Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wyobraźmy sobie sytuację – dzwoni telefon, nieznany numer, odbieramy. Miła pani informuje, że możemy otrzymać dotację, czyli pieniądze z Funduszy Europejskich. Słuchamy zaciekawieni, kiedy mówi, że za pieniądze możemy kupić nowy sprzęt komputerowy do firmy czy ocieplić budynek. Pani po drugiej stronie słuchawki dodaje, że za kilkaset złotych możemy otrzymać wszystkie wypełnione dokumenty, które potrzebne są do otrzymania dotacji. To moment, w którym powinna nam się zapalić czerwona lampka.

Niezadowolona kobieta rozmawia przez telefon

Fundusze Europejskie oferują szeroki zakres pomocy finansowej dla firm. Na pewno w waszym otoczeniu znaleźliście niejedną tablicę z napisem „sfinansowane z Funduszy Europejskich”. Może również słyszeliście, że unijne pieniądze są na wyciągnięcie ręki, a dotacjami powinna zainteresować się każda firma, która chce się rozwijać. Czy to prawda?  Tak, to prawda. Fundusze Europejskie wspierają, m.in. prace badawcze, rozwój firm, zakup sprzętu czy szkolenia pracowników. Jednak poprawne wypełnienie dokumentów potrzebnych do otrzymania dotacji wymaga czasu, cierpliwości i być może pomocy.

Jak działają naciągacze?

Nieuczciwe firmy wykorzystują niewiedzę społeczeństwa, sprzedając zestawy dokumentów i gwarantując, że otrzymamy dotację. Cena za taką usługę nie jest wysoka, dlatego wiele osób decyduje się na zamówienie dokumentów.

Oszuści często działają sezonowo i starają się dopasować swoją ofertę do problemów, jakie w danym momencie panują w branży. Przykładowo, tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, małe hotele i pensjonaty zmęczone małym ruchem po pandemii, odbierały telefony z ofertą dotacji na sfinansowanie nowej strony internetowej czy elektronicznego systemu rezerwacji. Oszuści informują, że reprezentują instytucję, której nazwa ma wzbudzić nasz szacunek i zaufanie, np. Europejski Instytut … a nawet powołują się na współpracę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) lub Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). 

Zdemaskuj oszusta

Nieuczciwe firmy nie chcą poświęcać za dużo czasu, chcą szybkiego i łatwego zysku. Jeśli zaczniesz być podejrzliwy i zadawać za dużo pytań – zadzwonią do innej osoby. To Twój as w rękawie – bądź dociekliwy. Możesz powiedzieć, że zanim się zdecydujesz, chcesz podać firmie więcej informacji na temat Twoich potrzeb. Najprawdopodobniej oszust odmówi i nie będzie chciał podejmować z Tobą dalszej dyskusji. Aby zdemaskować oszusta, możesz również zadać pytanie o to, czy pomoc finansową trzeba będzie z czasem zwrócić jako zwrot pożyczki. Oszust najprawdopodobniej będzie próbował wymigać się od odpowiedzi, ponieważ nie zna szczegółów.

Co musisz wiedzieć:

  1. Wszystkie dokumenty niezbędne do przygotowania wniosku o dotację są BEZPŁATNIE dostępne w Internecie oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE).
  2. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej czy też Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości NIGDY nie dzwoni do przedsiębiorców, żeby zachęcić do składania wniosków.
  3. Wniosek o dotację musi powstać w oparciu o szczegółowe informacje na temat firmy i jej planów rozwojowych a także sytuacji finansowej. NIE JEST MOŻLIWE, aby na podstawie krótkiej rozmowy telefonicznej przygotować wymagane dokumenty np. wniosek o dotację.
  4. Kompleksową pomoc i konsultację możesz otrzymać bezpłatnie w PIFE. PIFE są bliżej niż myślisz, w całym kraju jest ich 40.

Bezpłatna i sprawdzona pomoc

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich, które znajdziesz w całym kraju, to miejsca, gdzie uzyskasz sprawdzone i szczegółowe informacje na temat oferty Funduszy Europejskich dla Twojej firmy. Zanim otrzymasz informację o ofercie dotacji, doświadczeni konsultanci przeprowadzą analizę potrzeb i potencjału Twojej firmy. Nie musisz też tracić cennego czasu na wstępne konsultacje, możesz wypełnić odpowiednią ankietę przed wizytą w PIFE, a na spotkaniu porozmawiać o konkretach. Z konsultantem PIFE możesz skontaktować się również telefonicznie. 

Dlaczego PIFE jest bezpłatne? To część systemu zarządzania Funduszami Europejskimi w Polsce. Polska jest największym odbiorcą Funduszy Europejskich w ramach unijnej polityki wyrównywania różnic gospodarczych i rozwojowych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce, aby pieniądze te trafiły również do małych firm i tych, które nie mają doświadczenia i wiedzy w pozyskiwaniu dotacji.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy PIFE niezobowiązująco i po prostu dowiedzieć się, jakie korzystne rozwiązania zaproponują Ci specjaliści ds. Funduszy Europejskich. Wizyta nie oznacza konieczności składania wniosków o dofinansowanie. Dzięki niej zdobędziesz ważne informacje, poznasz oferowane formy pomocy finansowej konkretnie dla Twojej firmy. Sprawdzisz warunki i ograniczenia. Zdobyta wiedza sprawi, że nie dasz się nabrać oszustom stosującym metodę „Na Fundusze”, a w przyszłości być może skorzystasz z dofinansowania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie pife.gov.pl.

Zapraszamy!