Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Noworoczny plan: Fundusze Europejskie!

Kalendarz z napisem: Fundusze Europejskie

Czy w Twoich noworocznych planach są unijne pieniądze? Dzięki konkursom zaplanowanym na rok 2020, z udziałem Funduszy Europejskich, będziesz mógł finansować praktycznie wszystkie etapy wprowadzania na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu czy usługi. Od prac koncepcyjnych aż po wdrożenie ich efektu na nowych rynkach – także zagranicznych. 

Możliwości jest naprawdę wiele. Jednak, żeby w pełni je wykorzystać, start w wybranych konkursach zaplanuj już teraz. Zyskasz czas na odpowiednie przygotowania, w tym również na skorzystanie z bezpłatnych usług informacyjnych i pomocy ekspertów. To, czy zdążysz złożyć wniosek, zależeć będzie od terminów konkursów, tego, co chcesz zrobić i przebiegu współpracy z ekspertem. Ale są na to realne szanse. Trzeba jedynie zacząć działać już!

Od czego zacząć?

Po pierwsze – przyjrzyj się uważnie dostępnym konkursom. Są wśród nich oferty dla przedsiębiorców, którzy chcą: znajdować nowe czy ulepszone rozwiązania, rozwijać produkty przez nowy design, inwestować w rozwój infrastruktury, by wdrażać nowe rozwiązania; wejść z nowymi produktami na rynki zagraniczne. 

Po drugie – jeśli nie masz doświadczenia z Funduszami albo dopiero zaczynasz przygodę z innowacjami, skorzystaj z usługi STEP. Jeśli masz pomysł na projekt, skonsultuj go z ekspertami w ramach I ścieżki – wstępna weryfikacja pomysłu na projekt. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem innowacji do swojego przedsiębiorstwa, skorzystaj ze ścieżki II – Innovation Coach.

Po trzecie – zapoznaj się z harmonogramem naborów na 2020 r. Nakreśl w kalendarzu plan przygotowań do złożenia wniosku. Nie zapomnij o uwzględnieniu czasu na skorzystanie z pomocy eksperta branżowego.

Jak się odnaleźć w bogatej ofercie konkursów?

