Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze unijne na rzecz nowych technologii w rolnictwie

Rozpoczęły się prace nad polskim inteligentnym robotem polowym przeznaczonym do uprawy kukurydzy. Projekt uzyskał ponad 12 milionów złotych unijnego dofinansowania z Programu Inteligentny Rozwój.

Fundusze Unijne na technologie w rolnictwie

"Rolnictwo precyzyjne jest branżą przyszłości, szczególnie jeśli chodzi o Polskę. Innowacje w rolnictwie, w tym te związane z automatyzacją maszyn i procesów, to priorytetowy obszar wspierany przez Fundusze Europejskie, które przyspieszają w ten sposób jakościową zmianę na wsi. Warto z tych możliwości korzystać nie tylko z myślą o gromadzeniu know-how niezbędnego do produkcji kolejnych maszyn, ale także dla wzmacniania marki, jaką jest polska zdrowa żywność – mówi Anna Gembicka, pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, wiceminister funduszy i polityki regionalnej odpowiedzialna w MFiPR za POIR".

Precyzja działania robota polowego umożliwi znaczne zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin. Będzie siał, pielił, monitorował stan uprawy i prowadził selektywne opryski. A wszystko to zgodnie z nowoczesną wiedzą agrotechniczną i ekologią.

Maszyna zostanie wyposażona w złożony system sensorów, układ przetwarzający pozyskiwane dane oraz precyzyjny system sterowania realizacją procesów agrotechnicznych. Jej główną zaletą jest precyzja działania, umożliwiająca znaczne zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin.

Prowadzenie upraw zgodnie z celami Rolnictwa 4.0, polegającego na zastosowaniu rozwiązań cyfrowych w codziennej praktyce, pozwala na obniżenie kosztów działalności gospodarstwa rolnego i podniesienie jego dochodowości. Przyczynia się też do wzrostu efektywności dzięki przyspieszeniu prac rolnych, w tym zbiorów. Ogranicza problem braku rąk do pracy. Prowadzi do optymalizacji zużycia surowców i środków produkcji rolnej.

Prace nad urządzeniem potrwają do 2023 r. Beneficjentem projektu jest konsorcjum UNIA Sp. z o.o., Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych oraz Instytut Lotnictwa. Produkt powstaje z myślą o wykorzystaniu go zarówno w gospodarstwach wielkotowarowych, jak i w małych ekologicznych gospodarstwach.