Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe, realizują ważne cele społeczne. Specjalizują się w zaspokajaniu różnego rodzaju potrzeb. Wspierają integrację społeczną, edukują, inicjują zmiany społeczne, czy działają na rzecz interesów mniejszości. W tych działaniach, mogą liczyć na wsparcie Funduszy Europejskich.

Organizacje pozarządowe mają możliwość dofinansowania projektów z obszarów takich jak:

Edukacja

Rodzaje projektów edukacyjnych, które możesz realizować:

Edukacja w zakresie ochrony przyrody

Dofinansowane będą działania edukacyjne dla społeczeństwa, na temat zasad ochrony przyrody i różnorodności biologicznej oraz wpływu zanieczyszczeń na stan środowiska i zdrowie ludzi. Wsparcie można przeznaczyć na wykorzystanie różnorodnych form i środków przekazu oraz nowoczesnych narzędzi informacyjno‐komunikacyjnych i materiałów edukacyjnych.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko – działanie 1.5 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko

Edukacja ekologiczna w zakresie gospodarowania odpadami

Dofinansowane będą działania edukacyjno-informacyjne podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa, w szczególności dotyczące zapobiegania powstawaniu odpadów, jak również sposobów postępowania z nimi zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami oraz gospodarki o obiegu zamkniętym (model produkcji i konsumpcji, który zakłada wydłużenie cyklu życia produktów przez ponowne użycie, naprawę, odnowienie czy recykling).

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko - działanie 1.4 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko

Edukacja w zakresie kwestii klimatycznych, adaptacji do zmian klimatu oraz ochrony zasobów wodnych

Wsparcie otrzymają inicjatywy, realizowane w formie samodzielnych projektów, związanych z edukacją obywateli, zwiększaniem świadomości między innymi nt. zmian klimatu, adaptacji do nich, ochrony zasobów wodnych, (działania informacyjno‐edukacyjne, kampanie itd.).

Wspierane będą, realizowane przez szkoły, kompleksowe projekty dotyczące podnoszenia świadomości nt. zmian klimatu i adaptacji do nich poprzez wdrażanie działań edukacyjno‐ informacyjnych równolegle z powiązanymi działaniami adaptacyjnymi, obejmującymi inwestycje w zakresie m.in. zielono‐niebieskiej infrastruktury.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - działanie 2.4 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Podnoszenie atrakcyjności oferty kulturalnej

Dofinansowanie mogą otrzymać np. projekty, których celem jest wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych.

Projekty będą realizowane w dwóch obszarach:

  • Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej),
  • Ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego.

NGO, realizując takie projekty, będą mogły między innymi prowadzić działania, których celem jest również m.in.: podnoszenie kompetencji kadr kultury, podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa– natomiast szczegółowe informacje będą zawarte w regulaminie każdego naboru

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko - działanie 7.1. Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej.

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko

Promocja postaw proekologicznych

Na dofinansowanie mogą liczyć między innymi projektydotyczącepodnoszenia świadomości ekologicznej i promowania postaw proekologicznych lokalnych społeczności, m.in. przedsiębiorców, lokalnych liderów, dzieci i młodzieży, organizacji społecznych, gospodarczych.

Dotacje w szczególności będą wspierać kampanie edukacyjno-informacyjne poświęcone zwiększaniu świadomości potrzeb oraz metod ochrony przyrody, jak również korzyści płynących z dobrze zachowanych obszarów naturalnych, a także zasad prowadzenia działalności gospodarczej na terenach chronionych.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - działanie 2.3 Bioróżnorodność

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie Polski Wschodniej

Zrównoważona turystyka

Wsparcie przewidziane jest dla projektów, których celem między innymi będzie wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych.

Dofinansowanie przewidziane jest na realizację kompleksowych projektów obejmujących: stworzenie narządzi do współpracy przy wdrożeniu produktu turystycznego i jego utrzymaniu, jak również działania informacyjne, konsultacyjne, promocyjne oraz edukacyjne w zakresie wykorzystania produktu turystycznego.

Program: Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej Działanie FEPW.05.01 Zrównoważona turystyka

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie Polski Wschodniej

Integracja społeczna

Organizacje pozarządowe mają możliwość otrzymania również dofinansowania na projekty, których celem jest wspieranie aktywnego włączenia społecznego, promowanie równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji.

