Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Ten komponent inicjatywy Catching-up Regions obejmuje współpracę z Rzeszowskim Obszarem Funkcjonalnym (ROF) oraz z Gminą i Miastem Staszów.

W przypadku Podkarpacia celem jest wypracowanie wspólnej wizji rozwoju przestrzennego dla ROF, która ma kierować przyszłymi pracami planistycznymi (opracowanie studiów i planów zagospodarowania przestrzennego) poszczególnych 13 gmin tworzących ROF. W Staszowie pomoc nakierowana jest na wsparcie przy opracowaniu studium oraz stworzenie warunków brzegowych dla przyszłego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy i miasta. W ramach działania wypracowane zostaną modelowe zakresy służące do przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego.

Znaczenie planowania przestrzennego

Komisja Europejska wraz z Ministerstwem Rozwoju oraz Bankiem Światowym zidentyfikowała planowanie przestrzenne w Polsce jako jeden z obszarów, którego poprawa może pozytywnie przyczynić się do zrównoważonego rozwoju regionalnego kraju. Niskie pokrycie planami zagospodarowania przestrzennego (28% powierzchni kraju jest pokryte planami) utrudnia długofalowy i zrównoważony rozwój miast i gmin oraz spowalnia procesy inwestycyjne. Plany zagospodarowania przestrzennego, w kontekście strategicznym, pomagają w prowadzeniu długofalowej, spójnej polityki rozwoju, natomiast na szczeblu operacyjnym, przyczyniają się do usprawnienia procesu inwestycyjnego, np. przez szybsze procesy wydawania pozwoleń na budowę. Ma to znaczenie zarówno dla pojedynczych osób planujących budowę domu, jak i dla podmiotów gospodarczych rozważających inwestycje na danym obszarze (np. nowy zakład produkcyjny, nowy budynek biurowy, nowe centrum handlowe, nowe osiedle mieszkaniowe).

 

Województwo Podkarpackie: Rzeszowski Obszar Funkcjonalny (ROF)

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem społeczno-gospodarczym. Efektem rozwoju jest zagospodarowywanie najbardziej atrakcyjnych działek (np. największych, w dobrze skomunikowanych miejscach). Dalszy zrównoważony rozwój ROF wymaga spójnego zaprogramowania procesów rozwojowych (zaplanowanie infrastruktury biznesowej, transportowej, terenów mieszkaniowych, rekreacyjnych, chronionych itp.). Jednym z wymogów rozwoju jest stworzenie dogodnych warunków inwestycyjnych, a co za tym idzie przemyślanej wizji zagospodarowania przestrzennego. W wyniku konsultacji z lokalnymi władzami, 13 gmin tworzących ROF zgodziło się, że wspólne planowanie rozwoju w obrębie obszaru funkcjonalnego jest potrzebne i że przyniesie ono korzyści dla całego ROF. Prawo polskie przewiduje, że planowanie przestrzenne (studia i PZP) jest obowiązkiem i przywilejem gmin. Celem komponentu jest wypracowanie wspólnej wizji rozwoju przestrzennego ROF, która później przełoży się na studia i plany zagospodarowania przestrzennego poszczególnych gmin.  

Województwo Świętokrzyskie: Gmina i Miasto Staszów

Gmina i Miasto Staszów opracowują obecnie studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Bank Światowy wspiera Gminę w tym procesie oraz w przygotowaniu warunków brzegowych na stworzenie planu zagospodarowania dla gminy i miasta. Dodatkowo, we współpracy z Kielcami, Bank Światowy prowadzi prace nakierowane na usprawnienie procesu inwestycyjnego (w tym wydawania pozwoleń na budowę), który jest silnie powiązany z planowaniem przestrzennym. Kielce już teraz posiadają światowej klasy rozwiązania IT (system GIS) usprawniające wydawanie pozwoleń na budowę i administrację przestrzenną w ramach miasta oraz dąży do udoskonalenia pozostałych elementów procesu inwestycyjnego.