Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wiceminister Słowik: Jak najwięcej środków CEF w kopertach narodowych

W UE toczy się teraz dyskusja o przyszłości funduszy UE. Jeden z jej wątków to przyszłość Instrumentu Łącząc Europę. To najważniejszy temat konferencji CEF Day Slovenia 2018.

Polskę podczas konferencji w Słowenii reprezentował wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik, który w resorcie odpowiada za inwestycje finansowane z CEF.

Wiceminister podkreślał, że Polska z sukcesem korzysta z funduszy tego instrumentu.

"Wartość 46 polskich inwestycji z dofinansowaniem CEF to już 5,9 miliarda euro. Około 17 procent całego budżetu instrumentu „Łącząc Europę” w sektorze transportu przypada na projekty z Polski" – przypomniał Słowik.

Odniósł się też do przyszłości.

"Uważamy, że instrument powinien być kontynuowany. Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby jego fundusze wciąż wspierały infrastrukturę podstawową, czyli na przykład modernizacje dróg i kolei. Tutaj potrzeby ciągle mamy ogromne. Chcielibyśmy także, by jak najwięcej środków w obszarze transportu było dostępnych w ramach kopert narodowych" - wyjaśnił wiceminister.

Polska delegacja z wiceministrem inwestycji i rozwoju Witoldem Słowikiem na czele oraz unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Największym beneficjentem CEF Transport w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które biorą udział w realizacji 24 inwestycji. Ich wartość to 4,6 miliarda euro (wsparcie CEF – 3,5 miliarda euro). Wybrane efekty inwestycji dofinansowanych z CEF w Polsce:

  • modernizacja ponad 1060 kilometrów linii kolejowych,
  • wdrożenie systemu ERTMS na ponad 1200 kilometrów linii kolejowych,
  • rozbudowa portów morskich wraz z infrastrukturą dostępową (drogi i linie kolejowe).

Na marginesie konferencji polska delegacja spotkała się z przedstawicielami słoweńskiego Ministerstwa Infrastruktury. Rozmowy dotyczyły stanowisk obu krajów w sprawie przyszłości CEF.

***

Instrument Łącząc Europę (CEF, Connecting Europe Facility) to specjalny instrument finansowy, który wspiera najważniejsze inwestycje w UE w trzech obszarach: transport, energetyka, telekomunikacja. Zarządzany jest bezpośrednio przez Komisję Europejską. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju koordynuje wykorzystanie funduszy CEF na transport. Część pieniędzy z CEF dedykowanych jest poszczególnym krajom (tzw. koperty narodowe). Pula dla Polski to 4,14 miliarda euro. Polska wykorzystała te środki co do jednego euro. Są też konkursy w ramach tak zwanej puli ogólnej. O te pieniądze podmioty z Polski rywalizują z podmiotami z innych krajów.