W tym obszarze prowadzone będą, w szczególności, następujące działania:

  • doradztwo w zakresie wzmocnienia potencjału NGO oraz podnoszenie kompetencji eksperckich reprezentantów NGO do świadczenia usług w obszarze włączenia społecznego oraz zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  • przegląd procesów i wdrożenie usprawnień w zakresie działań NGO na rzecz dostępności oraz włączenia społecznego.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - działanie 4.7 Wsparcie NGO w zakresie dostępności i włączenia społecznego

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

Usługi publiczne

Organizacje pozarządowe są ważnym realizatorem usług społecznych i publicznych. Działają we wszystkich, kluczowych dla obywateli, sferach życia społecznego, świadcząc usługi, z których wszyscy korzystamy. Dlatego też istotnym kierunkiem działań w ramach programu FERS będzie budowa potencjału organizacji pozarządowych do świadczenia usług społecznych i publicznych.

Ważnym aspektem działalności organizacji pozarządowych jest też ich wzajemna współpraca i gotowość do wspólnej realizacji działań oraz wymiany doświadczeń. W związku z tym, by podnosić jakość i dostępność usług publicznych, ważne jest wspieranie sieciowania i współpracy wewnątrzsektorowej i międzysektorowej.

Dofinansowane będą między innymi działania podnoszące jakość, rozszerzające zakres i dostępność usług świadczonych przez NGO, działających w obszarze usług publicznych (edukacja i kształcenie, włączenie i integracja społeczna, rynek pracy, ochrona zdrowia). Dotację można przeznaczyć na kształcenie kadr, doradztwo, budowę oraz rozwój sieci, federacji i koalicji NGO, w tym rozwój współpracy międzysektorowej oraz wsparcie współpracy międzynarodowej.

W ramach tego obszaru realizowane będą następujące typy projektów:

  • Budowa i rozwój potencjału instytucjonalnego organizacji pozarządowych do świadczenia usług publicznych,
  • Wypracowanie rozwiązań wspierających budowę oraz rozwój sieci, federacji i koalicji organizacji pozarządowych, w tym rozwój współpracy międzysektorowej oraz wsparcie współpracy międzynarodowej w poszczególnych obszarach usług publicznych oraz wzmocnienie potencjału instytucjonalnego do sieciowania wewnątrz sektora.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego- działanie 4.12 Wsparcie NGO w zakresie usług publicznych i współpracy

Ekonomia społeczna

Organizacje pozarządowe są jedną z ważnych kategorii podmiotów ekonomii społecznej. NGO będą więc mogły korzystać z różnych elementów zaplanowanych jako wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej.

W tym obszarze będzie można ubiegać się o wsparcie na następujące typy projektów:

  • Wsparcie finansowe dla JST zlecających lub powierzających Podmiotom Ekonomii Społecznej (PES) usługi społeczne.

Realizowane będą działania zakładające wypłacanie „premii społecznej” dla JST zlecających lub powierzających PES realizację usług społecznych. Przyczyni się to do zwiększenia dostępu do wysokiej jakości usług społecznych w środowiskach lokalnych świadczonych przez PES oraz zachęci JST do zamawiania usług społecznych w sektorze społecznym.

  • Zapewnienie kadrze Przedsiębiorstw Społecznych możliwości podnoszenia kwalifikacji zwłaszcza w obszarze prowadzonej działalności gospodarczej oraz zarządzania – Akademia Menadżera PS.
  • Wspieranie tworzenia ponadregionalnych sieci współpracy o charakterze biznesowym PES, w tym PS, m.in. konsorcjów spółdzielczych, franczyz lub klastrów.
  • Wsparcie samoorganizacji oraz wzmacnianie potencjału instytucjonalnego PS w związku z wejściem w życie ustawy o Ekonomii Społecznej.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - działanie 4.13 Wysokiej jakości system włączenia społecznego

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

Innowacje społeczne

Organizacje pozarządowe, mogą realizować również projekty z zakresu innowacji społecznych. Celem takich działań jest rozwój nowych pomysłów na zaspokojenie potrzeb społecznych. Innowacyjne rozwiązania mają na celu poprawę jakości życia społeczeństwa w obszarach zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej lub dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Te rozwiązania wiążą się z opracowaniem innowacyjnych produktów, usług bądź modeli działania.

