Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Seniorka z opiekunem

Senior pod opieką

„Jestem bardzo zadowolona z opiekunki. Jest dla mnie jak córka”. „Ogromna codzienna pomoc. Bardzo lubię i czekam na wizyty pani Eli”. Tak projekt zapisał się w świadomości uczestników. Jako starzejące się społeczeństwo coraz bardziej potrzebujemy takich rozwiązań, jakie powstają dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Seniorzy zbyt wcześnie wycofują się z życia społecznego. – Mamy podopieczną, mieszkankę wsi, która nie wychodziła z domu przez 20 lat. Dzięki zatrudnieniu opiekunów i środkom na aktywizację niektórzy seniorzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję pójść do teatru, na koncert albo do restauracji – mówi Krzysztof Rębacz z PCK w Bydgoszczy. W 20 gminach wiejskich zatrudniono 36 opiekunów dziennych, którzy opiekują się 180 starszymi osobami. W miastach dla 120 seniorów zapewniono usługi pomocy sąsiedzkiej. Sąsiad jako opiekun to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań – zawsze blisko i do dyspozycji. Zaangażowano również wolontariuszy, którzy są pomocni w sprawach codziennych. Często samotnym ludziom dają to, czego im najbardziej brakuje – towarzystwo drugiej osoby. 210 seniorów wyposażono w „opaski życia”.

W sumie opieką objęto 386 osób niesamodzielnych po 60. roku życia. Ale wsparcie było skierowane także do opiekunów faktycznych, często bliskich, którzy „pełnią dyżur” przez całą dobę. Polski Czerwony Krzyż jest organizacją sieciową – ma wiele oddziałów rejonowych. – Projekt stworzyliśmy i realizujemy w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu. Poprzez nasze kontakty w terenie potrafimy dotrzeć do potrzebujących, a ROPS dał nam silne wsparcie merytoryczne – mówi Danuta Szukalska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PCK w Bydgoszczy.

Koperta życia
Oprócz „opasek życia” z przyciskiem SOS seniorzy mają w domach „koperty życia”. Są w nich informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, kontakty do najbliższych i dane osobowe. Koperta powinna być w przechowywana w oznakowanym, łatwo dostępnym miejscu. Pomaga lekarzowi czy ratownikowi podjąć właściwą decyzję.

Ważnym zadaniem było wsparcie opiekunów faktycznych, czyli najczęściej bliskich osób niesamodzielnych. Mogli oni skorzystać z wizyt instruktażowych, punktów konsultacyjnych, wizyt tzw. wytchnieniowych oraz 20-godzinnych warsztatów. – Szczególnie potrzebne okazały się usługi wytchnieniowe. Na kilka godzin przychodzi do domu pielęgniarka i daje opiekunowi faktycznemu możliwość odpoczynku lub załatwienia swoich spraw – wyjaśnia Krzysztof Rębacz. W ramach projektu stworzono też wypożyczalnię sprzętu. Potrzebujący najczęściej korzystają z łóżek rehabilitacyjnych, przedmiotów związanych z toaletą osób niepełnosprawnych, podnośników, balkoników czy chodzików.

Projekt: Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu – projekt rozwoju pomocy środowiskowej dla seniorów 
Wartość: ok. 9,99 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS): ok. 9,24 mln zł, Kujawsko-Pomorski Program Regionalny