Opis projektu
Smog daje się nam we znaki, szczególnie w dużych miastach, z Krakowem na czele. Nie bez powodu właśnie krakowski start-up Airly opracował technologię pozwalającą na dokładne pomiary i prognozy jakości powietrza. Założyciele Airly są absolwentami Akademii Górniczo‑Hutniczej w Krakowie. To tutaj i w rosnącej liczbie innych lokalizacji w całej Polsce znajduje się prawie tysiąc czujników Airly. W metalowych skrzyneczkach, które można łatwo przymocować w niemal dowolnym miejscu, znajdują się wysokiej jakości czujniki mierzące m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych (PM 2.5 oraz PM 10), temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność. Dane z wszystkich czujników są zbierane, analizowane i publikowane na platformie map.airly.eu/pl
W połączeniu z informacją o kierunku i sile wiatru służą nie tylko do określenia aktualnego stanu powietrza, lecz także do prognozowania i generowania stosownych ostrzeżeń.
"Działamy niezależnie od systemu państwowego monitoringu. Naszą siłą są tanie i precyzyjne urządzenia, które można zawiesić przy każdej szkole, przedszkolu, w parku czy przy ruchliwym skrzyżowaniu. Zbierane przez nas dane są otwarte dla każdego przez całą dobę" – podkreśla Wiktor Warchałowski, współzałożyciel firmy.
Galeria
Informacje szczegółowe
Beneficjent
AIRLY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Program
Program Inteligentny Rozwój
Fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Całkowita wartość projektu
4 522 020 zł
Wkład UE
3 399 244,5 zł