Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis projektu

O tym, że biały fartuch u wielu pacjentów wywołuje  stres, nie trzeba chyba przekonywać. Do niektórych badań w ciąży kobiety potrzebują spokoju. Jednym z nich jest KTG, czyli kardiotokografia. Umożliwia badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy i ruchów płodu. Dzięki usłudze firmy Nestmedic badanie to można przeprowadzić w warunkach domowych, o dowolnej porze, bez stresu wywołanego podróżą i wizytą w przychodni.

Na pomysł mobilnego KTG wspierającego personel medyczny i przyszłych rodziców wpadł wrocławski startup Nestmedic. Odpowiednio poinstruowane pacjentki mogą w wybranym przez siebie miejscu i czasie przeprowadzić profesjonalne badanie.

"Nasza usługa to system telemedyczny do badania dobrostanu płodu w trzecim trymestrze ciąży. Składa się z dwóch elementów: małego mobilnego KTG oraz platformy, na której badania są rejestrowane i na bieżąco analizowane" – mówi Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic SA. 

Pacjentka otrzymuje informację o wyniku z Medycznego Centrum Telemonitoringu, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny.

Przenośne urządzenie łączy się z platformą i przesyła wyniki do bazy danych.

"Opracowaliśmy wersję, która umożliwia analizę wyników w czasie rzeczywistym także w miejscach, gdzie transmisja danych jest niemożliwa. Może to zrobić lekarz lub położna odwiedzająca ciężarną. W ocenie wyniku badania, zanim jego zapis dotrze do Centrum Telemonitoringu, położną wspiera aplikacja zainstalowana w smartfonie czy tablecie" – wyjaśnia Maciej Stachowiak, dyrektor ds. technologii i rozwoju Nestmedic.

KTG na odległość

Pregnabit pozwala na bezpieczne badanie akcji serca dziecka, zapis czynności skurczowej mięśnia macicy, liczenie ruchów płodu i zapis tętna matki. Zarejestrowane dane pomiarowe pozwalają na przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki KTG na odległość. W nowej wersji produktu możliwa jest analiza także w czasie rzeczywistym.

To nowe rozwiązanie jest między innymi efektem projektu sfinansowanego z funduszy unijnych. Pregnabit jest płatną usługą, ale w Polsce korzystają z niej już także publiczne placówki. 

"To lekarze i położne wypożyczają mobilne KTG pacjentkom, więc naszą ofertę bezpośrednio kierujemy do ośrodków medycznych. Mamy wdrożenia w Finlandii i Nigerii. Testujemy system w Bułgarii. Atrakcyjnym rynkiem są dla nas Stany Zjednoczone, gdzie telemedycyna rozwija się najszybciej" – dodaje prezes firmy.

Multimedia

Galeria zdjęć

  • Badanie KTG można teraz przeprowadzić w domu

    Badanie KTG można teraz przeprowadzić w domu

  • Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic SA i Maciej Stachowiak, dyrektor ds. technologii i rozwoju Nestmedic

    Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic SA i Maciej Stachowiak, dyrektor ds. technologii i rozwoju Nestmedic

  • Przenośne urządzenie łączy się z platformą i przesyła wyniki do bazy danych

    Przenośne urządzenie łączy się z platformą i przesyła wyniki do bazy danych

  • Badanie KTG można teraz przeprowadzić w domu

    Badanie KTG można teraz przeprowadzić w domu

Informacje szczegółowe

Program

Program Inteligentny Rozwój

Projekt

Telemedyczny system PREGNABIT nowej generacji do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu

Wartość

ok. 6,93 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 4,96 mln zł