Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Nagrody Sybilla rozdane!

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnieć w polskim muzealnictwie. Organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Nagrody są przyznawane dla najwybitniejszych osiągnieć z wielu obszarów działalności muzealnej. W tym roku do Konkursu wpłynęło 167 zgłoszeń, z podziałem na następujące kategorie: Konserwacja i Ochrona Dziedzictwa Kultury, Edukacja, Projekty naukowo-badawcze, Nowe i zmodernizowane wystawy stałe, Wystawy czasowe oraz Zarządzenie. Tegoroczna Gala rozdania nagród odbyła się  w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Laureatami nagród w tym roku zostały także inwestycje dofinansowane przez Fundusze Europejskie, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Szczegóły przyznanych nagród są dostępne na stronie internetowej Konkursu.

W kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury nagrodzono  Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, za rewaloryzacje i modernizacje zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala. Projekt pod tą samą nazwą uzyskał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko, w kwocie niemal 10 mln zł. Więcej informacji o projekcie.

W tej samej kategorii wyróżnienie zdobyło Muzeum Narodowe w Warszawie za działania konserwatorskie w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Dofinansowanie projektu Rearanżacja stałej ekspozycji Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko to kwota ponad 9,7 mln zł. Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej muzeum.