Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Niezwykłe miasteczko w centrum Warszawy

Ponad 30 wystawców, konkursy, pokazy filmów czy mody, rekonstrukcja walk Gotów, koncerty, to tylko część atrakcji, które czekały na odwiedzających Miasteczko Funduszy Europejskich w Warszawie. Piknik zorganizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju to jedno z wydarzeń, które odbyło się z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) zainaugurował w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Na uroczystości obecni byli między innymi przedstawiciele Komisji Europejskiej, dyrektor generalny dyrekcji ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej Marc Lemaitre czy Christopher Todd - dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej oraz beneficjenci funduszy unijnych.

"Polska w ciągu 15 lat pozyskała z unijnego budżetu ponad 163 mld euro, czyli trzy razy więcej niż wpłaciła. Dzięki temu nasz kraj mógł dokonać ogromnego skoku rozwojowego. Wpływ funduszy europejskich na gospodarkę, a tym samym na życie każdego Polaka jest widoczny gołym okiem. Mamy nowe drogi, ekologiczne autobusy, zmodernizowane i nowe szkoły, przedszkola, domy kultury czy oczyszczalnie" - podkreślił minister Kwieciński.

Tego dnia minister Jerzy Kwieciński wraz z wiceminister Andżeliką Możdżanowską na dziedzińcu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju otworzyli Miasteczko Funduszy Europejskich. To wyjątkowe miejsce tworzyły osoby, które skorzystały ze wsparcia funduszy unijnych. Ponad 30 wystawców prezentowało przedsięwzięcia, przedmioty, inwestycje, które zostały zrealizowane dzięki lub za pomocą środków z Unii Europejskiej.

Wśród beneficjentów znalazła się między innymi Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, która zorganizowała pokaz kreacji zaprojektowanych przez studentów. Dzięki czerwonemu dywanowi i ekstrawaganckim strojom modelek osoby, które odwiedziły miasteczko mogły poczuć się jak na prawdziwym pokazie mody.

Nietypowe przedsięwzięcie przy wsparciu z programu unijnego „Rozwoju Obszarów Wiejskich” zrealizowała Gmina Hrubieszów i Masłomęckie Stowarzyszenie, którzy stworzyli Wioskę Gotów. Podczas Dni Otwartych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju obecna była grupa rekonstruktorów w strojach wzorowanych na oryginalnych z ok. IV w. n.e., która odtwarzała życie Gotów z tego okresu.

Komenda Główna Policji, dzięki środkom z Unii, za sprawą zakupu nowoczesnych sprzętów jeszcze lepiej może dbać o nasze bezpieczeństwo. Każdy kto odwiedził ich stoisko mógł przetestować nowe nabytki policjantów.

Ponadto na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane przez między innymi Poleski Park Narodowy, Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Politechnikę Gdańską, Caffe Aktywni i wiele wiele innych.

Pozytywnych emocji dostarczały również atrakcje na scenie, a wśród nich liczne występy aktorskie i piosenkarskie, konkursy i pokazy filmów. Na scenie pojawili się zarówno młodsi, których reprezentował między innymi zespół Fasolki jak i osoby dorosłe, a byli to między innymi studenci z Wydziału Jazzu czy zespół przedstawiający etiudy lalkarskie.

W sobotę na scenie wystąpiła również wyjątkowa orkiestra składająca się między innymi ze studentów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz pracowników Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz ich dzieci, która zagrała „Odę do Radości”. W zespole znalazł się również minister Jerzy Kwieciński, który wspomógł zespól grą na gitarze. Liczna publiczność pełniła rolę chóru.

Miasteczko Funduszy Europejskich w Warszawie to tylko jedna z atrakcji przygotowana z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach tegorocznej akcji do niedzieli 12 maja odbywa się wiele wydarzeń w każdym regionie Polski.

Zachęcamy do odwiedzenia strony DniOtwarte.ue, gdzie przedstawione są wszystkie imprezy, które odbywają się w tym roku.

 • Widok na publiczność pod sceną

  Widok na publiczność pod sceną

 • Widok na uczestników i dmuchańce

  Widok na uczestników i dmuchańce

 • Minister Jerzy Kwieciński stoi przy dziennikarce i udziela odpowiedzi do mikrofonu

  Minister Jerzy Kwieciński stoi przy dziennikarce i udziela odpowiedzi do mikrofonu

 • Minister Kwieciński i minister Możdżanowska stoją na scenie z beneficjentami

  Minister Kwieciński i minister Możdżanowska stoją na scenie z beneficjentami

 • Trzy osoby przebrane za Gotów

  Trzy osoby przebrane za Gotów

 • Widok na scenę i uczestników

  Widok na scenę i uczestników

 • Minister Kwieciński stoi z czterema policjantami w ręku trzyma miernik prędkości

  Minister Kwieciński stoi z czterema policjantami w ręku trzyma miernik prędkości

 • Minister Kwieciński siedzi na fotelu w dłoni trzyma mikrofon

  Minister Kwieciński siedzi na fotelu w dłoni trzyma mikrofon

 • Minister Kwieciński oraz minister Możdżanowska stoją przy biurku na którym pokazywane są wynalazki

  Minister Kwieciński oraz minister Możdżanowska stoją przy biurku na którym pokazywane są wynalazki

 • Minister Kwieciński z trzema osobami przebranymi za gotów

  Minister Kwieciński z trzema osobami przebranymi za gotów

 • Minister Kwieciński z przedstawicielami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

  Minister Kwieciński z przedstawicielami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

 • Minister Kwieciński i minister Możdżanowska rozmawiają z beneficjentką

  Minister Kwieciński i minister Możdżanowska rozmawiają z beneficjentką

 • Modelka idzie na czerwonym dywanie jest ubrana w sukienkę w prążki

  Modelka idzie na czerwonym dywanie jest ubrana w sukienkę w prążki

 • Orkiestra wraz z ministrem Kwiecińskim, który w dłoni trzyma gitarę przygotowują się do występu

  Orkiestra wraz z ministrem Kwiecińskim, który w dłoni trzyma gitarę przygotowują się do występu

 • Minister Kwieciński siedzi na krześle na oczach założone ma okulary VR

  Minister Kwieciński siedzi na krześle na oczach założone ma okulary VR