Organizacje pozarządowe o większym potencjale będą mogły być zaangażowane w realizację projektów w ramach tzw. makro-innowacji. Celem realizacji takich projektów jest wypracowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, które mogą być w przyszłości wykorzystane do zmian polityk publicznych. W FERS będą także realizowane projekty, które pozwolą rozwijać pomysły mniejszym organizacjom lub osobom indywidualnym (tzw. mikroinnowacje). W obu typach projektów organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o wsparcie zarówno w charakterze beneficjentów projektu, jak również uczestników projektu (grantobiorców) opracowujących innowację w skali mikro.

Organizacje pozarządowe będą także jednymi z kluczowych podmiotów w projektach w kolejnym typie projektów, tzn. skalowaniu czyli zwiększeniu wykorzystania nowych rozwiązań, które zostały już opracowane, ale mają dotąd ograniczony terytorialnie bądź sektorowo zasięg oraz tych, które były stosowane przez pojedyncze podmioty i nie funkcjonują na dużą skalę. W tym typie projektów organizacje pozarządowe będą korzystać ze wsparcia w wykorzystaniu nowych rozwiązań w swojej organizacji lub też będą mogły ubiegać się o finansowanie w charakterze beneficjenta projektu, którego celem będzie pomoc innym organizacjom we wdrożeniu takich rozwiązań.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - działanie 5.1 Innowacje społeczne

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który zakłada wydłużenie cyklu życia produktów przez ponowne ich użycie, naprawę, odnowienie czy recykling. Między innymi w tym zakresie organizacje pozarządowe mogą realizować projekty, które mają na celu zapobieganie powstawania odpadów żywności wykorzystując niesprzedane produkty spożywcze lub produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Wsparcie kierowane w szczególności do organizacji odbierających żywność zarówno w ilościach hurtowych (tzw. banki żywności), jak i detalicznych (tzw. organizacje foodsharingowe), przeznaczone będzie na rozwój infrastruktury technicznej procesów logistycznych związanych z pozyskaniem, magazynowaniem i dystrybucją niesprzedanych lub niespożytych artykułów żywnościowych.

Zakłada się, że wspierane będą także działania związane z promocją idei zrównoważonej konsumpcji oraz efektywnego wykorzystania żywności w gospodarstwach domowych – idea zero-waste.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko - działanie 1.4 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko

Przyroda

Przedmiotem projektów będzie ochrona czynna gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz siedlisk przyrodniczych w oparciu o zatwierdzone dokumenty planistyczne dla obszarów Natura 2000, parków narodowych i rezerwatów przyrody (jeśli pokrywają się częściowo lub całkowicie z obszarem Natura 2000). Finansowane będą także projekty dotyczące kompleksowych działań na rzecz ochrony gatunkowej o ponadregionalnej skali oddziaływania (populacji zasiedlających zarówno obszary Natura 2000, jak i siedliska poza nimi).

Promowane będą projekty dotyczące czynnej ochrony gatunków, których stan ochrony został określony jako niewłaściwy (U1, U2 lub XX) lub których trend określono jako spadkowy na poziomie regionu biogeograficznego w Polsce (w raporcie dla Komisji Europejskiej z art. 17 dyrektywy siedliskowej za lata 2013‐2018), których trend liczebności określono jako spadkowy (w raporcie z art. 12 dyrektywy ptasiej za lata 2013‐2018) lub które zostały uznane za zagrożone (w kategorii VU, EN lub CR) według opracowania Czerwona lista ptaków Polski z 2020 r. 

Ponadto wsparciem objęte będą gatunki i siedliska przyrodnicze, które wymagają działań ochronnych do utrzymania właściwego stanu ochrony, jego stabilnego trendu lub liczebności populacji. Finansowane będą także projekty dotyczące ochrony ex‐situ.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko - działanie 1.5 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko

Infrastruktura

W tym obszarze będzie dostępne wsparcie na projekty typu:

Zrównoważona turystyka

Organizacje pozarządowe mogą realizować projekty, których celem jest między innymi, tworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych (łączących podmioty z minimum 2 województw Polska Wschodnia+).

