Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ponad 50 pożyczek na likwidację barier architektonicznych udzielonych ze środków Funduszu Dostępności

Miło nam poinformować, że ze środków Funduszu Dostępności (FD) Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił już 52 pożyczek na kwotę prawie 21 mln zł. Co więcej, liczba zawartych umów stale rośnie, a w analizie pozostaje kolejnych 12 wniosków na kwotę prawie 11 mln zł.

Ponadto do grona regionalnych pośredników finansowych, które udzielają pożyczek, już wkrótce dołączy kolejny, czyli Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego. 

Pożyczek na likwidację barier architektonicznych już udzielają inni pośrednicy finansowi, którzy wspomagają proces pożyczkowy. Ich listę wraz z danymi kontaktowymi znajdą Państwo na stronie www BGK w zakładce Fundusz Dostępności - Instytucje Finansujące.

Jeżeli więc dostrzegasz bariery architektoniczne w otaczającej Cię przestrzeni publicznej np. mieszkasz w na 4 piętrze w bloku bez windy obok niepełnosprawnej sąsiadki, dla której wyjście z domu to misja prawie niemożliwa, zacznij działać już dziś i pomóż swojej spółdzielni złożyć wniosek o pożyczkę z Funduszu Dostępności na budowę windy.

Fundusz Dostępności to instrument finansowy pozwalający na dofinansowanie przedsięwzięć polegających na dostosowaniu wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób mających trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji takich jak choćby montaż lub wymiana windy, wymiana domofonów, zamontowanie podjazdów czy platform, likwidacja zbędnych schodków. Fundusz zarządzany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który oferuje preferencyjne nisko oprocentowane i w dużym stopniu umarzalne pożyczki na wsparcie działań w zakresie zapewniania i poprawy dostępności budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnictwa wielorodzinnego. Fundusz Dostępności to instrument pożyczkowy i tym samym w jego ramach nie jest oferowane całkowite finansowanie tego typu inwestycji.

Pożyczki udzielane są na bardzo korzystnych zasadach tj.:

  • brak wymogu wkładu własnego;
  • preferencyjne oprocentowanie – od 0,15% w skali roku w całym okresie kredytowania;
  • długi okres spłaty – do 20 lat;
  • możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału pożyczki – do 6 miesięcy od zakończenia realizacji przedsięwzięcia; 
  • możliwość skorzystania z umorzenia do 40% kapitału pożyczki po spełnieniu określonych warunków; 
  • brak opłat i prowizji za czynności związane z udzieleniem i obsługą pożyczek.

O pożyczkę z Funduszu Dostępności mogą ubiegać się różne podmioty publiczne np. urzędy, uczelnie, instytucje kultury, a także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, czy nawet osoby fizyczne posiadające budynki mieszkalnictwa wielorodzinnego. Aby uzyskać pożyczkę należy wystąpić z wnioskiem bezpośrednio do BGK lub któregoś z pośredników wskazanych powyżej.

Szczegółowe zasady aplikowania i finansowania tego typu inwestycji znajdują się na stronie BGK w zakładce "Fundusz Dostępności".

Dodatkowo, w przypadku budynków mieszkalnych, w których zamieszkują osoby niepełnosprawne, można ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie uzupełniające w ramach programu PFRON. Finansowanie odbywa się w ramach tzw. obszaru A „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III”.

Więcej na ten temat na stronie www PFRON