Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dwa projekty Interreg Region Morza Bałtyckiego - EcoDesign Circle i NonHazCity w finale kampanii promujących współpracę.

Dwa projekty Interreg Region Morza Bałtyckiego - EcoDesign Circle i NonHazCity - znalazły się w finale dwóch unijnych kampanii: RegioStars Awards 2020 i Interact Project Slam. Oba projekty pokazują, jak współpraca w ramach Interreg aktywnie przyczynia się do bardziej ekologicznej Europy.

RegioStars Awards 2020

Konkurs RegioStars Awards organizowany jest przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. Od 2008 roku nagrody przyznawane są najbardziej innowacyjnym europejskim projektom wspieranym z funduszy polityki spójności UE, które inspirują inne regiony. W tym roku konkurs jest prowadzony w pięciu kategoriach:

  • Przemiana przemysłowa na rzecz inteligentnej Europy;
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym dla zielonej Europy;
  • Umiejętności i edukacja dla cyfrowej Europy;
  • Zaangażowanie obywateli na rzecz spójnych miast europejskich,
  • Wsparcie młodzieży w zakresie współpracy transgranicznej - 30 lat Interreg.

Spośród największej w historii liczby zgłoszeń do RegioStars, tj. 206, niezależne jury wybrało pięciu finalistów w każdej kategorii. EcoDesign Circle został finalistą w kategorii: Gospodarka o obiegu zamkniętym dla zielonej Europy.

Projekt EcoDesign Circle

Czy produkty wielokrotnego użytku nadają się do naprawy lub do recyklingu? To jest możliwe, jeśli wpływ produktów na środowisko brany jest pod uwagę już na etapie projektowania. W ramach EcoDesign Circle partnerzy projektu wyposażyli centra projektowe i przedsiębiorców w Estonii, Finlandii, Niemczech, Litwie, Polsce i Szwecji w praktyczne narzędzia i wiedzę z zakresu ekoprojektu.
Więcej informacji o projekcie EcoDesign Circle można znaleźć w bibliotece projektów.

Project Slam

NonHazCity konkuruje z pięcioma innymi projektami konkursie Project Slam organizowanym przez Interact. Ten projekt flagowy Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego, został wybrany spośród ponad 150 zgłoszonych propozycji ze względu na innowacyjną komunikację i znaczny zasięg dla obywateli.

Projekt NonHazCity

Konsumenci używają w gospodarstwach domowych szerokiej gamy produktów, które mogą zawierać szkodliwe chemikalia: detergenty, kosmetyki - ale także: meble, ubrania, materiały podłogowe itp. Kluczem do ograniczenia wymienionych substancji niebezpiecznych jest zaprzestanie ich zakupów i uwolnienie naszego życia od toksyn. W ramach projektu NonHazCity mieszkańcom Sztokholmu, Turku, Pärnu, Rygi, Gdańska i innych miast nadbałtyckich dostarczono potrzebnej potrzebnej do podejmowania lepszych decyzji konsumenckich - w życiu prywatnym i zawodowym. 
Więcej informacji o projekcie NonHazCity można znaleźć w bibliotece projektów.