Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Pożyczki płynnościowe – odpowiedź na trudne czasy

Utrata płynności finansowej firmy oznacza problemy ze spłatą aktualnych zobowiązań i zaciąganiem kolejnych. Jeśli jednak przyczyną trudności jest pandemia COVID-19, możesz otrzymać preferencyjną pożyczkę, z którą nie wiążą się żadne koszty. Pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój (POIR), finansowane z pieniędzy UE, oferują przedsiębiorcom wyjątkowo korzystne warunki. Zainteresowany? 

Młody mężczyzna stoi w kawiarni przy ladzie. Po lewej stronie napis: Zobacz, jakie firmy mogą skorzystać z pożyczek płynnościowych 0%

Pożyczki płynnościowe POIR to istotne wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw doświadczających negatywnych ekonomicznych skutków pandemii. Pozwalają na sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem płynności finansowej. Pożyczka połączona jest z dotacją pokrywającą koszty oprocentowania (zatem jest ono zerowe), nie wymaga też żadnych dodatkowych opłat.

Jak pożyczki płynnościowe sprawdzają się w praktyce?

Firma Szkłomal z Lubawy (woj. warmińsko-mazurskie) od 1990 r. świadczy usługi szklarskie m.in. na potrzeby przemysłu meblowego i budowlanego. W jej nowoczesnym parku maszynowym pracuje dziś ok. 130 osób. Ograniczenia spowodowane pandemią negatywnie wpłynęły na działanie przedsiębiorstwa.

"Obecna sytuacja odbiła się finansowo na firmie, dlatego że większość naszych odbiorców wstrzymała produkcję na miesiąc lub półtora. Wszystkie zlecenia zostały anulowane" – mówi prezes spółki Piotr Truszczyński.

By pokonać kryzys i stworzyć firmie możliwości rozwoju na przyszłość, należało poszukać finansowego wsparcia. Jak to się udało? 

"Pojawiła się możliwość wzięcia Pożyczki płynnościowej w banku BGK, z czego też skorzystaliśmy" – wyjaśnia prezes Truszczyński. 

Restauracja „Bułkę przez Bibułkę” serwuje śniadania w pięciu wyjątkowych miejscach w Warszawie. Pierwszy lokal powstał w 2012 roku na Mokotowie, wkrótce po nim otwarto kolejne. Dziś pracuje w nich około 60 osób. Już na początku pandemii właściciele zakładu odczuli jej skutki.

"Kiedy ogłoszono stan epidemii, 14 marca, musieliśmy zamknąć wszystkie nasze lokale. Kryzys dotknął nas dość mocno" – opowiada Aleksandra Dojnikowska, właścicielka restauracji.
"Znaleźliśmy Pożyczkę płynnościową POIR. Fundusze pozyskane z tej pożyczki przeznaczyliśmy w głównej mierze na pensje naszych pracowników, na spłatę czynszu, spłatę zadłużeń wobec naszych kontrahentów".

Dzięki pożyczce właścicielom udało się utrzymać dotychczasowe miejsca pracy. 

"Wszystkie osoby, z którymi pracowaliśmy przed kryzysem, pracują z nami nadal" – podkreśla Aleksandra Dojnikowska.

Kto konkretnie może skorzystać? 

Pożyczki są przeznaczone dla mikro-, małych i średnich firm (MMŚP), które spełniają następujące kryteria:

  • nie znajdowały się w trudnej sytuacji przed 31.12.2019 r., a ich problemy spowodowane są przez skutki pandemii COVID-19;
  • nie są wykluczone z dostępu do środków publicznych. 

Dane na temat pożyczek płynnościowych POIR, wg stanu na 2.02.2022 r. (źródło: BGK):

  • liczba udzielonych pożyczek – 5 015,
  • liczba przedsiębiorstw, które skorzystały z pożyczek – 4 779 (jedna firma może otrzymać więcej niż jedną pożyczkę),
  • łączna wartość udzielonych pożyczek – 2 296 596 702,07 zł.

Dlaczego ta oferta jest wyjątkowa?

Pożyczki płynnościowe POIR mają szereg istotnych zalet. Nic nie kosztują, bo odsetki i pozostałe koszty pokrywa dotacja. Nie stawiają też wymogu wkładu własnego. Atrakcyjne są także harmonogram i warunki spłaty. Możesz skorzystać z półrocznej karencji (pierwszą ratę zapłacisz dopiero po pół roku) oraz z tzw. wakacji kredytowych oferujących dodatkowo do 4 miesięcy bez spłaty rat. Kolejna korzyść to dogodny termin spłaty całej kwoty – masz na to do 6 lat. Poza tym, co również warto podkreślić, nie są to pożyczki inwestycyjne, jak większość dostępnych na rynku. Pożyczone pieniądze mogą być wykorzystane na poprawę bieżącej sytuacji, co dla firm, które doświadczyły trudności w wyniku pandemii, ma szczególną wartość. 

Pożyczkę można przeznaczyć na:

  • wynagrodzenia pracowników, w tym należne składki ZUS i US;
  • koszty personelu pracującego na terenie firmy, będącego formalnie na liście płac podwykonawców;
  • opłacenie podatków, składek zdrowotnych i ubezpieczeń społecznych;
  • pokrycie zaległych faktur i kosztów użytkowania budynków;
  • zakup towarów niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności. 

Pożyczek płynnościowych POIR udzielają instytucje finansujące, współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich listę znajdziesz na stronie BGK

Jeśli chcesz skorzystać z oferty, skontaktuj się z jedną z tych instytucji. Nie wahaj się! Śmiało sięgnij po swoją szansę, by ruszyć znów pełną parą. 

Źródłem finansowania pożyczek udzielanych w ramach najnowszych naborów jest unijny program REACT-EU (z ang. Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Ma on przede wszystkim wesprzeć opiekę zdrowotną, zatrudnienie oraz małe i średnie firmy, a zarazem sprzyjać transformacji ekologicznej i cyfrowej.