Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przyszłość Programu URBACT po 2027 r.: Wyraź swoją opinię i spraw by miasta były w centrum uwagi!

Miej wpływ na kształt polityki spójności UE po 2027 r.

Komisja Europejska zaprosiła wszystkie programy europejskiej współpracy terytorialnej do udziału w konsultacjach INTERREG 2024 w sprawie przyszłej polityki spójności (po 2027 r.). URBACT rozpocznie proces konsultacji od przeprowadzenia ankiety UE. Badanie trwa od 26 marca do 31 lipca 2024 r. i jest dostępne na stronie URBACT. Aby ułatwić udzielanie odpowiedzi przez polskich partnerów załączamy także pomocnicze polskie tłumaczenie pytań z ankiety (PDF 124 KB). Odpowiedzi należy jednak udzielać tylko w języku angielskim w stosownym formularzu online. 

Grafika konsultacje

Badanie URBACT jest skierowane do miast dowolnej wielkości i ich potrzeb, ale jest również otwarte dla ogółu społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wypełnienia ankiety. Równolegle z badaniem odbędzie się szereg spotkań konsultacyjnych i rund dyskusyjnych skierowanych do obywateli, zwłaszcza ludzi młodych. 

"Ważne jest, abyśmy wspólnie kształtowali przyszły URBACT"– powiedział Teofil Gherca, dyrektor programowy URBACT.
"Naszą misją jest wspieranie wymiany wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy miastami z całej Europy. Badanie pomoże nam pokazać korzyści płynące z takiej współpracy i udoskonalić naszą ofertę dla miast. To oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują, aby poprawić jakość życia i dobrostan ludzi"

Wyniki ankiety i jej implikacje

Ostatecznie wyniki ankiety zostaną przedstawione opinii publicznej i przekazane Komisji Europejskiej, aby zasilić dyskusję na temat przyszłej polityki spójności i jej wsparcia dla współpracy między miastami. Wstępne wyniki zostaną przedstawione jesienią 2024 r. Wyniki zostaną opublikowane w sprawozdaniu, które zostanie sfinalizowane do końca roku, zawierającym wnioski i zalecenia dotyczące polityki spójności UE po 2027 r. Następnie wyniki zostaną przedłożone Komitetowi Monitorującemu URBACT i Komisji Europejskiej.Termin ten jest ważny, ponieważ Komisja Europejska już w 2025 r. przygotuje swoje propozycje dotyczące rozporządzeń po 2027 r. Wyniki ankiety będą również ważnym wkładem w ocenę wyników obecnego programu z myślą o przyszłości programu URBACT.

"URBACT szczyci się tym, że zapewnia spójną ofertę dopasowaną do potrzeb miast, przyczyniając się jednocześnie do realizacji priorytetów UE. Wkład jak największej liczby miast i władz lokalnych ma kluczowe znaczenie dla kształtowania nowej generacji programów współpracy terytorialnej w ramach polityki spójności UE" – stwierdził Eric Briat, zastępca dyrektora instytucji zarządzającej URBACT IV.

Wyraź swoją opinię

Chcesz mieć coś do powiedzenia na temat kolejnego programu URBACT i szerszych ram Europejskiej Współpracy Terytorialnej? Wypełnij ankietę na temat przyszłości URBACT do 31 lipca 2024 r. Im szersze i bogatsze informacje zwrotne otrzymamy, tym więcej możemy się nauczyć i udoskonalić programy INTERREG wspierające miasta, interesariuszy i dobrostan ludzi.