Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Na pomoc Bałtykowi

Rozlew ropy czy produktów ropopochodnych to ogromny, zagrażający środowisku, problem. Dotyka również naszego Bałtyku, w którym sukcesywnie zwiększa się ruch statków. A co za tym idzie – również ryzyko wypadków i katastrof. Jak zlikwidować rozlewy szybko i skutecznie, niezależnie od warunków pogodowych? Receptę opracowali naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Naukowcy ze Szczecina razem z partnerami ze Szwecji i Niemiec stworzyli specjalny system likwidacji zanieczyszczeń przy użyciu absorbentów, SB Oil.

Funkcję absorbentów pełnią nieduże biodegradowalne płytki z drewnianych włókiem. Wchłaniają olej, odpychając jednocześnie wodę. Z wody zbiera się je za pomocą zapór a z plaży – specjalnymi odkurzaczami.

Są doskonałą alternatywą dla najczęściej stosowanych przy wyciekach zapór olejowych. Zapory nie mogą być rozwijane przy silnych wiatrach czy sztormach – a to właśnie wtedy najczęściej dochodzi przecież do katastrof. SB Oil to więc metoda ostatniej szansy, która przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych pozwala uchronić środowisko przed skażeniem.

Projekt pomógł sfinansować transgraniczny program Interreg South Baltic.

Więcej o projekcie przeczytasz na stronie o innowacyjnych projektach.

Znajdziesz tam zdjęcia i krótki film, w którym o tym projekcie opowiada prof. dr hab. inż. Lucjan Gucma z Akademii Morskiej w Szczecinie.

A jeśli jesteś ciekawy innych innowacji – niekoniecznie z dziedziny ekologii – które powstały przy udziale Funduszy Europejskich, odwiedź stronę o innowacyjnych projektach. Prezentujemy na niej aż 50 różnych projektów!

Interreg South Baltic

Interreg South Baltic to jeden z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Mają międzynarodowy charakter i kładą nacisk na współpracę polskich beneficjentów z zagranicznymi partnerami. Więcej na ich temat przeczytasz na stronie: www.ewt.gov.pl