Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie na Badania, Rozwój i Innowacje

Innowacje i działalność B+R to obszar, który Fundusze Europejskie konsekwentnie wspierają od kilkunastu lat. To nie zmieni się w nowym rozdaniu na lata 2021-2027. Fundusze Europejskie nadal stawiają na innowacyjność.

Sprawdź, jakie innowacyjne projekty mają szanse na unijne dotacje i pożyczki, i otwórz się na nowe możliwości.

Przedsiębiorcy

Innowacje i działalność B+R w biznesie to ogromny obszar. Fundusze Europejskie ze swoją ofertą podchodzą do niego kompleksowo, starając się odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby przedsiębiorców. Różne funduszowe programy oferują różne możliwości, w zależności od tego:

  • jak zaawansowana jest Twoja innowacyjna działalność i pomysł na innowacyjny projekt;
  • jaką skalę i potencjał ma Twoja innowacja;
  • w jaki sposób chcesz wprowadzić swoją innowację.

Sprawdź poniżej, jakie wsparcie z Funduszy Europejskich czeka na Ciebie w kolejnych latach.

Bezpłatna pomoc ekspertów

Pamiętaj, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów. Skontaktuj się z jednym z kilkudziesięciu Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (znajdują się w całej Polsce).

Jeśli chcesz aplikować o środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, mamy dla Ciebie dodatkowe usługi eksperckie:

  • Innovation Coach - jeśli dopiero szukasz pomysłu na innowacje w działalności swojej firmy. Kliknij po więcej informacji na stronę Innovation Coach
  • STEP – jeśli masz już pomysł na innowację i chcesz sprawdzić, czy Twój pomysł spełnia kryteria któregoś z instrumentów dostępnych w Programie FENG lub czy możliwe jest udoskonalenie pomysłu tak by uprawdopodobnić jego sukces w aplikowaniu o środki . Kliknij i sprawdź, z jakich instrumentów możesz skorzystać.
  • Innopoint - możesz skorzystać z ankiety potrzeb przedsiębiorcy, która dostępna jest na stronie programu Nowowczesna Gospodarka. Dzięki niej dowiesz się, który z instrumentów w Programie jest dopasowany do Twoich potrzeb. 

Sama / sam wybierz, czego Ci potrzeba – czyli Ścieżka SMART dla innowacji na skalę krajową

Jeśli szukasz kompleksowego wsparcia dla swojej innowacji na różnych jej etapach, rozwiązaniem dla Ciebie może być Ścieżka SMART.

To nowe i największe działanie programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Dzięki niemu masz szansę sfinansować projekty modułowe. Co to oznacza? W ramach jednego wniosku możesz uzyskać środki na sfinansowanie projektu skrojonego dokładnie pod potrzeby Twojej firmy. Jednym słowem: to innowacje szyte na miarę.

Moduły, czyli co sfinansujesz?

Do wyboru masz 7 modułów, z których komponujesz swój projekt. Jedno jest obowiązkowe: w swoim projekcie musisz zawrzeć moduł B+R lub wdrożenie innowacji.

Twój projekt może obejmować następujące moduły:

  • prace B+R (ten moduł jest obligatoryjny dla dużych firm!);
  • wdrożenie innowacji;
  • rozwój infrastruktury B+R;
  • internacjonalizację;
  • kompetencje;
  • cyfryzację przedsiębiorstwa;
  • zazielenianie przedsiębiorstwa.

Z tego katalogu wybierasz te moduły, które wynikają z potrzeb Twojej firmy. Co ważne, swoją innowację w ramach jednego projektu możesz przeprowadzić linearnie, przez kolejne etapy jej rozwoju. Jeśli jednak wolisz realizować moduły niezależnie od siebie, nielinearnie, również masz taką możliwość.

Innowacje na skalę krajową

Twoja innowacja musi być nowością co najmniej w skali kraju, czyli ma przyczyniać się do unowocześniania naszej gospodarki. Wszystkie moduły, które wybierzesz do swojego projektu, muszą wpisywać się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (to strategicznie określone priorytety w zakresie B+R+I). Pamiętaj: różne moduły Twojego projektu mogą wpisywać się w różne specjalizacje. Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji znajdziesz w serwisie SMART.

Jeśli Twoja innowacja ma nieco mniejszą skalę, nadal masz szansę na unijne dotacje. Wsparcia szukaj w programach regionalnych – osobnych dla każdego województwa. Więcej informacji o innowacjach na skalę regionalną znajdziesz poniżej w sekcji o innowacjach na skalę regionalną.

Na jaką formę wsparcia możesz liczyć?

Na swój projekt otrzymasz dotację, czyli bezzwrotne wsparcie. Wyjątkiem jest tylko wsparcie w module Wdrożenie innowacji. Tu możesz liczyć na dotację warunkową, częściowo zwrotną formę.

