Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zakończono budowę nowego terminalu promowego

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich port w Gdyni zyskał nowy terminal promowy. Obiekt został wczoraj zaprezentowany podczas konferencji dotyczącej realizacji projektu dofinansowanego ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Projekt Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia obejmuje budowę terminala promowego we wschodniej części Portu Gdynia zlokalizowanego przy Nabrzeżu Polskim wraz z infrastrukturą do sprawnej obsługi ładunków i pasażerów. Wartość całkowita projektu wynosi prawie 293 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko to prawie 117 mln zł.

Inwestycja umożliwi obsługę promów o długości powyżej 180 m. W tym celu Nabrzeże Polskie i Nabrzeże Fińskie zostało przebudowane do 597 m. Ponadto wybudowane są budynki terminalu, powierzchnie manewrowe i drogi dostępu do portu oraz infrastruktura obsługi statków i pasażerów. Położenie nowego terminalu blisko wejścia do portu istotnie skróci czas nawigowania w porcie i ułatwi zawijanie i wychodzenie promów z portu. 

Budowa publicznego terminala promowego w Porcie Gdynia stwarza możliwości obsługi znacznie większych promów pasażerskich oraz zwiększa konkurencyjność Portu Gdynia w obszarze przewozów promowych. 

Terminal oczekuje jeszcze na pozwolenie na użytkowanie, którego uzyskanie szacuje się na koniec bieżącego roku.