Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Architektoniczni liderzy dostępności

Dziś nagradzamy tych, którzy w szczególny sposób dbają o osoby z niepełnosprawnościami. Likwidujecie bariery architektoniczne i udowadniacie, że parki, hotele, metro, muzea, czy przedszkola mogą i powinny być w równym stopniu dostępne dla wszystkich – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas gali finałowej VI edycji konkursu „Lider Dostępności”. Uroczystość odbyła się 13 października 2021 roku w Pałacu Prezydenckim.

Wiceminister M.Jarosińska-Jedynak podczas uroczystej Gali

Wiceminister podkreśliła, że nagrodzone projekty mogą znaleźć zastosowanie w podobnych obiektach i przestrzeni publicznej.

"Pamiętajmy, by nasze działania, niezależnie od rodzaju inwestycji, były realizowane z myślą o wszystkich. Aby ich odbiorcą mógł być każdy, bez względu na wiek, stan zdrowia, czy stopień sprawności" – dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

„Liderzy dostępności”

To konkurs urbanistyczno-architektoniczny pod honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków oraz przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Kapituła Konkursu wyłoniła laureatów w następujących kategoriach:

 • Przestrzeń publiczna: Park Miejski w Starogardzie Gdańskim – wyróżnienie,
 • Duży obiekt użyteczności publicznej: Stacja Metra Młynów (Warszawa),
 • Obiekt usług lokalnych: Przedszkole Miejskie Nr 20 w Mielcu oraz Szkoła Podstawowa Nr 174 w Wesołej, Budynek terapeutyczno-edukacyjny (Mikoszów) – wyróżnienie,
 • Obiekt biurowo-handlowy:  Nowy Targ (Wrocław) oraz Varso Place,
 • Obiekt mieszkalny/hotelowy: Dom Marzeń (Gdynia),
 • Obiekt zabytkowy: Muzeum Emigracji (Gdynia),
 • Architekt/urbanista: Krzysztof Chwalibóg.

Program Dostępność Plus

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) odpowiada za rządowy Program Dostępność Plus, który w sposób kompleksowy realizuje działania na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami. Dotyka on  wielu ważnych sfer życia wszystkich grup społecznych – seniorów, rodzin z małymi dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami.

"Naszym celem jest przełamywanie barier, nie tylko architektonicznych, ale również tych tkwiących w nas. Dlatego edukujemy i informujemy, w jaki sposób wdrażać konkretne projekty na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami" – zaznaczyła wiceszefowa MFiPR.

Jeszcze w tym roku zacznie działalność Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej. Dzięki niemu gmina lub powiat będą mogły skonsultować z architektem czy planowana inwestycja jest dostępna lub uzyskać poradę, jak dostosować projekt, aby był dostępny.

Zdjęcia

 • Lider Dostępności

  Lider Dostępności

 • Lider Dostępności

  Lider Dostępności

 • Lider Dostępności

  Lider Dostępności