Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Inwestycje przyjazne lokalnej społeczności w województwie lubelskim

  • Minister Jerzy Kwieciński uczestniczył dzisiaj w uroczystości otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Lubartowie.
  • Inwestycja przyczyni się do poprawy stanu środowiska i lepszej jakości życia mieszkańców oraz pozwoli obniżyć koszty.
"Dzięki otwartej dziś inwestycji mieszkańcy Lubartowa i okolic będą mogli nadal cieszyć się czystą i dostępną cenowo wodą bez obawy o stan środowiska naturalnego w ich najbliższym otoczeniu" – mówił minister Jerzy Kwieciński.

 Minister Kwieciński przemawia na scenie

W ubiegłym roku minęło 20 lat od rozpoczęcia funkcjonowania oczyszczalni. Jej dalsza eksploatacja była zagrożeniem dla środowiska. Aby uniknąć katastrofy ekologicznej konieczne była zdecydowane działania, które nastąpiły we wrześniu 2016 roku, kiedy to udało się podpisać umowę na dofinansowanie inwestycji i zabezpieczyć środki na modernizację. Minister podkreślił, że inwestycja jest przykładem wzorowej współpracy lokalnych włodarzy z administracją centralną.

Projekt "Rozbudowa i przebudowa - modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji sanitarnej w Lubartowie" otrzymał wsparcie w kwocie 30 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie stanowiło ponad 50 proc. wartości projektu.

"Projekt modernizacji to także idealny przykład inwestycji, której realizacja pozwala osiągać kilka celów jednocześnie. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska, inwestycja pozwoli także obniżyć koszty eksploatacji obiektu" – dodał minister Kwieciński.

Zastosowana technologia oczyszczania ścieków, pozwoli wykorzystać powstający osad do produkcji biogazu.