Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Panorama Racławicka w nowej odsłonie dzięki Funduszom Europejskim

Ekspozycja słynnego dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka zyskała nowy charakter dzięki Funduszom Europejskim. Projekt pn. Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III to największe z dotychczasowych przedsięwzięć inwestycyjnych towarzyszących ekspozycji we Wrocławiu. Za ponad 18 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich, w Programie Infrastruktura i Środowisko, przeprowadzono gruntowny remont obiektu Panoramy Racławickiej oraz polepszono komfort zwiedzania.

Dzięki dofinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko zmodernizowano ekspozycję oraz wyposażono obiekt w urządzenia interaktywne pozwalające na poszerzenie działalności edukacyjnej również wśród najmłodszych i osób z niepełnosprawnościami.  

Wśród zmian, jakie zaszły w obiekcie, nie sposób pominąć Małej Rotundy, w której w formie mappingu na przestrzennej makiecie prezentowany jest przebieg bitwy pod Racławicami. Dzięki temu możliwe stało się przybliżenie zwiedzającym ukształtowania terenu, przebiegu samej bitwy, taktyki, uzbrojenia oraz barwy wojsk biorących udział w bitwie.

Natomiast w Dużej Rotundzie poza dotychczasowym komentarzem, można wysłuchać kilka nowych ścieżek zwiedzania, m.in. malarskiej lub lwowskiej. Komentarz podstawowy będzie dostępny w 18 językach, w tym także w Polskim Języku Migowym.

Przearanżowano przestrzeń holu wejściowego: powstał sklep muzealny nawiązujący w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmienione zostało usytuowanie i wygląd kasy. Wnętrze zostało w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zakres inwestycji obejmował także wymianę systemu stałych urządzeń gaśniczych chroniących płótno. Zainstalowany został również nowy system sygnalizacji przeciwpożarowej i nowe oświetlenie awaryjne, zapewniające bezpieczeństwo gościom i pracownikom.

Więcej informacji o projekcie jest dostępnych na stronie internetowej.