Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przekaż nam swoje uwagi - zgłoszenie do rzecznika

Napotkałeś na swojej funduszowej drodze jakiś problem albo może masz pomysł na rozwiązanie, które ją ułatwi? Chciałbyś podzielić się z nami swoją opinią lub sugestią, jak ułatwić procedury? Z każdą taką sprawą możesz zwrócić się do Rzecznika Funduszy Europejskich.

Czym dokładnie zajmuje się rzecznik? Przede wszystkim przyjmuje i obsługuje nadsyłane zgłoszenia. Ale to nie wszystko. Do jego obowiązków należą też okresowe przeglądy procedur stosowanych w funduszowych programach. Zajmuje się też przekazywaniem rekomendacji dotyczących  funduszowych procedur i działań związanych z funduszami.

W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju funkcję tę pełni Agata Zielińska. Jej praca dotyczy problemów i usprawnień realizacji programów krajowych.

Programy regionalne mają swojego rzecznika w każdym województwie. Zakres ich zadań jest identyczny, różni się tylko obszarem ograniczonym do jednego programu. Strony rzeczników w poszczególnych województwach.

Jakie są najczęstsze tematy zgłoszeń?

  • realizacja projektu;
  • oceny wniosku o dofinansowanie;
  • jakość usług instytucji;
  • problemy potencjalnych wnioskodawców;
  • kontrole;
  • możliwość uzyskania dofinansowania

Czym nie zajmuje się rzecznik?

Chociażby udzielaniem porad i informacji na temat korzystania z Funduszy. Jeśli jesteś zainteresowany takimi usługami, możesz udać się lub zadzwonić do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.

Swój najbliższy Punkt Informacyjny znajdziesz na podstronie portalu.

Rzecznik nie pomoże Ci również jeśli chodzi o rozpatrzenie wniosku o udzielenie informacji publicznej, ani nie poprowadzi postępowania prokuratorskiego, administracyjnego czy sądowego.

Trzeba też pamiętać, że żadne wystąpienie do Rzecznika Funduszy Europejskich nie ma bezpośredniego wpływu na postępowania prowadzone przez inne organy. W ten sposób nie można wstrzymać ani zmienić terminów takich postępowań.

Jak możesz nadesłać zgłoszenie?

Jeśli jesteś wnioskodawcą, beneficjentem, czy po prostu interesujesz się Funduszami Europejskimi i chcesz zgłosić związane z nimi utrudnienie lub propozycję ułatwień, pamiętaj żeby podać:

  • swoje imię i nazwisko albo nazwę instytucji w imieniu której piszesz,
  • dane do kontaktu,
  • opis sprawy.

Pamiętaj!

Rzecznik nie rozpatrzy Twojego zgłoszenia, jeśli nie zawrzesz w nim swojego imienia i nazwiska oraz danych do kontaktu.

Jeśli masz jakieś dokumenty dotyczące zgłoszenia, nie zapomnij ich dołączyć.

Najlepiej zrobić to mailowo na adres rzecznikfe@miir.gov.pl lub poprzez wypełnienie specjalnego formularza zgłoszeniowego.

Inne sposoby to zgłoszenie telefoniczne i pisemne – numery telefonów i adres do korespondencji znajdziesz na podstronie z informacjami jak dokonać zgłoszenia.

Jeśli chcesz, możesz zgłosić sprawę osobiście. W tym celu musisz jednak wcześniej umówić spotkanie.

Co dzieje się ze zgłoszeniem po przyjęciu do rzecznika?

Najpierw rzecznik przekazuje zgłoszenia do analizy, która odbywa się pod jego nadzorem. Osoby odpowiedzialne za analizę zgłoszenia mogą liczyć na jego wsparcie i konsultacje. Rzecznika Funduszy Europejskich można również poprosić o udzielenie wyjaśnień dotyczących nadesłanych zgłoszeń.

Na końcu proponuje konkretne usprawnienia. Można więc powiedzieć, że zgłaszając jakiś problem możesz przyczynić się do poprawienia jakości korzystania z Funduszy Europejskich!

Raport z działalności Rzecznika Funduszy Europejskich