Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Prosto i kropka – III Forum Prostego Języka: już 30 listopada

Prosto i kropka

Porozmawiajmy o przejrzystej i zrozumiałej komunikacji na III Forum Prostego Języka, które odbędzie się 30 listopada 2021 r. Zapraszamy do uczestnictwa online!

Dążymy do tego, aby prosty język stał się standardem w ministerstwie. Wspólnie z innymi urzędami staramy się, aby był obecny w całej komunikacji pisemnej służby cywilnej – zgodnie z Zaleceniami Szefa Służby Cywilnej z grudnia 2020 r. Promujemy prosty język jako element dostępności, bo prosta i zrozumiała komunikacja to prawo każdego człowieka. 

Prosty, czyli jaki? Tekst w prostym języku ma taki układ i treść, które pomagają odbiorcom łatwo znaleźć potrzebne informacje, zrozumieć je i zrobić z nich użytek już po pierwszej lekturze. W prostym języku nastawiamy się na odbiorcę, a nie na twórcę tekstu.

Zaczynamy o 10:00, ale będą Państwo mogli logować się już od 9:30. Planujemy wydarzenie do 13:00. 

Kogo zapraszamy?

 • liderów prostego języka sieci Funduszy Europejskich
 • przedstawicieli sygnatariuszy „Deklaracji na rzecz upraszczania języka”
 • kadrę zarządzającą urzędów
 • pracowników MFiPR 

Zakończyliśmy rejestrację na III Forum Prostego Języka. Dziękujemy za zgłoszenia. Osoby zarejestrowane otrzymają link do spotkania na adres poczty elektronicznej.

Osoby, które nie zdążyły się zarejestrować, mogą obejrzeć transmisję na naszej stronie 

Program

 • 9:30 – 10:00 Agenda
 • 10:00 – 10:15 Rozpoczynamy wydarzenie
 • 10:15 – 10:45 Nowi sygnatariusze podpiszą Deklarację na rzecz upraszczania języka
 • 10:45 – 11:30 Veni, vidi, vici – sztuka komunikacji z myślą o odbiorcy – prezentacja ze specjalnym udziałem prof. Jerzego Bralczyka, członka m.in. Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego
 • 11:30 – 12:00 Jak skutecznie dotrzeć z informacją do biznesu? Czyli o doświadczeniach z prostym językiem w portalu „biznes.gov.pl”
 • 12:00 – 12:30 Czy samorządy chcą pisać prostym językiem?
 • 12:30 – 13:00 Czas na zmianę! Jak upraszczamy język Funduszy Europejskich?

Na spotkaniu będzie obecny tłumacz PJM oraz zapewniamy napisy na żywo.

Zastrzegamy, że program może ulec zmianie. 

Forum Prostego Języka wpisuje się w cykliczne spotkania sygnatariuszy „Deklaracji na rzecz upraszczania języka”. Już po raz kolejny pasjonaci prostego języka i wszyscy zaangażowani w upraszczanie języka w instytucjach podzielą się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wśród sygnatariuszy deklaracji jest 39 instytucji, m.in. Kancelaria Prezydenta, KPRM, ministerstwa i inne urzędy.  

Dbamy o to, aby wprowadzać zasady prostego języka w praktyce. Pracownia Prostej Polszczyzny z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowała założenia prostej polszczyzny – czyli polskiej wersji standardu prostego języka (plain language). Kierujemy się zasadami, które opracowali językoznawcy.