Kto może ubiegać się o wsparcie ze Ścieżki SMART?

Środki przeznaczone są dla:

  1. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw lub ich konsorcjów (te podmioty aplikują do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
  2. przedsiębiorstw lub ich konsorcjów,
  3. konsorcjów przedsiębiorstw MŚP z przedsiębiorstwami innymi niż MŚP,
  4. konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi lub pozarządowymi (te podmioty aplikują do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).

Kontakt

Możesz skontaktować się z naszymi ekspertami na infolinii FENG: 22 262 99 95 lub w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Telefonicznie, e-mailowo lub podczas indywidualnego spotkania w siedzibie doradzą Ci, czy ta forma wsparcia jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Punktów Informacyjnych jest kilkadziesiąt w całej Polsce (w tym we wszystkich miastach wojewódzkich). Ich mapę znajdziesz na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Dla innowacji na skalę regionalną – wsparcie czeka w regionach

Jeśli Twoja innowacja ma skalę mniejszą niż krajowa, nadal możesz sfinansować ją z Funduszy Europejskich. Wsparcia poszukaj w programach regionalnych. Łącznie jest ich szesnaście: jeden program działa w jednym województwie.

Uwaga!

O wsparcie możesz ubiegać się z programu regionalnego tego województwa, w którym zarejestrowałaś / zarejestrowałeś swoją działalność gospodarczą.

Innowacja na skalę regionalną – co to znaczy?

Tyle, że Twój innowacyjny projekt będzie musiał wpisywać się w jedną z Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. To priorytety w obszarze B+R+I strategicznie określone osobno dla każdego województwa. Sprawdź, jakie inteligentne specjalizacje określono dla województwo, w którym będziesz ubiegać się o wsparcie. Listę Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji znajdziesz w serwisie SMART

Na co możesz uzyskać wsparcie?

To może różnić się w zależności od województwa, w którym będziesz się o nie ubiegać. W dużym uproszczeniu mogą być to następujące obszary:

  • infrastruktura B+R (jako osobny projekt lub element kompleksowego, wieloetapowego projektu),
  • prace B+R,
  • uzyskanie i ochrona własności intelektualnej,
  • wdrożenie efektów prac B+R,
  • rozwój kompetencji.

Kontakt

Możesz skontaktować się z naszymi ekspertami w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Telefonicznie, e-mailowo lub podczas indywidualnego spotkania w siedzibie doradzą Ci, czy ta forma wsparcia jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Punktów Informacyjnych jest kilkadziesiąt w całej Polsce (w tym we wszystkich miastach wojewódzkich). Ich mapę znajdziesz na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Innowacje na skalę europejską – jakie wsparcie czeka na Ciebie?

Chcesz wejść ze swoją innowacją na europejskie rynki? Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przewiduje różne działania, które mają Ci to ułatwić.

Granty na eurogranty

Swoje innowacje możesz finansować nie tylko z Funduszy Europejskich dostępnych w Polsce. Środki na nie możesz pozyskiwać również z programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską.

Na przygotowanie takiego projektu możesz ubiegać się o wsparcie z działania Granty na eurogranty. Sfinansujesz z niego działania podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów projektu, przygotowaniem wniosku (w tym np. tłumaczeniem dokumentów), ewentualną korektą i prezentacją projektu.

Dla kogo? Dla MŚP.

Seal of Excellence

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo otrzymało w ramach instrumentu EIC Acelerator Programu „Horyzont Europa” certyfikat „Seal of Excellence”, ten instrument jest dla Ciebie.

Wsparcie kierowane jest wyłącznie do przedsiębiorstw, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską i otrzymały certyfikat, jednak z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania z Programu „Horyzont Europa”.

IPCEI – projekty ważne, będące przedmiotem zainteresowania całej UE

Jeśli Twój projekt posiada wyraźnie innowacyjny charakter w świetle najnowszych osiągnięć w danym sektorze i został wstępnie pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską jako pozytywnie oddziałujący na rynek wewnętrzny i społeczeństwo całej Unii Europejskiej oraz wpisuje się we wspólne europejskie cele, to działanie jest dla Ciebie. Projekty muszą wpisywać się w zakres tematyczny naboru i co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

Co mogą obejmować projekty? Fazę badań i rozwoju oraz pierwszego przemysłowego wdrożenia, wpisując się w łańcuch wartości dla danej technologii. Mogą też obejmować rozbudowę instalacji pilotażowych lub opracowanie całkowicie nowej aparatury i urządzeń w etapie kolejnym po pilotażu.

Uwaga!

Nie mogą obejmować produkcji masowej, ani działalności komercyjnej!

Dla kogo? Dla dużych przedsiębiorstw i MŚP.

