Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Europa To My - znamy już zwycięzcę konkursu!

Zwycięski Gorzów Wielkopolski

Znamy już zwycięzcę konkursu "Europa To My". Internauci najwięcej głosów oddali na projekt rewitalizacji Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wielkopolskim. Zgłosiła go do konkursu Pani Edyta Madej. Gratulujemy!

To właśnie w Gorzowie Wielkopolskim 30 sierpnia zorganizowany zostanie Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich zakończony wielkim koncertem z udziałem gwiazd. Zagrają Edyta Górniak, Afromental, Margaret, Monika Kuszyńska, Donatan i Cleo, Formacja Nieżywych Schabuff oraz Mateusz Ziółko - zwycięzca trzeciej edycji The Voice of Poland. Koncert transmitowany będzie na żywo w TVP 1.

Konkurs

Do konkursu „Europa to My” można było zgłaszać projekty zrealizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich na lata 2007-2013. Nadesłano w sumie 907 zgłoszeń z całej Polski. Projekty dotyczyły zarówno dużych inwestycji drogowych, infrastrukturalnych, jak i wsparcia rozwoju przedsiębiorczości czy gruntownego remontu wiejskiej szkoły. Za każdym razem za projektem kryła się konkretna korzyść – np. szybszy dojazd do pracy, własny biznes, nauka z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, odnowiony park, starówka czy okolica. Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła Konkursowa wybrała 20 najlepszych. Finałową dwudziestkę można zobaczyć w Internecie na stronie akcji. Każdego z finalistów odwiedziła także ekipa Radia Zet oraz Telewizji Polskiej. Audycje telewizyjne można obejrzeć na stronie internetowej TVP.

Zwycięskie zgłoszenie

Głosowanie internautów zakończyło się w piątek 24 lipca o północy. Zwyciężyła Pani Edyta Madej, która zgłosiła historię opisującą przemianę Bulwarów Nadwarciańskich w Gorzowie Wlkp. W tym miejscu kiedyś stały blaszane mało estetyczne budki, a obecnie to atrakcyjnie zagospodarowany bulwar spacerowy z placem zabaw oraz wolierą dla ptaków. Teraz bulwar to ulubione miejsce spotkań mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. O tym wszystkim możemy przeczytać w opatrzonym zdjęciami zgłoszeniu Pani Edyty, którego fragment prezentujemy:

"… bulwar to miejsce w pewnym sensie wyjątkowe. Sztandarowa wizytówka Gorzowa? Z całą pewnością! A jakże! (…) Tutaj kwitła działalność lombardów, komisów i kantorów. Eleganckie galerie, salony, butiki? Mrzonka zza granicy, do której wprawdzie geograficznie nie było daleko, ale jednak mentalnie... (…) Dziś bulwar to słowo-klucz. Miejsce spotkań, miejsce odpoczynku, miejsce warte polecenia każdemu kto z Gorzowa nie jest, a miasto chce poznać. To gorzowski starter. Serce miasta i bardzo nieformalny środek wszystkiego. Niegdyś mówiło się "spotkajmy się pod katedrą". Dziś mówi się "spotkajmy się na bulwarze". I tak już od niemalże od 5 lat..."

 Zwycięski projekt można obejrzeć na stronie akcji.

Finał akcji   

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i oddane głosy. Zapraszamy na wielki finał akcji już 30 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim oraz na antenach TVP 1 i Radio Zet. Zostanie wówczas zorganizowany całodzienny Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich ze stoiskami prezentującymi wszystkich finalistów konkursu oraz animacjami i atrakcjami dla gości. Na zakończenie odbędzie się wielki koncert gwiazd polskiej muzyki. Oprócz koncertu zwycięska miejscowość otrzyma także inwestycję użyteczną dla mieszkańców, np. hot-spoty wi-fi z opłaconym rocznym abonamentem.

Już wkrótce podamy szczegóły nt. Ogólnopolskiego Dnia Funduszy Europejskich. Zachęcamy do śledzenia strony akcji www.europatomy.eu oraz profilu akcji na Facebooku.

***

O akcji

Akcja "Europa To My" jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, TVP 1 oraz Radia Zet. Akcja ma na celu prezentację skali zmian, jakie udało się zrealizować dzięki wykorzystaniu środków unijnych w Polsce. Fundusze Europejskie, jakie Polska otrzymała na lata 2007-2013 dały szansę na zmniejszenie dystansu dzielącego nas od rozwiniętych krajów UE. Dobrze zainwestowane pozytywnie wpływają na wiele obszarów naszego codziennego życia.

Fundusze Europejskie to odcinki dróg w całym kraju, to rozwój i integracja wszystkich gałęzi transportu – drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. Innym obszarem jest innowacyjność i konkurencyjność gospodarki, a konkretnie wsparcie prac badawczo-rozwojowych, innowacji i przedsiębiorczości. Lwia część pieniędzy przeznaczonych na ten cel trafiła do firm i uczelni. Umożliwiły one rozbudowę infrastruktury ośrodków akademickich niezbędną do prowadzenia badań i kształcenia studentów.

Fundusze Europejskie mają też swój udział w rozwoju rynku pracy, zwalczaniu bezrobocia i wykluczenia społecznego. Wsparciem objęty został też system edukacji i to na każdym poziomie – od przedszkola (a nawet żłobka) po wyższą uczelnię. Mocno wspierana jest aktywizacja zawodowa kobiet, promowanie rozwiązań godzących życie zawodowe i rodzinne oraz tworzenie nowych inicjatyw gospodarczych. Pomoc kierowana jest też do osób 50+. Pozwoliła ona na przeszkolenie ponad 173 tysięcy przyszłych i obecnych pracowników oraz na uruchomienie przez osoby dojrzałe nowych firm.

To tylko wybrane obszary wspierane przez fundusze unijne. A trzeba pamiętać, że 67,3 mld euro które otrzymaliśmy z Brukseli na lata 2007-2013 zostały powiększone o pieniądze krajowe.

Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi efektami wykorzystywania Funduszy Europejskich 2007-2013 na stronie akcji Europa To My oraz odwiedzania serwisu Mapa Dotacji UE, na którym znajduje się pełna lista projektów dofinansowanych z UE.