Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Podróże stają się coraz bardziej wygodne i bezpieczne. Jedni wsiadają w pociąg, inni wybierają samolot czy samochód. Dla tych ostatnich mamy dobrą wiadomość! Autostrada A1 po ostatnich remontach dołącza właśnie do grona tych bezpieczniejszych i bardziej funkcjonalnych dróg krajowych w Polsce.

A1 jest częścią trasy, która łączy Skandynawię z państwami Morza Śródziemnego. Jej historyczne znaczenie podkreśla nazwa – Autostrada Bursztynowa. Liczy blisko 600 km i prowadzi od Trójmiasta do przejścia granicznego z Czechami w Gorzyczkach. Niektórymi jej odcinkami podróżujemy już od 2007 roku, a prace nad ostatnim fragmentem będą zamknięte przed końcem 2022 r.

„Gierkówka” to już historia 

W budowie wciąż pozostaje odcinek A1 Tuszyn – Częstochowa, który do tej pory znany był jako „gierkówka”. Każdy, kto w ostatnich latach choć raz podróżował pomiędzy Warszawą a Katowicami, z pewnością pamięta tę wysłużoną trasę. To łącznie 81 kilometrów drogi. Od czwartego kwartału 2022 r. kierowcy skorzystają z nowo wybudowanej, betonowej jezdni. Szybciej dojedziemy do największych polskich miast na północy i południu kraju. Wśród nich są Trójmiasto, Toruń czy Katowice. 

"Z Gdańska do Gorzyczek — blisko 600 km — będzie można przejechać samochodem osobowym w niespełna pięć godzin. Kilkanaście lat temu taka podróż trwała co najmniej dwa razy dłużej. Teraz trasę pokonamy bezpieczną, dwujezdniową drogą z bezkolizyjnymi węzłami. Warto podkreślić, że najbardziej obciążone ruchem fragmenty autostrady będą miały po trzy pasy ruchu" — mówi Szymon Piechowiak, rzecznik prasowy GDDKiA. 

Projekt

  • Budowa autostrady A1, odc. Pyrzowice – Częstochowa                  
  • Budowa autostrady A1, odc. koniec obwodnicy Częstochowy – Tuszyn  

Dofinansowanie: ponad 3 mld zł

Autostrada Bursztynowa

Autostrada A1

< powrót do galerii projektów