Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Unia wspiera badania i innowacje

Ośrodki badawcze są skarbcami pełnymi pomysłów – to tam powstają innowacje, które napędzają postęp naukowy i rozwój nowoczesnych technologii. Aby instytucje te mogły w pełni realizować swoją misję, niezbędne jest wsparcie finansowe. Różnorodne źródła finansowania dla projektów badawczych oferuje Unia Europejska, która jest ważnym sojusznikiem świata nauki. Finansując badania i rozwój, pomaga równocześnie wspierać polską przedsiębiorczość.

Unia wspiera badania i innowacje

Fot. Gorodenkoff - Adobe Stock

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – program wspierający innowacje

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki stanowią kluczowe źródło finansowania dla ośrodków badawczych i instytucji nauki. Program kieruje środki na projekty, które przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na poziomie całego kraju. Dzięki tym funduszom, organizacje badawcze zyskują możliwość realizacji ambitnych projektów, które mogą wpłynąć na rozwój społeczeństwa i gospodarki. Co wstrzymuje rozwój nowych pomysłów?  

Ośrodek Przetwarzania Informacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i nauki przygotował raport „Nauka w Polsce 2022”. Analiza dorobku naukowego Polski wskazuje na istotne wyzwania, które wymagają zdecydowanego wsparcia i inwestycji w obszarze nauki. Polska notuje najniższy poziom wpływu publikacji i umiędzynarodowienia w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. Cytowanie prac polskich naukowców o 1% częściej niż średnia światowa, a jedynie 1/3 prac w międzynarodowym współautorstwie stanowi sygnał, że istnieje potrzeba zacieśnienia współpracy międzynarodowej w celu podniesienia rangi i wpływu badań prowadzonych w Polsce.

Polska staje także przed wyzwaniem związanym z optymalnym wykorzystaniem potencjału patentowego. Znacząco niższa liczba zgłoszeń patentowych i przyznanych praw patentowych w porównaniu do Niemiec czy Francji sugeruje, że konieczne są inwestycje w badania i rozwój, aby wspierać innowacje o potencjalnym znaczeniu ekonomicznym.

Udział Polski w Programach Ramowych Horyzont 2020 i Horyzont Europa, mimo że utrzymuje się na poziomie średniej unijnej (13%), wymaga zwiększenia, zarówno pod względem liczby uczestnictw, jak i uzyskiwanych środków finansowych. Pomimo zadowalającego współczynnika sukcesu, wartości absolutne wskazują, że Polska może osiągnąć znacznie więcej poprzez zwiększenie liczby wniosków i efektywniejsze pozyskiwanie funduszy na badania i rozwój.

Unia wspiera badania i innowacje

Fot. Darren Baker - Adobe Stock

Konkursy w ramach Programu skierowane do świata nauki 

Przeanalizujmy teraz propozycje naborów, które otwierają przed ośrodkami badawczymi możliwości finansowania:    

  • Międzynarodowe Agendy Badawcze 
    wsparcie dla organizacji badawczych
    termin naboru: 26.08 - 23.09.2024 (05.08 ogłoszenie naboru)
    instytucja przyjmująca wnioski: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

    Konkurs dla międzynarodowych zespołów badawczych wspierający projekty o globalnym zasięgu. Daje szansę na stworzenie lub rozwinięcie najlepszych zespołów badawczych w Polsce, które będą konkurencyjne na światowym poziomie. Wsparcie obejmuje wdrożenie najlepszych światowych praktyk w zakresie prowadzenia badań naukowych, zarządzania projektem badawczym i komercjalizacją wyników badań. Możliwe jest także uzyskanie dodatkowego wsparcia dla projektów, które zdobyły uznanie w konkursach Horyzontu Europa. 
       
  • Granty na Eurogranty 
    wsparcie dla organizacji badawczych
    termin naboru: 25.04 - 24.04.2025 (26.03 ogłoszenie naboru)
    instytucja przyjmująca wnioski: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Wsparcie dla organizacji badawczych, które chcą bardziej zaangażować się w programy Unii Europejskiej zarządzane centralnie. Obejmuje przygotowanie projektu do realizacji w ramach jednego z programów UE oraz pomoc w znalezieniu partnerów, ewentualnej korekty i prezentacji tego projektu do oceny.  

  • Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki 
    wsparcie dla instytucji nauki i edukacji
    termin naboru: 04.03 - 22.07.2024 (26.02 ogłoszenie naboru) – dla projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej termin naboru: 11.03 - 29.07.2024 (06.03 ogłoszenie naboru) – dla projektów dotyczących przedsięwzięć instytucji o charakterze sieciowym składających się z organizacji badawczych
    instytucja przyjmująca wnioski: Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy 

    Wsparcie dla projektów dotyczących publicznej infrastruktury badawczej wraz z obowiązkowym komponentem dotyczącym kompetencji kadry naukowej i badawczej w obszarze wykorzystania infrastruktury, komercjalizacji wyników prac B+R, transferu technologii i zarządzania innowacjami.To okazja do rozwijania umiejętności związanych z korzystaniem z infrastruktury badawczej, komercjalizacją wyników badań, transferem technologii i zarządzaniem innowacjami.      
  • First Team 
    wsparcie dla organizacji badawczych
    termin naboru: 02.09 - 02.10.2024 (05.07 ogłoszenie naboru)
    instytucja przyjmująca wnioski: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

    Program dla zespołów badawczych, które planują interdyscyplinarne projekty. Pomaga przyciągnąć najlepszych młodych badaczy z całego świata do pracy w polskich organizacjach badawczych, umożliwiając im założenie własnego zespołu badawczego. Jest również szansą dla młodych doktorów na założenie zespołu badawczego, osiągnięcie samodzielności naukowej oraz rozwoju naukowej współpracy międzynarodowej lub nawiązania współpracy z podmiotami gospodarczymi. Program ma również przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich projektów w konkursach Horyzontu Europa.

  • Team Net 
    wsparcie dla organizacji badawczych
    termin naboru: 22.08 - 12.09.2024 (20.06 ogłoszenie naboru)
    instytucja przyjmująca wnioski: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

    Konkurs dla zespołów badawczych, które działają na rzecz rozwoju obszarów strategicznych –  Zdrowia, Środowiska i Przemysłu 4.0 i ukierunkowane są na prace B+R oraz efektywny transfer wiedzy i technologii (w formie licencji, zakładania spin-offów bądź sprzedaży własności intelektualnej). Udzielone wsparcie ma przyczynić się do rozwoju innowacyjnych technologii, usług lub produktów powstałych we współpracy między zespołami działającymi w różnych organizacjach w Polsce i ich efektywnego transferu do gospodarki. 

 Unia wspiera badania i innowacje

 Fot. lightpoet - Adobe Stock

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – szansa na rozwój

 Możliwość wykorzystania dostępnych źródeł finansowania to szansa dla ośrodków badawczych na wprowadzanie zmian i rozwój. Inwestowanie w instytucje naukowe ma kluczowe znaczenie przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań o międzynarodowym zasięgu. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej gospodarki pomagają wykorzystać potencjał, umożliwiają przepływ wiedzy i wspierają w zdobywaniu nowych umiejętności. Dofinansowania przyczyniają się więc nie tylko do postępu naukowego i gospodarczego, ale także do budowania silnych zespołów badawczych. Informacje na temat aktualnych naborów można znaleźć na stronie www.nowoczesnagospodarka.gov.pl.

Zachęcamy wszystkie ośrodki badawcze do aktywnego uczestnictwa w naborach. Liczymy, że wspólne działania przyczynią się do dalszego rozwoju innowacji na poziomie krajowym i międzynarodowym.