Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przebudowa dworca Bydgoszcz Zachód dobiegła końca

Dziś pierwsi pasażerowie skorzystali z dworca Bydgoszcz Zachód po przebudowie. Budynek jest teraz bardziej nowoczesny, przyjazny środowisku i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Zakończono prace budowlane na dworcu Bydgoszcz Zachód. To dobra informacja dla podróżnych, którzy mogą już korzystać z nowoczesnej przestrzeni. Historyczny budynek dworca został przebudowany. Niewielkiej zmianie uległa jego bryła – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek, pod którym będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu. Ponadto elewacja przeszła renowację, pojawił się zegar na ścianie i podświetlane napisy z nazwą stacji. Wnętrze dworca zaprojektowano na nowo. Jest tu dużo światła dzięki dużym oknom i wielkoformatowej szklanej witrynie.

Metamorfozę przeszło najbliższe otoczenie dworca. Zamontowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, w tym ławki i kosze. Ułożono również nową nawierzchnię, a przy budynku znalazły się miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Dzięki przebudowie dworzec stał się bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg rozwiązań jak linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a czy mapy dotykowe dworca.

Dworzec stał się również bardziej przyjazny środowisku. Zamontowano energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Poprzez ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej  ograniczono straty ciepła. Jest tu teraz system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, gdyż w ramach inwestycji zamontowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.

Dworzec Bydgoszcz Zachód to jeden z 10 dworców realizowanych w projekcie pn. „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 9 na odcinku Warszawa Wschodnia - Gdynia Główna Osobowa”. Koszt całkowity realizacji projektu wynosi ponad 248 mln zł, z czego dofinansowanie środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko to kwota prawie 170 mln zł.