Pamiętaj!

Zawsze możesz skontaktować się z naszymi ekspertami w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Telefonicznie, e-mailowo lub podczas indywidualnego spotkania w siedzibie doradzą Ci, czy ta forma wsparcia jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Punktów Informacyjnych jest kilkadziesiąt w całej Polsce (w tym we wszystkich miastach wojewódzkich). Ich mapę znajdziesz na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Możesz skorzystać też z infolinii Programu FENG: 22 262 99 95. Jeśli masz już pomysł na projekt, skorzystaj z bezpłatnej usługi informacyjnej STEP.

Nie chcesz prowadzić prac B+R? Możesz kupić ich wyniki!

To również w swojej ofercie mają Fundusze Europejskie, a konkretnie program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Dzięki instrumentowi Kredyt technologiczny możesz wdrożyć własne lub kupić nowe technologie w formie m.in.:

  • nabycie patentów, licencji, know-how i innych praw własności intelektualnej lub
  • studiów, ekspertyz, koncepcji czy projektów technicznych wykonanych przez doradców zewnętrznych lub
  • sfinansowania kosztów związanych z uzyskaniem patentów.

Ważne, żeby skutkowały wprowadzeniem na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług.

Wsparcie publiczne stanowić będzie tzw. premię technologiczną – dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu technologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów poniesionych na realizację inwestycji.

Dla kogo? Dla MŚP.

Możesz skontaktować się z naszymi ekspertami na infolinii FENG: 22 262 99 95 lub w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Telefonicznie, e-mailowo lub podczas indywidualnego spotkania w siedzibie doradzą Ci, czy ta forma wsparcia jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Punktów Informacyjnych jest kilkadziesiąt w całej Polsce (w tym we wszystkich miastach wojewódzkich). Ich mapę znajdziesz na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Wspólne przedsięwzięcia badawcze

To instrument, który ma tak pokierować działaniami przedsiębiorców i konsorcjów naukowo-przemysłowych, by realizowały prace B+R nad konkretnymi rozwiązaniami technologicznymi. Jakimi? Takimi, które zostały zdefiniowane przez partnerów Wspólnego Przedsięwzięcia Badawczego. Czyli np. samorządy lub inne podmioty publiczne i prywatne.

Jeśli chcesz przystąpić do takiego projektu, możesz otrzymać wsparcie na:

  • badania przemysłowe
  • prace rozwojowe

Uzupełnieniem wsparcia na projekty B+R może być dofinansowanie prac przedwdrożeniowych.

Jeśli realizujesz przedsięwzięcie z samorządami województw, możesz sfinansować też wdrożenie rozwiązań technologicznych powstałych w ramach prac B+R.

Dla kogo? Dla przedsiębiorstw, organizacji badawczych, konsorcjów tych podmiotów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z naszymi ekspertami na infolinii FENG: 22 262 99 95 lub w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Telefonicznie, e-mailowo lub podczas indywidualnego spotkania w siedzibie doradzą Ci, czy ta forma wsparcia jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Punktów Informacyjnych jest kilkadziesiąt w całej Polsce (w tym we wszystkich miastach wojewódzkich). Ich mapę znajdziesz na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Organizacje badawcze

Organizacje badawcze – one również mogą liczyć na wsparcie Funduszy Europejskich na działalność B+R+I. Oferta jest szeroka i obejmuje dotacje zarówno na rozwój zespołów badawczych, infrastrukturę B+R czy komercjalizację wyników prac B+R we współpracy z biznesem.

Pracujesz w organizacji badawczej? Sprawdź poniżej, na jaką pomoc organizacje badawcze mogą liczyć w najbliższych latach. I… otwórz się na nowe możliwości! 

Chcesz tworzyć lub rozwijać zespoły badawcze w swojej organizacji badawczej?

Takie wsparcie dla organizacji badawczych przewidują różnego rodzaju działania przewidziane w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, czyli:

  1. działanie „Międzynarodowe Agendy Badawcze” – wspiera powstawanie lub rozwój wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej zespołów badawczych. Ma to służyć wdrożeniu w Polsce najlepszych światowych praktyk w zakresie prowadzenia badań naukowych na najwyższym poziomie, identyfikowania programów i tematów badawczych, zarządzania pracami B+R czy ich komercjalizacją;
  2. działanie „First Team” – ma pomóc przyciągnąć do pracy w polskich organizacjach badawczych najlepszych początkujących badaczy z całego świata i stworzyć szansę dla młodych polskich doktorów na założenie zespołu badawczego. Wesprze też naukową współpracę międzynarodową oraz współpracę nauka – biznes.
  3. działanie „Team Net” – wesprze współpracę najlepszych zespołów badawczych w takich obszarach jak: zdrowie, środowisko, przemysł 4.0. Sektory te nie dość, że mają strategiczne znaczenie gospodarcze, to jeszcze odznaczają się w Polsce wybitnym potencjałem naukowym. Takie konsorcja złożone z zespołów badawczych ukierunkowane będą na prace B+R oraz efektywny transfer wiedzy do gospodarki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Chcesz rozwijać infrastrukturę badawczą w swojej organizacji badawczej?

