Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Polska rewolucja cyfrowa trwa! Weź w niej udział

Postęp w dziedzinie cyfryzacji w Polsce to prawdziwy przełom. Żyje się teraz bez porównania lepiej. Swój ogromny wkład mają w to fundusze unijne z Programu Polska Cyfrowa (realizowanego od 2014 r.). Właśnie ruszają konsultacje nowego programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC). Do zagospodarowania mamy kolejne 2 miliardy euro. Decydujemy o działaniach, których efekty będą służyły nam wszystkim – ważne więc, by wypowiedziały się możliwie jak najróżniejsze środowiska. Ty też oddaj swój głos!

Konsultacje nowego programu będą trwały do 25 maja. Czy warto się w nie angażować? Jeżeli masz wątpliwości, czy finansowane projekty jakkolwiek Cię dotyczą, przeczytaj ten materiał. Poznasz efekty dotychczas realizowanego programu, które ułatwiają życie nam wszystkim, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kto nie korzystał np. z usług e-administracji czy e-zdrowia! Aplikację pacjent.gov.pl, Internetowe Konto Pacjenta i e-receptę zna już prawie każdy. To samo dotyczy internetowego dostępu do edukacji, zasobów nauki i kultury czy zwykłej informacji. Przyjrzyj się uważnie temu, co już udało się zrobić dzięki Funduszom Europejskim na cyfryzację i zaopiniuj nowy program.

e-usługi – cyfrowa recepta na nasze czasy

Program Polska Cyfrowa (POPC) umożliwił przygotowanie dużej liczby usług dostępnych zdalnie, jak np. serwis pacjent.gov.pl i hit minionego roku – Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Docelowo ma być ich aż 195. IKP jest jedną z usług, które dzięki unijnym pieniądzom rozwinęły się w ekspresowym tempie. Rekordowy wzrost liczby jej użytkowników (z 850 tys. do ponad 4,7 mln) nastąpił na przestrzeni roku 2020. IPK jest wygodne i bezpieczne, co w czasie pandemii jest nie do przecenienia! Nie wyobrażamy już sobie życia bez e-recepty albo zdalnego kontaktu z lekarzem. A to tylko kilka z ułatwiających życie możliwości, jakie daje IKP. Więcej o nich przeczytasz tutaj.

195 - liczba usług publicznych udostępnionych on-line do 2023 roku

Cyfrowa edukacja dla małych i dużych

Współczesny świat i czas pandemii stawiają przed młodymi ludźmi wyzwania, do których muszą się przygotowywać od małego. Wymaga to realnych zmian w polskich szkołach. Możliwość rozwoju przez nowoczesne nauczanie powinno się zapewnić uczniom na jak najwcześniejszym etapie edukacji. Dlatego duża część unijnych pieniędzy przeznaczona jest na kształtowanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Takie cele realizuje np. projekt Zaprogramuj Przyszłość. Rozwija cyfrowe umiejętności 22 tys. uczniów klas 1-3 szkół podstawowych w ponad 200 szkołach.

Kompetencje cyfrowe: prawie 90 tysięcy - liczba nauczycieli objętych szkoleniem lub doradztwem, prawie 190 tysięcy - liczba uczniów objętych szkoleniem lub doradztwem

Inny projekt, Lekcja Enter, stawia na edukację cyfrową nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczą się, jak bezpiecznie i kreatywnie korzystać z nowych technologii, aplikacji, zasobów cyfrowych. Jak odnajdywać treści dopasowane do potrzeb uczniów i tworzyć własne. Jak wdrażać aktywizujące metody nauczania. Chęć uczestnictwa – także zdalnego – możesz zgłosić na stronie lekcjaenter.pl

Wsparcie z Funduszy Europejskich objęło również rozwijanie cyfrowych kompetencji seniorów i osób o niskich kwalifikacjach. Chodzi przecież o to, aby z dobrodziejstwa powszechnej cyfryzacji mogli korzystać wszyscy. Z tą myślą działania mające na celu podnoszenie cyfrowych kompetencji będą prowadzone nadal. Pieniądze na ten cel zarezerwowane są w różnych unijnych programach na lata 2021-2027. Nowy program FERC skupi się przede wszystkim na kompetencjach pracowników instytucji sektora publicznego.

Kultura i nauka w zasięgu ręki

Dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oglądane z domowego fotela to duża przyjemność. W wirtualnym Muzeum Narodowym eksponaty pogrupowane są w ciekawe ścieżki tematyczne. Co się kryje pod kategorią „Artystyczne podróże”? Klikasz i... zagadka się rozwiązuje! Cyfrowa dokumentacja zbiorów MNW powiększona została o fotografie 19 tysięcy zabytków. Możesz nimi cieszyć oczy do woli – zajrzyj do przykładów najciekawszych projektów POPC.

Osiągnięcia nauki i kultury, dostępne są dziś przez Internet – a do niedawna tylko w bibliotekach, galeriach czy muzeach. Digitalizacja tych zasobów osiągnęła skalę dotychczas w naszym kraju niespotykaną. Chcesz wiedzieć, jak wędrowało się po Tatrach na początku ubiegłego stulecia? „6 dni w Tatrach” Tytusa Chałubińskiego z 1921 roku zaspokoi Twoją ciekawość – wystarczy kliknąć. Zebrane przez Antoniego Korę „Japońskie bajki” to prawdziwa perełka. Czy zachwycą Twoje dziecko? Sprawdzisz to w parę minut. Błyskawiczny wgląd do największych bibliotek w kraju to raj dla miłośników książek. Projekt Patrimonium otwiera przed nami cyfrowe bogactwo zasobów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. Znajdziesz tam wiele unikatowych publikacji

Szerokopasmowy Internet dla każdego

Te i inne praktyczne efekty cyfryzacji przybliżył Polakom potężny krok w stronę dostępu do szerokopasmowego Internetu. Dzięki realizacji Programu Polska Cyfrowa w naszym kraju do roku 2023 ponad 2 mln gospodarstw domowych zostanie objętych szerokopasmowym dostępem do sieci o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Aż ok. 11 tys. szkół zostanie podłączonych do sieci szerokopasmowej o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Sposób, w jaki ten dostęp był rozpowszechniany, dzięki ogromnym nakładom unijnych pieniędzy z POPC, nagrodziła Komisja Europejska. Centrum Projektów Polska Cyfrowa odebrało prestiżową nagrodę w konkursie European Broadband Awards 2018. Promuje on dobre praktyki w zakresie planowania, zarządzania i wdrażania sieci szerokopasmowych (o dużej przepustowości) w Europie. Nagrodzono nas także w prestiżowym konkursie WSIS 2019 (World Information Summit on the Information Society). W 2019 r. Polska była jego finalistą.

Dostęp do internetu szerokopasmowego: ponad 2,1 miliona gospodarstw domowych i 11 tysięcy szkół uzyska dostęp. 120 tysięcy kilometrów nowych sieci internetowych dzięki funduszom

Wszystkie inwestycje z zakresu szerokopasmowego Internetu znajdziesz na tej mapie. Jeżeli jeszcze czekasz na lepszy dostęp do sieci – sprawdź, czy Twoja miejscowość znajduje się w zasięgu nowych inwestycji. Jeśli masz już dostęp – korzystaj! I koniecznie weź udział w konsultacjach nowego programu, który w niedalekiej przyszłości posłuży nam wszystkim. Dostępną przyszłość tworzymy już teraz!

Przeznaczenie pieniędzy: 1. powszechny dostęp do ultraszybkiego, powszechnego internetu, 2. na rozwój nowych lub rozbudowę dotychczas uruchomionych e-usług