 1. Jeśli szukasz nowych lub ulepszonych rozwiązań.
  1. Potrzebujesz środków na prace badawczo-rozwojowe nad nowymi lub ulepszonymi rozwiązaniami? Zainteresuje Cię „Szybka ścieżka” Programu Inteligentny Rozwój (POIR) dla projektów o wartości min. 1 mln zł. Nowy konkurs, z pulą 1 mld 200 mln zł, zostanie ogłoszony w styczniu, a nabór rozpocznie się w lutym. Wnioski można składać do 1 czerwca, a dodatkowa edycja będzie trwała od 3 sierpnia do 14 września.
  2. Brak Ci kompetencji na opracowanie technologii dla własnego pomysłu? Sięgnij po „Bony na innowacje dla MŚP” (POIR). To pieniądze na zakup od jednostek badawczo-naukowych usług dotyczących opracowania odpowiedniej technologii. Nabór wniosków już się rozpoczął i będzietrwał do końca maja. Po skorzystaniu z pierwszego, dostępny jest drugi etap. Oferuje pieniądze na wdrożenie opracowanej technologii.
  3. Szukasz dofinansowania na stworzenie nowej, ogólnodostępnej e-usługi czy aplikacji ułatwiającej korzystanie z danych sektora publicznego? Te dane, dzięki Funduszom Europejskim, zostały zdigitalizowane. Wykorzystanie ich może przynieść pożytek i Tobie, i tym wszystkim, którym Twoje rozwiązanie posłuży. Z aplikacją – opartą np. na danych GUS czy Instytutu Meteorologii – możesz startować w konkursie Programu Polska Cyfrowa, który ogłoszony będzie jeszcze w tym roku. Zakres informacji dostępnych w wersji cyfrowej to szerokie pole dla Twojej kreatywności. Do dyspozycji masz dane wielu urzędów (gmin, miast, samorządów powiatów i województw, ministerstw), instytucji (jak np. sądy, kuratoria, ZUS, NFZ, GUS, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Zarząd Transportu Miejskiego), a także takich podmiotów, jak np. biblioteki, muzea czy archiwa państwowe. Konkurs zostanie ogłoszony w grudniu, natomiast nabór wniosków rozpocznie się 3 lutego 2020 r. 
 2. Jeśli chcesz rozwijać produkty przez nowy design.
  Szukasz możliwości sfinansowania nowego projektu wzorniczego dla swoich produktów? „Design dla przedsiębiorców” (POIR) jest właśnie dla Ciebie. Nie dotyczy jedynie branż kojarzonych tradycyjnie z designem, ale równie dobrze np.: urządzeń telemedycznych, mebli z nowymi funkcjonalnościami czy choćby zastawy stołowej. Poza samym projektem wzorniczym możesz także sfinansować inwestycję konieczną do jego realizacji. Konkurs zostanie ogłoszony w czerwcu, a nabór ruszy w lipcu.
 3. Jeśli chcesz rozwijać infrastrukturę i wdrażać innowacje.
  To oferta dla firm, które mają już wyniki prac B+R, chcą wdrażać nowe rozwiązania i potrzebują sprzętu do uruchomienia produkcji. Przeprowadzone prace B+R nie muszą być sfinansowane z Funduszy UE – mogą być opracowane we własnym zakresie. Powinny jednak być udokumentowane sprawozdaniem do GUS (takie sprawozdanie należy złożyć w lutym przyszłego roku) i stosownie ujęte w wydatkach firmy.
  1. Potrzebujesz pieniędzy na częściową spłatę kredytu inwestycyjnego w banku komercyjnym? Wybierz „premię technologiczną” dostępną w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne”. Dla przykładu: firma Yasa Motors przeznaczyła ją na wdrożenie pompy hydraulicznej nowej generacji do produkcji dla lotnictwa. Nabór już trwa i zakończy się 23 kwietnia. Ogłoszenie kolejnej edycji, która potrwa do końca roku – 17 czerwca.
  2. Myślisz o zakupie środków trwałych i wdrożeniach nowości? Do dyspozycji masz „Badania na rynek” (POIR). Udział w konkursie pomógł firmie Opegieka, która za sprawą nowych technologii przeniosła kartografię w zupełnie inny wymiar. Jej przykład dowodzi, że strategia rozwoju stawiająca na B+R to nie tylko sposób na komercyjny sukces, ale i na otwarcie drzwi do wielu źródeł unijnego finansowania – od opracowania nowych produktów, aż po ich wdrożenie. Termin trzech konkursów (w tym dedykowanych projektom na rzecz dostępności oraz miastom średnim), z pulą 750 mln zł, to: 25 marca – 23 kwietnia.
  3. Chcesz zainwestować w infrastrukturę do prowadzenia prac B+R we własnym zakresie? Zainteresuje Cię „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw". Pula konkursu wynosi 350 mln zł. Konkurs będzie ogłoszony 2 marca (nabór wniosków od 14 kwietnia do 11 maja).
 4. Jeśli planujesz wprowadzić nowy produkt na rynki zagraniczne.
  Ciekawą propozycję wsparcia eksportu znajdą firmy wpisujące się w „Branżowe Programy Promocji” (nie dotyczy firm z Mazowsza). Chodzi o „Go to Brand” (POIR). Nabór wniosków od 11 lutego do 11 marca.

Gdzie szukać bezpłatnej pomocy ekspertów?

Jeśli chcesz wykorzystać wyniki prac B+R w swojej działalności, rozwinąć nowe produkty i usługi przy pomocy Funduszy Europejskich – nie musisz znać się na pisaniu wniosków. Potrzebujesz usług ekspertów posiadających doświadczenie w ocenie wniosków o dotacje. Taką usługę zapewni Ci I ścieżka instrumentu STEP. Konsultanci w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich przeanalizują Twój pomysł na projekt. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.poir.gov.pl/STEP i zaczekać. Jeśli pomysł wstępnie wpisuje się w konkretne konkursy POIR, przydzielony ekspert branżowy dopracuje z Tobą projekt, tak by lepiej wpisywał się w wymogi danego konkursu. To naprawdę działa! Przekonał się o tym Paweł Baranowski, który wpadł na pomysł ulepszenia wyciągarki stosowanej przy starcie paralotniarzy i lotniarzy. Z pomocą STEP uzyskał dotację („Bony na innowacje dla MŚP”) i stworzył prototyp wyciągarki typu Abrolka z elektrycznym hamulcem proszkowym.

Jeśli chcesz dopiero wprowadzić innowacje w swojej firmie, wejdź na www.innovationcoach.pl i skorzystaj z II ścieżki STEP. Zostanie Ci przydzielony coach, który przeanalizuje potencjał przedsiębiorstwa i podpowie, w jaki sposób zacząć wprowadzać w nim innowacje.

To tylko wycinek rozbudowanego wsparcia Funduszy Europejskich dla firm na rok 2020. Warto się dobrze przygotować, żeby móc w pełni z niego skorzystać. I warto zauważyć coś, co może być cenną wskazówką – drzwi do większości dostępnych środków otwierają inwestycje w B+R. Pozostaje już tylko życzyć Ci powodzenia.

Spełnienia biznesowych marzeń w Nowym Roku!

 

 Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, flaga RP, flaga Unii

 Kampania współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020