Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Nazwy w stylu cezara

„Veni, vidi, vici” – czyli krótko i na temat. Niestety nazwy projektów, dofinansowanych z Funduszy Europejskich, czasami przypominają raczej Hamletowskie „Być albo nie być – oto jest pytanie”. Druga część tego zdania to tak zwane „mówienie o mówieniu”. W tym przypadku można by je zastąpić znakiem zapytania. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak nie hamletyzować.

Napis: Proste czyli... nazwy w stylu Cezara. Po lewej stronie grafiki komiksowe rysunki

Jesteśmy na początku nowej per­spektywy (2021-2027). To jedno­cześnie koniec z rozbudowanymi i skomplikowanymi tytułami pro­jektów! Wskażemy Ci, jak tworzyć hasłowe nazwy. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze chodzi o efekt promocyjny – odbiorcy znacz­nie łatwiej zapamiętują chwy­tliwe, krótkie tytuły projektów. Po drugie jesteśmy zobowiązani do upraszczania komunikacji. Nie jest to takie trudne! Unikaj dłu­gich tytułów i trudnego, specjali­stycznego słownictwa. To ułatwi wychwycić główną myśl.

Zapomnij o długich i niezrozumiałych nazwach, często złożonych aż z kilkudziesięciu wyrazów. Maksymalna zalecana liczba słów, gdy tematyka tego wymaga, to 15. Zobacz poniższe przykłady. 

Przykłady, jak nie pisać

  • "Ochrona przeciwpowodziowa Wzorników Górnych i zabezpieczenie przeciwpożarowe miasta Zdrojenna - określony rezultat działania na zdefiniowanym etapie wprowadzania projektu w życie"
  • "Wdrożenie wyników prac R&D nad technologią wytwarzania opakowań plastikowych o ulepszonych właściwościach mechanicznych i zmniejszonej masie"
  • "Wspieranie realizacji IV etapu wprowadzania Zintegrowanego Systemu Oceniania na pozomie władz lokalnych oraz podmiotów nadających oceny i gwarantujących poprawność metytoryczną nadawanych ocen"

 Stosuj zasady prostego języka - unikaj: rzeczowników odczasownikowych, strony biernej, specjalistycznego słownictwa, skrótów.

Kto powinien udzielać wskazówek?

  • Instytucje, które ogłaszają konkursy, prowadzą negocjacje z beneficjentem, ustalają treść regulaminów
  • Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich 

Prosty język