Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie na założenie firmy

Fundusze Europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie swojej firmy. Jeśli masz pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą Ci wystartować. Są one dostępne w formie dotacji lub pożyczek. Poza wsparciem finansowym, możesz korzystać także ze szkoleń, porad przy prowadzeniu firmy, a czasem także miejsca do pracy i potrzebnego wyposażenia.

Firma dla młodych…

Jeśli nie ukończyłeś jeszcze 30 lat, nie uczysz się i nie pracujesz, możesz starać się o dotację na własny biznes.

W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie analiza Twojej sytuacji i indywidualnych predyspozycji. Na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan działania, Z pakietu dostępnych działań zostaną wybrane dla Ciebie te, które w Twoim wypadku okażą się  najskuteczniejsze. Będziesz mógł skorzystać z doradztwa zawodowego, pomocy w znalezieniu pracy, szkoleń i studiów podyplomowych, staży i praktyk zawodowych.

Jednym z elementów pakietu działań są też środki na otwarcie firmy. Co możesz wtedy dostać? Dotację na start Twojego biznesu (ponad 20 tys. zł), szkolenia i doradztwo, pomoc finansową i porady na pierwszym etapie działania Twojej firmy. 

Gdzie szukać informacji?

Skontaktuj się ze swoim powiatowym urzędem pracy (jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym) lub odwiedź stronę internetową wojewódzkiego urzędu pracy. Możesz także  zadzwonić lub napisać do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.  Informacje o aktualnie dostępnych możliwościach wsparcia znajdziesz także w Wyszukiwarce Dotacji.

…i nie tylko dla młodych

Jeśli ukończyłeś 30 lat, także masz możliwość uzyskania dofinansowania na założenie firmy. Warunki dofinansowania mogą się różnić w zależności od województwa. Podstawowe zasady są jednak zawsze takie same. Jeśli masz więcej niż 30 lat i nie pracujesz, możesz starać się o dotację na założenie firmy. Najczęściej musisz dodatkowo wykazać, że Twoja sytuacja zawodowa nie jest łatwa. Co to oznacza? Tak określona została sytuacja kobiet, osób mających więcej niż 45 lat, osób z niepełnosprawnościami, z niskim wykształceniem, niepracujących  od dłuższego czasu.

Jeśli pracujesz lub nie wpisujesz się w żadną z tych grup, będziesz mógł uzyskać pożyczkę na założenie firmy. Co prawda musisz ją zwrócić, ale jest znacznie łatwiej dostępna, procedury są krótsze i prostsze, a warunki spłaty bardzo korzystne.

Jaką pomoc możesz uzyskać? Szkolenia, doradztwo, dotację lub pożyczkę na założenie firmy, pomoc finansową na początku działania firmy. Podstawowa dotacja najczęściej wynosi ponad 20 tys. zł. Kwoty pożyczek często są wyższe i mogą się różnić w zależności od województwa.

Gdzie szukać informacji?

Skontaktuj się ze swoim wojewódzkim urzędem pracy (najczęściej to on odpowiada za wybór instytucji, które udzielają Ci dotacji lub pożyczek). Możesz też zadzwonić lub napisać do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Informacje o aktualnie dostępnych możliwościach wsparcia znajdziesz także w Wyszukiwarce Dotacji.

Firma innowacyjna

Jeżeli masz innowacyjny pomysł na biznes, wsparcia możesz szukać w programach Startet, BizNest oraz w projekcie „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.  

Starter oraz BizNest adresowane są do młodych firm typu start-up. Bezpośrednią pomoc uzyskasz od wyłonionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości funduszy zalążkowych, funduszy venture capital czy sieci aniołów biznesu (czyli inwestorów wspierających wartościowe pomysły potencjalnych przedsiębiorców lub młodych firm). Najciekawsze pomysły przejdą tzw. preinkubację. Jeśli przeprowadzone podczas preinkubacji analizy będą rokujące, inwestor pomoże Ci założyć i rozwinąć firmę. Będziesz mógł zawiązać spółkę i dostać zasilenie kapitałowe na start biznesu. Zarówno Starter, jak i BizNest uruchomione zostaną w 2016 r.

Projekt „Platformy startowe dla nowych pomysłów” zaoferuje młodym ludziom kompleksowe wsparcie w tworzeniu i rozwoju startupów. Pomoc uzyskasz w ośrodkach innowacji (parki technologiczne, inkubatory) z Polski Wschodniej. Z ich oferty będziesz mógł skorzystać, jeśli masz mniej niż 35 lat, masz innowacyjny pomysł na biznes i chcesz otworzyć firmę w województwach: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko – mazurskie. Zyskasz dostęp do infrastruktury (np. stanowisko pracy), mentoring, coaching oraz inne usług niezbędnych do rozwinięcia nowego pomysłu biznesowego. Kiedy Twoja firma będzie już gotowa do wejścia na rynek, będziesz mógł uzyskać dofinansowanie na rozwój swojej działalności.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje na temat pragramów Starter, Biznet oraz "Platform startowych dla nowych pomysłów" znajdziesz na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczości.

Firma na wsi

Jeśli jesteś rolnikiem ubezpieczonym w KRUS, możesz skorzystać z tzw. premii na rozpoczęcie działalności. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 100 tys. zł, a wniosek o jego uzyskanie składasz do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jeśli mieszkasz na wsi, ale nie zajmujesz się rolnictwem zapytaj w swoim urzędzie gminy o Lokalne Grupy Działania. Możesz je też wyszukać  na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich  Wniosek składasz do Lokalnej Grupy Działania, a dotacja dla Ciebie może wynieść do 100 tys. zł. Jeżeli wpiszesz się ze swoim pomysłem w lokalne strategie, możesz liczyć na dotacje nawet w wysokości 100 tys. zł.  

Start-up

Jeśli już masz młodą firmę,  będziesz mógł się starać o środki dla start-upów, czyli nowo powstałych albo krótko działających firm.

Fundusze dla start-upów są dostępne w formie pożyczek. Będziesz musiał je zwrócić, ale dostaniesz je łatwiej niż w banku, a warunki spłaty będą korzystniejsze. Jeśli będziesz chciał jednak wziąć kredyt w banku, to wtedy Fundusze Europejskie też mogą Ci pomóc. Jak? Dając poręczenie (gwarancję spłaty) takiemu bankowi w Twoim imieniu.

Co dalej?

Kiedy dostaniesz dotację czy pożyczkę na założenie swojego biznesu, czeka Cię jeszcze dużo pracy z rozkręceniem firmy. Dzięki dofinansowaniu na pewno będzie Ci łatwiej. Pamiętaj także, że dostanie takiej pomocy na start nie zamyka Ci drogi do Funduszy Europejskich. Prowadząc firmę, nadal będziesz mógł z nich korzystać. W jaki sposób? Dowiesz się tego na Portalu Funduszy Europejskich oraz kontaktując się z Punktami Informacyjnymi

Więcej informacji znaleźć można w broszurach "Fundusze Europejskiena start firmy" (PDF 1,03 MB) oraz "Fundusze Europejskie dla młodych" (PDF 507 KB).

infografika prezntująca możliwości skorzystania z dofinansowania na otwieranie firmy