Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przedświąteczne szaleństwo

Święta to wiele dni przygotowań – prezenty, gotowanie i dekoracje. To także czas, gdy kupujemy dużo i produkujemy więcej śmieci. Statystyczny Polak wytwarza rocznie 315 kg odpadów komunalnych! Przypomnijcie sobie te coroczne, poświąteczne materiały telewizyjne pokazujące stosy zmarnowanego jedzenia. Jak przygotować się do świąt, nie zwariować i jeszcze dodatkowo nie obciążyć naszej planety?

Planuj!

Pierwsza zasada – rób listy! Stwórz plan działania przed świętami, podziel obowiązki. Najlepiej zapisz listę i powieś ją w widocznym miejscu, możesz też skorzystać z aplikacji na telefonie. Rozłóż siły na świąteczny maraton sprzątania, dekorowania i gotowania. Nie od razu Kraków zbudowano!

Poczuj się jak szef kuchni

Zastanów się co w tym roku wyląduje na Twoim świątecznym stole i ułóż świąteczne menu! Potem rozpisz to na listę składników i… sprawdź, które z nich masz w już w domu. Nie kupuj na zapas!  Dopiero z tak przygotowaną listą wybierz się na zakupy!

Użyj ponownie

Do pakowania prezentów wykorzystaj to, co masz w domu! Torebki, papiery, wstążki. Pełno inspiracji na opakowania zerowaste znajdziesz w sieci!

I po świętach…

A co jeśli po świątecznej uczcie zostało ci jeszcze trochę jedzenia? Kapustę wigilijną, pierogi możesz zamrozić i przechowywać w zamrażarce aż pół roku. Sprawdź też, czy w okolicy organizowana jest zbiórka jedzenia. Wolontariusze akcji odbierają świąteczne potrawy od darczyńców i przekazują je potrzebującym.   

Wyzwanie sortowanie

Niektórych rzeczy nie będziesz w stanie ponownie użyć w domu. Jednak „życie” śmieci nie musi się skończyć na wysypisku. Większość odpadów nadaje się do ponownego przetworzenia. Warunkiem jest prawidłowa segregacja, która powinna zaczynać się w każdym domu. 

Więcej o zasadach sortowania odpadów znajdziesz tutaj: naszesmieci.mos.gov.pl

Fundusze Europejskie inwestujemy również w budowę i modernizację zakładów takich jak ten w Lubaniu, gdzie na co dzień utylizuje się i przetwarza odpady. Między innymi dzięki unijnej dotacji powstałą tam  kompostownia do przetwarzania bioodpadów, z których produkowany będzie polepszacz do gleby zwany „kompozgiuczkiem”.

Więcej o tej inwestycji przeczytasz na mapiedotacji.gov.pl

sortowania śmieci

plastikowe butelki w sortowni odpadów