Planowana jest realizacja kompleksowych projektów obejmujących w szczególności:

  • modernizację lub budowę obiektów jak też przestrzeni stanowiących element zintegrowanego produktu turystycznego. Preferowane będzie wykorzystanie istniejących obiektów. 
  • modernizację lub budowę infrastruktury ułatwiającej dostęp do ww. miejsc, w tym:
    • udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami;
    • system oznakowania;
    • zagospodarowanie terenu z poszanowaniem standardów ochrony zieleni,
    • uporządkowanie wewnętrznych układów komunikacyjnych w bezpośrednim otoczeniu atrakcji turystycznych (ukierunkowanie ruchu turystycznego) wraz z doprowadzeniem do dróg publicznych;

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - działanie 5.1 Zrównoważona turystyka

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Zielona i niebieska infrastruktura

Sieci terenów zielonych i obszarów przyrodniczych oraz naturalnych cieków i zbiorników wodnych działają jako ekologiczna osłona przed zmianami klimatu. Z tego względu, zasadniczym celem realizowanych projektów w tym obszarze, będzie ochrona przyrody i zwiększenie lub trwałe zachowanie rodzimej różnorodności biologicznej przez utworzenie sieci powiązanych wzajemnie ekosystemów.

Wspierane będą projekty przyczyniające się do poprawy lub odtworzenia naturalnych połączeń pomiędzy terenami pokrytymi zielenią i cennymi przyrodniczo, m.in. przez tworzenie korytarzy ekologicznych (zadrzewienia, zakrzewienia z preferencją tych pierwszych, pomosty dla zwierząt, cieki wodne, biologicznie czynne akweny na gruncie, zieleń przyuliczna itp.) w miastach jak i na terenach niezurbanizowanych.

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko - Działanie 1.5 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury

Sprawdź harmonogram naborów wniosków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko

Infrastruktura społeczna

Dofinansowanie projektów poświęconych budowie i utrzymaniu obiektów wspierających usługi społeczne,dostępne jest na poziomie regionalnym. Infrastruktura społeczna powiązana z procesem integracji społecznej, aktywizacji społeczno-zawodowej, rozwoju usług w społeczności lokalnej i deinstytucjonalizacji usług, to założenia realizacji projektów w tym obszarze.

Fundusze Europejskie dla regionów - sprawdź program Fundusze Europejskie dla twojego województwa

Inne

Rozwój dialogu obywatelskiego

W obszarze realizacji polityk wspieranych przez EFS+, organizacje pozarządowe mogą otrzymać wsparcie między innymi w zakresie:

  • szkoleń z procesu legislacji i analizy danych dla przedstawicieli NGO,
  • dofinansowania projektów realizowanych przez NGO lub sieci NGO, mających na celu podniesienie ich potencjału instytucjonalnego,
  • wypracowania narzędzi umożliwiających włączanie młodzieży i innych grup społecznych w procesy demokratyczne,
  • budowania potencjału oraz rozwój zdolności NGO do pełnienia funkcji rzeczniczych oraz strażniczych,
  • budowania potencjału oraz rozwój zdolności NGO do monitorowania i ewaluacji polityk publicznych (na szczeblu krajowym oraz europejskimi), w tym przy wykorzystaniu narzędzi evidence based policy. 

Celem tych działań jest w szczególności wzmocnienie dialogu i współpracy pomiędzy administracją publiczną a organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - działanie 4.6 Rozwój dialogu obywatelskiego

***

Pamiętaj, że ten tekst zawiera informacje o kompleksowej ofercie Funduszy Europejskich i pokazuje dostępne opcje dofinansowania. Nie wszystkie działania zostały już uruchomione. Wiele naborów będzie dopiero ogłaszanych w najbliższym czasie. Warto zatem sprawdzać informacje o dostępnych dotacjach w Wyszukiwarce dotacji. Ale nie musisz zaglądać do Wyszukiwarki codziennie. Możesz zapisać się na newsletter. Wtedy będziesz otrzymywał informacje o naborach na wskazaną skrzynkę mailową.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Odwiedź jeden z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.