Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg 1.

1. Innowacyjny Południowy Bałtyk, Interreg

AKTUALNY data naboru wniosków od 25.04.2024 do 26.06.2024

Wspólny sekretariat programu w Gdańsku ogłosił nabór na projekty regularne w programie Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027, w priorytecie 1 Innowacyjny Południowy Bałtyk, w działaniu 1.1 Cyfryzacja regionu.

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

27-28 listopada 2024 r.

Miejsce składania wniosków

Wspólny Sekretariat programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027

Sposób składania wniosków

Aplikacje można składać wyłącznie elektronicznie w systemie WOD2021.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Wnioski o dofinansowanie w imieniu całości partnerstwa projektowego składa partner wiodący.

Wymogi wobec partnerów wiodących, partnerów projektów oraz partnerów stowarzyszonych

Partner wiodący

Aby pełnić rolę partnera wiodącego w projekcie w organizacja musi spełniać następujące kryteria.

Kwalifikująca się forma prawna:

  • władze krajowe, regionalne i lokalne;
  • podmioty prawa publicznego (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE (Dz. Urz. UE L 94 z 28.03.2014). Oznacza to podmiot spełniający wszystkie trzy warunki:
    • ustanowiony na mocy prawa publicznego lub prywatnego w szczególnym celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, niemający charakteru przemysłowego lub handlowego, oraz 
    • posiadający osobowość prawną, oraz 
    • finansowany w przeważającej części przez państwo, władze regionalne lub lokalne, lub inne podmioty prawa publicznego; lub podlegający nadzorowi zarządczemu ze strony tych podmiotów; lub posiadający radę administracyjną, zarządczą lub nadzorczą, której ponad połowa członków jest mianowana przez państwo, władze regionalne lub lokalne, lub przez inne podmioty prawa publicznego.
  • stowarzyszenia jednego lub kilku organów regionalnych lub lokalnych;
  • stowarzyszenia jednego lub kilku podmiotów prawa publicznego;
  • europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (EUWT) (zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu (WE) nr 1082/2006 zmienionym rozporządzeniem (UE) nr 1302/2013).

Kwalifikowalne położenie geograficzne:

  1. Obszar objęty programem (odnoszący się do adresu prawnego organizacji).
  2. W uzasadnionych przypadkach organizacje szczebla krajowego lub regionalnego, które są zlokalizowane poza obszarem programu, ale mają rozpoznawalny wpływ i/lub powiązania funkcjonalne z obszarem programu. W takich przypadkach zdecydowanie zaleca się wcześniejszy kontakt z WS w celu potwierdzenia kwalifikowalności.
  3. Władze krajowe/regionalne, które mają jurysdykcję terytorialną nad regionem programu, również mogą zostać partnerami wiodącymi, jeśli jest to uzasadnione.

Uwaga: Każdy partner wiodący powinien mieć wystarczające możliwości finansowe, zarządcze i organizacyjne. Będzie to oceniane indywidualnie podczas oceny jakościowej wniosków. Dlatego takie organizacje, zwłaszcza organizacje pozarządowe, powinny w krótkim czasie, przedstawić i dostarczyć WS trzyletnie bilanse i rejestry zatrudnienia, aby udowodnić swoją zdolność do pokrycia potencjalnych nieprawidłowości podczas realizacji projektu.

Partner projektu

Aby działać jako partner w projekcie, organizacja musi spełniać następujące kryteria.

Kwalifikująca się forma prawna:

  • władze krajowe, regionalne i lokalne;
  • podmioty prawa publicznego (zgodnie z definicją zawartą w art. 2(1) dyrektywy 2014/24/UE);
  • stowarzyszenia jednego lub kilku organów władzy regionalnej lub lokalnej;
  • - stowarzyszenia jednego lub kilku podmiotów prawa publicznego;
  • europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (EUWT) (zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu (WE) nr 1082/2006 zmienionym rozporządzeniem (UE) nr 1302/2013).
  • Stowarzyszenia i klastry MŚP;
  • izby handlowe, związki zawodowe i organizacje pozarządowe;
  • inne podmioty ustanowione na mocy prawa publicznego lub prywatnego, działające w szczególnym celu zaspokojenia potrzeb w interesie ogólnym, niemające charakteru przemysłowego lub handlowego;
  • MŚP.

