Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg 1.

1. Promowanie dobrego stanu środowiskowego, Litwa - Polska, Interreg

AKTUALNY data naboru wniosków od 07.05.2024 do 31.07.2024

Wspólny sekretariat programu Interreg Litwa - Polska w Wilnie ogłosił nabór na projekty regularne w programie Interreg Litwa-Polska 2021-2027, w priorytecie 1 Promowanie dobrego stanu środowiskowego, celu szczegółowym 1.1. Wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia.

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

IV kwartał 2024

Miejsce składania wniosków

Wspólny Sekretariat programu Interreg Litwa-Polska 2021-2027

Sposób składania wniosków

Aplikacje można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu elektronicznego JEMS.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Partnerzy projektu powinni zapewnić, że posiadają odpowiednie zasoby administracyjne i osobowe, jak również możliwości organizacyjne i finansowe, niezbędne do pomyślnej realizacji projektu transgranicznego.

Każdy projekt musi mieć co najmniej jednego partnera z Litwy i z Polski, maksymalnie 4 partnerów w projekcie, z których każdy musi być zarejestrowany w rejestrze podmiotów prawnych danego kraju, lub innym odpowiednim rejestrze.

Partnerzy zlokalizowani poza obszarem programu, ale na terenie UE, mogą również ubiegać się o dofinansowanie jako partner wiodący/partner projektu, jednakże tacy partnerzy muszą przynieść wyraźną korzyść dla obszaru programu.

Wnioski o dofinansowanie w imieniu partnerstwa projektowego składa partner wiodący. Główne typy partnerów, którzy mogą uczestniczyć w programie to:

  • władze lokalne, regionalne i krajowe;
  • organy publiczne i podmioty prawa publicznego;
  • stowarzyszenia;
  • organizacje pozarządowe;
  • europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej.

Podmioty prawa publicznego to podmioty, które posiadają następujące cechy:

  • są ustanowione w szczególnym celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego;
  • posiadają osobowość prawną;
  • są finansowane w przeważającej części przez państwo, władze regionalne lub lokalne, lub przez inne podmioty prawa publicznego, lub podlegają nadzorowi zarządczemu sprawowanemu przez te władze lub podmioty, lub posiadają radę administracyjną, zarządczą lub nadzorczą, której ponad połowa członków jest mianowana przez państwo, władze regionalne lub lokalne, lub przez inne podmioty prawa publicznego.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Wsparcie można otrzymać na działania, które sprzyjają realizacji celów określonych w priorytecie 1:

  • Poprawa zdolności interesariuszy w dziedzinie ochrony przyrody, zachowania różnorodności biologicznej, redukcji zanieczyszczeń i rozwoju zielonej infrastruktury poprzez wspieranie wymiany doświadczeń i dzielenie się najlepszymi praktykami.
  • Stworzenie profesjonalnych powiązań dla lokalnych i regionalnych interesariuszy.
  • Zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zmian klimatu i zachowań prośrodowiskowych.
  • Wspieranie inicjatyw rozwoju i poprawy zielonej infrastruktury na terytorium objętym programem, w tym wspólnych działań mających na celu zmniejszenie różnych form zanieczyszczenia wody i innych zanieczyszczeń istotnych na obszarze objętym programem.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów zostały przedstawione w dokumentach naboru –  cześć II.3 Podręcznik Programu, który jest na stronie programu.  

Decyzję o wyborze i zatwierdzeniu projektów do dofinansowania podejmuje Komitet Monitorujący programu (KM). Złożone i zarejestrowane wnioski o dofinansowanie będą poddawane dwuetapowej ocenie przeprowadzanej przez pracowników Wspólnego Sekretariatu:

  1. Ocena kwalifikowalności
  2. Ocena jakościowa

Dodatkowe punkty przyznają członkowie KM dokonując oceny strategicznej projektów.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

80% wydatków kwalifikowalnych

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

14 391 925,97 EUR Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin jest na stronie programu.

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie znajduje się w dokumentach naboru na stronie programu. Aplikowanie możliwe jest jedynie poprzez system elektroniczny JEMS.

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy o dofinansowanie zostanie przygotowany w ramach kolejnego pakietu dokumentów wdrożeniowych.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Odwołanie można wnieść zgodnie z procedurą określoną w dokumentach naboru – część II.4 Podręcznika Programu, dostępnego na stronie programu.

Pytania i odpowiedzi

Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach organizowanych przez Wspólny Sekretariat programu oraz regionalne punkty kontaktowe (RPK). Zachęcamy także do indywidualnych konsultacji z przedstawicielami RPK.