Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie dla firm

Unijne wsparcie dla Twojej firmy

Polscy przedsiębiorcy mają możliwość finansowania różnego rodzaju inwestycji z Funduszy Europejskich. Największe wsparcie mogą otrzymać w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Na co mogą je przeznaczyć? 

Unia Europejska wspiera przedsiębiorczość. Zależy jej na tym, by kraje wspólnoty tworzyły silną i konkurencyjną gospodarkę. Nowoczesne i stabilne firmy to gwarancja dobrobytu regionów i całej Europy. Ich powstawanie i rozwój wpływają na zatrudnienie i przekładają się na poprawę jakości życia. Równie istotne jest to, by rozwój Europy był zrównoważony.

Na zdjęciu uczestnicy spotkania

Fot. Jacob Lund – Adobe Stock

Wiele uwagi zwraca się także na ekologię.Zmiany klimatu stanowią bardzo poważne zagrożenie i wpływają na wiele różnych aspektów naszego życia. Podejmowane są działania m.in. w postaci oszczędzania zasobów naturalnych, wody i energii. Bardziej efektywne wykorzystanie zasobów jest możliwe dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Kolejne inicjatywy mają na celu powstrzymanie dalszych zmian klimatu, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

Nie można mówić o nowoczesnej gospodarce bez innowacji i stosowania najnowszych technologii. Wynalazki i odkrycia naukowe pozwalają się rozwijać. Równie ważne są nowe sposoby produkcji oraz ułatwienia w życiu codziennym. Dlatego dużą wagę przywiązuje się do wprowadzania nowych produktów czy usług.

Europa rywalizuje z krajami azjatyckimi i USA. Konkurencja ta inspiruje ją do podejmowania śmiałych działań i finansowania innowacji.  

Rożne formy wsparcia

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oferują różne formy wsparcia. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotacje, kredyt na korzystnych warunkach lub gwarancję, która zabezpieczy ich zobowiązania. W zależności od potrzeb i rodzaju inwestycji mają możliwość sięgania po rozwiązania, które są w danym momencie dla nich najbardziej odpowiednie.

 

Na zdjęciu mężczyzna w laboratorium

Fot. Quality Stock Arts – Adobe Stock

Najwięcej możliwości daje przedsiębiorcom skorzystanie ze Ścieżki SMART, w ramach której sformułowano moduły umożliwiające realizację kompleksowych projektów. Dzięki, wprowadzonym ułatwieniom wniosek można wypełnić szybko. Rozwiązanie modułowe daje możliwość dofinasowania projektów złożonych z takich elementów, które stanowią odpowiedź na realną potrzebę przedsiębiorcy. Do dyspozycji jest siedem modułów. Część jest obowiązkowa (tj. moduł Prace B+R lub Wdrożenie innowacji), a część fakultatywna (Cyfryzacja, Zazielenienie, Internacjonalizacja, Kompetencje, Infrastruktura B+R). Co ważne, każdy dofinansowany projekt musi zawierać moduł obligatoryjny: Prace B+R lub Wdrożenie innowacji.  W przypadku dużych firm moduł Prace B+R musi zawsze obligatoryjnie występować w projekcie. Dzięki temu przedsiębiorca może przy okazji np. realizacji prac B+R, zaplanować także rozwój eksportu czy szkolenia.

Zakres wsparcia jest szeroki i obejmuje wiele dziedzin. Pieniądze można przeznaczyć na edukację pracowników oraz rozwiązania umożliwiające podejmowanie współpracy zagranicznej. Z funduszy tych można także opłacić prowadzenie badań, wdrażanie nowych technologii oraz cyfryzację. Umożliwią one również firmom wdrożenie ekologicznych rozwiązań, które pozwalają oszczędzać energię, wodę czy surowce. Niezależnie od tego, na co przedsiębiorcy przeznaczą środki, można powiedzieć, że łączy ich jeden cel –  wszyscy chcą się rozwijać.

Osobny nabór wniosków SMART przewidziany jest dla firm, które realizują projekty na rzecz dostępności: na wprowadzanie rozwiązań ułatwiających życie osób z niepełnosprawnościami, starszych czy rodzin z dziećmi przewidziano odrębne środki.

Część inwestycji można przeprowadzić w ramach innych naborów. I tak, na przykład rozwiązania ekologiczne będzie można wprowadzać także z pomocą kredytu ekologicznego. Natomiast współpracę międzynarodową i pozyskiwanie partnerów dla projektu sfinansować z Grantów na eurogranty.

Na promocję innowacyjnych firm przewidziano osobne wsparcie. W ramach najbliższego dofinansowania firmy będą mogły stać się Marką Polskiej Gospodarki i uczestniczyć w targach EXPO 2025 w Japonii.

Nowym rozwiązaniem są gwarancje udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego i jego partnerów. Gwarancja Ekomax pomoże zabezpieczyć kredyt, który firmy zaciągną, aby dostosować swoją działalność do wymogów ekologicznych. Gwarancja BiznesMax Plus pozwoli na wprowadzanie innowacji, także tych ekologicznych oraz cyfryzację.