Kwalifikowalne położenie geograficzne:

  1. Obszar objęty programem (odwołujący się do adresu prawnego organizacji).
  2. Organizacje zlokalizowane poza obszarem programu, ale w wyjątkowych przypadkach z uzasadnieniem ich zaangażowania.
  3. Wnioskodawcy mający siedzibę w państwach członkowskich UE innych niż państwa członkowskie programu są uprawnieni do otrzymania maksymalnie 80% dofinansowania z EFRR. Tacy wnioskodawcy mogą zostać partnerami tylko na specjalnych warunkach.

Małe i średnie przedsiębiorstwa jako partnerzy projektów

MŚP musi spełniać następujące kryteria:

  1. MŚP mogą uczestniczyć jako partnerzy projektu we wszystkich działaniach programu.
  2. MŚP nie mogą występować jako partnerzy wiodący.
  3. Każda organizacja będąca MŚP powinna być utworzona co najmniej 3 lata przed ogłoszeniem konkursu, w ramach którego uczestniczy MŚP.
  4. W celu potwierdzenia swojego statusu każdy MŚP musi wypełnić odpowiednią sekcję w formularzu uzupełniającym i załączyć go w systemie WOD2021.
  5. Zaangażowanie MŚP jako partnera projektu powinno być uzasadnione i wyjaśnione jako istotne i niezbędne dla osiągnięcia rezultatów projektu. 

Uwaga: MŚP nie może przystąpić do partnerstwa jako partner projektu, jeśli jego główna działalność w ramach profilu wykonywanej działalności i rola w projekcie polega na koordynacji projektu, zarządzaniu, komunikacji i doradztwie!

Zaleca się zaangażowanie partnerów z sektora publicznego, którzy znajdują się na obszarze objętym programem w danym kraju uczestniczącym, z którego pochodzi MŚP. Celem jest szersze objęcie grup docelowych, szersza komunikacja oraz trwałość wyników projektu utrzymywanych z pomocą organizacji sektora publicznego.

Partnerzy stowarzyszeni

Jeśli organizacja nie spełnia wymogów kwalifikowalności lub nie zamierza angażować się finansowo w projekt, ale jest chętna do udziału w nim, może przyjąć rolę partnera stowarzyszonego. Partnerzy ci uczestniczą w działaniach projektu, ale nie są bezpośrednio zaangażowani w jego opracowanie i realizację oraz nie mają udziału w budżecie.

Nie ma ograniczeń co do formy prawnej i lokalizacji geograficznej dla partnerów stowarzyszonych.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Działania projektowe powinny dotyczyć innowacyjnego podejścia do cyfryzacji usług publicznych i zwiększenia poziomu cyfryzacji różnych sektorów. Celem jest integracja usług i wzmocnienie łączności w obszarze Południowego Bałtyku.

Oczekuje się, że propozycje projektów będą wspierać rozwój umiejętności cyfrowych i pobudzać rozwój zwłaszcza sektorów związanych z niebieską i zieloną gospodarką.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów zostały szczegółowo przedstawione w dokumentach naboru – Załączniku nr 6 do Podręcznika Programu, który jest na stronie programu. 

Decyzję o wyborze i zatwierdzeniu projektów do dofinansowania podejmuje Komitet Monitorujący Programu Południowy Bałtyk. Złożone i zarejestrowane wnioski o dofinansowanie będą poddawane dwuetapowej ocenie przeprowadzanej przez pracowników Wspólnego Sekretariatu i ekspertów zewnętrznych, na którą będą się składać:1. Ocena administracyjna i kwalifikowalności. 2. Ocena dot. pomocy publicznej i jakościowa.Tylko jeśli wniosek przejdzie pozytywnie ocenę administracyjną i ocenę kwalifikowalności, może zostać poddany ocenie dot. pomocy publicznej i ocenie jakościowej.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

80% wydatków kwalifikowalnych

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

2 782 742,20 EUR Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin jest na stronie programu.

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku znajduje się w dokumentach naboru na stronie programu.

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy znajduje się na stronie programu.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Odwołanie można wnieść zgodnie z procedurą odwoławczą, określoną w dokumentach naboru – Załączniku nr 5 do Podręcznika Programu, który jest na stronie programu.

Pytania i odpowiedzi

Zachęcamy do uczestnictwa w webinariach organizowanych przez wspólny sekretariat programu oraz regionalne punkty kontaktowe. Ponadto zachęcamy także do indywidualnych konsultacji z przedstawicielami punktów kontaktowych.

Linki

https://southbaltic.eu/calls-for-proposals