Działanie „Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki” wesprze wybrane przedsięwzięcia publicznej infrastruktury badawczej w tym zakresie. Obowiązkowym elementem projektu będzie też wzmocnienie kompetencji kadry naukowej i badawczej w zakresie wykorzystania takiej infrastruktury, komercjalizacji prac B+R, transferu technologii i zarządzania innowacjami.

Uwaga: organizacja badawcza / jednostka naukowa będzie musiała zapewnić też skuteczny dostęp do takiej infrastruktury dla przedsiębiorstw i innych zainteresowanych na przejrzystych i niedyskryminacyjnych zasadach.

Wsparcie regionalne

Organizacje badawcze realizujące agendy badawcze w zakresie wpisującym się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje, będą mogły też liczyć na wsparcie z programów regionalnych. Tutaj też obowiązkowym elementem będzie rozwój kompetencji.

Chcesz jako organizacja badawcza bardziej efektywnie komercjalizować wyniki swoich prac B+R?

To kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki. Odpowiedzią na tę potrzebę jest podnoszenie kompetencji środowiska nauki, co również wspierają Fundusze Europejskie.

  • Działanie „Science4Business – Nauka dla biznesu” – ma zwiększać efektywność działań Centrów Transferów Technologii i Spółek Celowych, należących do organizacji badawczych, w zakresie współpracy z biznesem.
    • Jak? Poprzez podnoszenie kwalifikacji kadr zajmujących się komercjalizacją prac B+R, ale też rozwijanie konkretnych działań, które prowadzą do skutecznego wprowadzania rozwiązań B+R do gospodarki.
  • Działanie „PRIME” – z niego sfinansujesz podniesienie kompetencji biznesowych swoich zespołów badawczych, by komercjalizować Wasze osiągnięcia naukowe oraz weryfikować ich zgodność z potrzebami rynku. W ramach projektu będziesz mógł / mogła wybrać najkorzystniejszą ścieżkę komercjalizacji wynalazku (założenie i rozwój spółki, udzielenie licencji na korzystanie z niego, sprzedaż praw itd.).
    • Kto może liczyć na wsparcie? Zespoły, planujące założyć i rozwijać spółki oraz nowopowstałe spin-offy.
  • Działanie „Proof of Concept” – również wspiera komercjalizację już posiadanych innowacyjnych rozwiązań, ale w nieco inny sposób. Celem wsparcia jest tu weryfikacja hipotez badawczych i potencjału wdrożeniowego pod kątem zastosowania ich w praktyce, efektywnego transferu wiedzy lub założenia spółki technologicznej. Przedmiotem projektów są prace B+R, które zaprojektowano w wyniku dialogu z rynkiem, lub założenie spółki technologicznej.
    • Dla kogo? Dla naukowców i ich zespołów, posiadających wyniki prac B+R wygenerowane podczas realizacji wcześniejszych projektów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)

Granty na eurogranty

Swoje innowacje możesz finansować nie tylko z Funduszy Europejskich dostępnych w Polsce. Środki na nie możesz pozyskiwać również z programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską.

Na przygotowanie takiego projektu możesz ubiegać się o wsparcie z działania Granty na eurogranty. Sfinansujesz z niego działania podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów projektu, przygotowaniem wniosku (w tym np. tłumaczeniem dokumentów), ewentualną korektą i prezentacją projektu.

Pamiętaj!

Możesz też skontaktować się z naszymi ekspertami w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Telefonicznie, e-mailowo lub podczas indywidualnego spotkania w siedzibie doradzą Ci, czy ta forma wsparcia jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Punktów Informacyjnych jest kilkadziesiąt w całej Polsce (w tym we wszystkich miastach wojewódzkich). Ich mapę znajdziesz na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

***

Pamiętaj, że ten tekst zawiera informacje o kompleksowej ofercie Funduszy Europejskich i pokazuje dostępne opcje dofinansowania. Nie wszystkie działania zostały już uruchomione. Wiele naborów będzie dopiero ogłaszanych w najbliższym czasie. Warto zatem sprawdzać informacje o dostępnych dotacjach w Wyszukiwarce dotacji. Ale nie musisz zaglądać do Wyszukiwarki codziennie. Możesz zapisać się na newsletter. Wtedy będziesz otrzymywał informacje o naborach na wskazaną skrzynkę mailową.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Odwiedź jeden z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.