Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Program LIFE, czyli inwestycje bez granic

Od kilku lat jedno z pytań najczęściej pojawiających się w publicznych dyskusjach, brzmi: jak to jest naprawdę ze zmianami klimatu? Każdy oczekuje ścisłej i wiarygodnej odpowiedzi. Coraz więcej uwagi poświęcają temu tematowi także politycy i liderzy opinii. W efekcie, na prośbę 195 państw, powstał specjalny raport przygotowany przez ONZ i jej Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu. Dowiedz się, czy wnioski z raportu mogą wpłynąć także na plany Twojej firmy.

Niemal stu naukowców z 40 krajów, po przeanalizowaniu ponad 6 tys. źródeł opisujących dynamikę zmian klimatu, przedstawiło najważniejsze wnioski. Są niewygodne dla wszystkich, którzy ważne sprawy odkładają „na pojutrze”. Trzeba działać natychmiast! A jeśli tak, to konieczna jest znajomość narzędzi biznesowych i organizacyjnych, które pozwolą wszystkim włączyć się w zmiany proekologiczne. Zatem – nie tylko osobom odpowiedzialnym na szczeblach rządowych czy ministerialnych, ale także każdemu przedsiębiorcy lub przedstawicielom organizacji samorządowych. Zasada „myśl globalnie – działaj lokalnie” nigdy nie była tak aktualna, jak dziś. Właśnie z tych założeń wywodzi się jeden z kluczowych Programów Komisji Europejskiej – funkcjonujący już od 1992 r. Program LIFE. Warto poznać, jakie daje możliwości!

Wielka rola mniejszych instytucji i firm
Projekty LIFE mają przede wszystkim przynieść efekt ekologiczny. Dlaczego warto to podkreślić? Bo program stwarza nowe możliwości nie tylko dla instytucji czy firm bardzo dużych, silnych skalą organizacji czy mających doświadczenie w pracy z kapitałem unijnym. Założenia Programu LIFE pozwalają też realizować wieloletnie działania małym instytucjom i małym firmom.Sięgnijmy po przykład, który dotyczy niewielkiego ssaka. Dotąd pewnie o nim nie słyszałeś. Czy wiesz, co to za zwierzę – podkowiec mały? To gatunek nietoperza, występujący na terenie pięciu województw południowej Polski. Wieloletni program jego ochrony wdraża Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody Pro-Natura. Pięcioletnie zaangażowanie środków z Programu LIFE w budowanie, stworzonej przez prężnie działających liderów projektu, marki „Kraina Podkowca”, zaowocowało ogromnym dorobkiem w dziedzinie ochrony, kultywowania stanowisk i siedlisk tych małych ssaków. Szczegóły projektu zainteresują nie tylko miłośników przyrody.

Jak więc rozpocząć starania o pieniądze z Programu LIFE?
Raz w roku Komisja Europejska publikuje zaproszenie do składania wniosków. Beneficjentem może być każdy podmiot publiczny lub prywatny zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej. Tutaj znajdują się wyczerpujące informacje.
Na program LIFE składają się 2 podprogramy, co  prezentuje poniższa grafika:

Na grafice przedstawione są główne założenia podprogramów Programu LIFE 2014-2020, Podprogramu na rzecz środowiska oraz Podprogramu na rzecz klimatu.

Program LIFE finansuje różne typy projektów: projekty innowacyjne, projekty dotyczące najlepszych praktyk oraz projekty informacyjne, dotyczące zwiększenia świadomości i rozpowszechniania informacji.Ciekawym przykładem projektu innowacyjnego, testującego nowe techniki i metody działania, jest projekt Energa Living LAB. Ta nazwa podkreśla, że badania dotyczące możliwości skutecznego ograniczenia emisji CO2 prowadzone były w ponad trzystu rzeczywistych gospodarstwach domowych. W standardowych technikach wnioski i dane uzyskuje się metodą laboratoryjną. Porównanie grupy kontrolnej, która nie podjęła żadnych działań, z drugą, która skorzystała ze specjalnych planów taryfowych i optymalizowała zużycie energii, monitorowane przy użyciu nowoczesnych urządzeń, przyniosło bardzo rozbudowane, szczegółowe i wiarygodne wyniki. Niektóre wnioski były naprawdę zaskakujące!

Taki Program może więcej!
Właśnie dzięki międzynarodowemu zasięgowi, program LIFE daje ogromne możliwości. Wskutek zmian klimatu problemem miast Europy stają się gwałtowne, ulewne deszcze, a z drugiej strony długotrwałe upały i związane z nimi tzw. miejskie wyspy ciepła.  Mieszkańcy Polski dobrze znają już konsekwencje obydwu zjawisk. Spójrzmy, jak to wygląda u naszych sąsiadów. Warto poznać projekty GreenClimeAdapt i powstałe w ich efekcie zielone osiedla w szwedzkim Malmö sfinansowane z Programu LIFE. Może staną się one inspiracją do podobnych działań w naszym kraju?

Pierwszy krok z kompetentną pomocą
Jak szukać partnerów zagranicznych do naszych projektów? Wydaje się to trudne? Tu z pomocą przychodzą eksperci Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), pełniącego rolę Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE.  Na stronie NFOŚiGW znajduje się Formularz Kojarzenia Podmiotów „Find your partner for LIFE”. NFOŚiGW oferuje również możliwość dodatkowego wspófinansowania projektów LIFE, a także udzielenia pożyczki na wkład własny oraz na zapewnienie płynności finansowej.  Jak zacząć? W kwietniu każdego roku NFOŚiGW zaprasza na Dzień Informacyjny LIFE, w kolejnych miesiącach organizowane są szkolenia i praktyczne warsztaty, a także konsultacje  projektów i wniosków . To wszystko bezpłatnie! Bieżące informacje zawsze znajdziesz tutaj. Warto trzymać rękę na pulsie!

Polska szybko się rozwija. Wielka w tym rola i zasługa przyznawanych środków z Funduszy Europejskich. I choć jeszcze przez wiele lat będą one istotnym składnikiem rozwoju, już dziś warto poznawać możliwości oraz skalę finansowania związane z programami Komisji Europejskiej – takimi jak Program LIFE. Nadchodzące miesiące to dobry moment, żeby uczyć się sięgać również po te pieniądze. Warto, bo każdy kolejny rok będzie przynosił nowe dowody, że tylko współpraca i środki inwestowane ponad granicami zachowają naszą planetę w równowadze i przyrodniczym bogactwie. Tylko wtedy będziemy mogli przekazać ją kolejnym pokoleniom! Program LIFE powstał także po to, żeby beneficjenci z naszego kraju mogli powiedzieć: Mamy w tym swój udział! Masz ciekawy pomysł? Przygotuj wniosek i aplikuj! Możesz liczyć na pomoc Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE.