Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Rozejrzyj się - Fundusze Europejskie wpływają również na Twoje życie

617 miliardów złotych. Przyznasz, że to imponująca kwota. To środki z Unii Europejskiej, dzięki którym w ciągu ostatnich 15 lat zrealizowano w Polsce ponad 251 tysięcy projektów. Brzmi abstrakcyjne? Rozejrzyj się, a zobaczysz, że i Ty korzystasz z tych pieniędzy na co dzień. Dzięki nim żyje nam się lepiej i wygodniej.

Metro czy ekologiczny autobus, którymi komfortowo dojeżdżasz do pracy, multimedialne muzeum, które ostatnio odwiedziłeś/aś z rodziną, autostrada, którą szybciej niż dotąd przemierzasz trasę na weekendowy wypad, czy profesjonalne szkolenie, które zainspirowało Cię do dalszego rozwoju… Ich wspólnym mianownikiem są często Fundusze Europejskie.

Ponad 251 tysięcy dofinansowanych projektów to inwestycje w badania, rozwój przedsiębiorczości, ochronę środowiska, infrastrukturę, kulturę, medycynę, cyfryzację, edukację, współpracę międzynarodową, wzrost zatrudnienia i wyrównywanie szans. Trudno o taki obszar, w którym fundusze unijne nie byłyby obecne.

I tak na przykład teraz, pytaniem, które często nasuwa nam się po wyjściu z domu jest – „czym dziś oddycham”? Odpowiedź znajdziemy na platformie Airly Informacje na mapie bazują na danych przesłanych z czarnych, metalowych skrzyneczek. To czujniki opracowane dzięki środkom z Unii Europejskiej, wykorzystywane w dużych miastach, z Krakowem na czele. Są niezwykle precyzyjne i mogą być przymocowane w niemal dowolnym miejscu. Dzięki urządzeniom wielu z nas zyskuje wiedzę nt. aktualnego i prognozowanego stanu powietrza, a w przypadku przekroczenia norm dostaje stosowne ostrzeżenia.

Wątpliwości dotyczące stanu zdrowia chorego dziecka rozwieje StethoME. To pierwszy na świecie bezprzewodowy stetoskop, pozwalający na kontrolę układu oddechowego i serca.  Dzięki niemu rodzice mogą przebadać swoją pociechę w domu, lekarz zaś otrzyma wynik badania przez specjalną aplikację. To rewolucyjne rozwiązanie jest aż o 30 proc. skuteczniejsze od „ucha” lekarza w diagnozowaniu infekcji, zapalenia płuc, czy astmy. Wprowadzenie StethoME na rynek nie byłoby możliwe, gdyby nie dofinansowanie unijne.

A sterowanie komputerem za pomocą myśli? Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że jest to wizja science-fiction zaczerpnięta z powieści Stanisława Lema. A jednak. Fundusze unijne umożliwiły firmie BrainTech opracowanie przełomowej technologii, która wciela tę wizję w życie. Dzięki temu osoby z porażeniem mięśni, które nie mogą mówić, zyskały narzędzie do komunikowania się ze światem. Technologia jest wykorzystywana również w klinice Budzik do badania świadomości dzieci pozostających w śpiączce.

To tylko trzy wybrane przykłady. Chcesz poznać ich więcej? Obejrzyj animację z kilkudziesięcioma projektami.

 Opis filmu (PDF 211 KB)