Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dotacje na wdrażanie innowacji: duże zainteresowanie wsparciem z Programu Polska Wschodnia

82 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 301 674 464,52 zł złożyli przedsiębiorcy w pierwszym konkursie organizowanym w Programie Polska Wschodnia (POPW).

"Liczby te potwierdzają, że firmy są chętne i gotowe do wdrażania innowacji. Potrzebują jednak odpowiedniego wsparcia, a właśnie takie oferuje POPW" – zaznaczyła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Nabór wniosków o dofinansowanie odbył się w ramach poddziałania 1.3.1 POPW Wdrażanie innowacji przez MŚP. Trwał od 31 sierpnia do 30 października br. W jego puli znalazło się 80 mln zł. Oznacza to, że firmy złożyły wnioski na 377 proc. alokacji konkursu.

"Liczymy, że ten dobry wynik będzie zwiastunem owocnej realizacji całego programu dla Polski Wschodniej" – zaznaczyła wiceszefowa resortu.
"Szlaki są już przetarte. Firmy będą teraz jeszcze odważnej sięgać po dotacje z POPW" – dodała.

Projekty zostaną teraz ocenione pod względem formalnym i merytorycznym, zgodnie z kryteriami wyboru projektów dla poddziałania Wdrażanie innowacji przez MŚP. Dofinansowaniem będą objęte przedsięwzięcia, które zdobędą największą liczbę punktów.

Na realizację projektu firmy mogą otrzymać nawet 7 mln zł. Środki te umożliwią im wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług poprzez wdrożenie własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych. Pieniądze z POPW przedsiębiorstwa przeznaczą m.in. na zakup usług doradczych związanych z inwestycją, np. w zakresie wzornictwa, przygotowania do wdrożenia czy doradztwa technicznego dotyczącego wdrożenia innowacji. Będą mogły sfinansować także zakup maszyn i urządzeń, linii produkcyjnej lub technologicznej, nabyć nieruchomości czy materiały budowlane, jak również zakupić prawa patentowe, know-how oraz licencje związane z wdrożeniem wyników prac badawczych.

Dzięki zrealizowanym projektom, firmy wzmocnią swoją konkurencyjność, co przełoży się na ich ekonomiczne korzyści i zachęci do wdrażania kolejnych innowacji.

Tegoroczny nabór w poddziałaniu Wdrażanie innowacji przez MŚP to dopiero początek. W puli całego poddziałania jest ponad 400 mln zł. Następny konkurs ogłoszony zostanie w przyszłym roku.

Natomiast jeszcze w tym roku (do 30 grudnia) przedsiębiorstwa mogą starać się o dotację z POPW na tworzenie nowych produktów i usług z wykorzystaniem wzornictwa przemysłowego.