rozwój lokalny”. Program jest finansowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021 w wysokości 102 mln euro. Umożliwia on realizację działań, które poprawiły jakość życia mieszkańców 29 małych i średnich miast w Polsce. 

  • Włocławek wykorzystał fundusze z programu m.in. na zwiększenie integracji społecznej mieszkańców miasta i wzmocnienie więzi społecznych.
  • Tomaszów Mazowiecki przekazał środki na opracowanie i realizację kompleksowego programu edukacji ekologicznej EKOpozytywny Tomaszów oraz dostosowanie przestrzeni publicznej do zagrożeń klimatycznych wynikających z fal upałów i miejskiej wyspy ciepła.
  • W Hrubieszowie miasto zaplanowało stworzyć warunki do integracji, uporządkować przestrzeń miejską i dostosować ją do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Hrubieszów przeznaczył również fundusze na projekty, które pomogą zapobiegać i adaptować miasto do zmian klimatu oraz wdrażać ekologiczne środki transportu. 

 W debacie podsumowującej seminarium FRL próbowano odpowiedzieć na pytanie jak prowadzić rewitalizację, aby wraz z ożywieniem obszaru rewitalizacji przyczyniała się ona do jakościowego rozwoju całego miasta. 

Debata o rewitalizacji 

Materiały z seminarium

Program seminarium  (PDF 354 KB)
Miejsce rewitalizacji w programach regionalnych na lata 2021-2027 (PDF 625 KB)
Regiony Rewitalizacji jako inicjatywa wsparcia rewitalizacji w Polsce (PDF 2 MB)
Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa (PDF 2 MB)
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018-2028 (PDF 16 MB)
Rewitalizacja w praktyce – przykłady dobrych praktyk z Hrubieszowa (PDF 5 MB)
Park Bulwary w Tomaszowie Mazowieckim (PDF 5 MB) 

Seminarium FRL - Porozmawiajmy o rewitalizacji

 

 

 

Logo FRL

 

Cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

 belka-logotypy-FRL

 

 Niniejsze wydarzenie inaugurujące projekty mające na celu wsparcie gmin w prowadzeniu działań rewitalizacyjnych finansowane było także w ramach środków Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

 

 Logotypy PTFE